Hét éves csúcsa, 1704 dollár közelében mozgott a napokban az arany, kedden 1665 dollár körül, enyhe mínuszban. A koronavírussal kapcsolatos félelmek, részvényár-esések közepette ez logikus is. A sárga fém ugyanis hagyományosan menedékeszköznek számít. Az ezüst viszont messze nem áll ilyen jól, a szürke fém 17 dollár körül stagnál. Mélyen 19,75 dolláros szeptember eleji, 12 havi csúcsa alatt.
Ez azt eredményezi, hogy az arany/ezüst hányados, amelyet a nemesfém-befektetők előszeretettel figyelnek, 97 fölé emelkedett. (Egyes számítások szerint a napokban elérte a százat is – a különbség a határidős és az azonnali árak közötti differencia miatt lehet.) Erre a kilencvenes évek eleje, közel 30 év óta nem volt példa.
A mutató akkor szokott csúcsra érni, amikor a piacon extrém árszintek alakulnak ki – írja az Investing.com. Hasonló volt a helyzet például 2008-ban is, a Lehman-válság után, amikor nagyon rövid idő alatt óriásit ugrott az indikátor, igaz, akkor csak 88-ig jutott. Hogy azután 2011-ben nagyon alacsonyra, 30 közelébe zuhanjon.
Az arany/ezüst árfolyamok hányadosa (Tradingview.com) |
Hosszú távon, pontosabban 1915-től lényegében csak háromszor alakult ki a mostanihoz hasonló magas szint. Egyszer a Második Világháború alatt, egyszer 1991-ben, egyszer pedig most. Emellett volt két kisebb, 80-90-es csúcs 2003-ban és 2008 végén-2009 elején. Ezt mutatja a következő ábra:
Az arany/ezüst árfolyamok hányadosa 1915-től. A szürke oszlopok az amerikai gazdaság recessziós időszakai (forrás: Macrotrends.net) |
Az erről szóló írások szerint a hányados hajlamos magasra ugrani recessziós időszakokban. Ez az ábrán is megfigyelhető, ahol ezeket a periódusokat szürke oszlopokkal jelölték. Az előző kiemelkedő, 1991 eleji arany/ezüst csúcs is egy rövidebb recessziós időszak végén és után következett be. Ekkor főleg az ezüst ára zuhant mélyre. (A Fed pedig agresszív kamatcsökkentési sorozatba kezdett.)
Van benne logika
A jelenség egyébként logikus. Recesszió, pénzügyi válságok idején az értékálló, inflációkövetőnek tartott nemesfémeket keresik a befektetők. A jegybankok kamatot csökkentenek, ami szintén a nemesfémeknek kedvez. De az arany sokkal inkább etalonnak, kincsképző eszköznek számít, mint az ezüst, és az ipar éppen ilyenkor kevesebb ezüstöt használ fel.
Közben az arany/platina hányados is történelmi, de legalábbis közel 50 éves csúcson van. Vagyis nagyon olcsó a platina az aranyhoz képest. Amint a grafikonon látható, az arany egy unciára vetítve már 2015 elejétől drágább, mint a platina. Holott korábban, 1985-től ez jellemzően fordítva volt. Sőt, a Devergold hosszabb idősora azt mutatja, hogy 1971 óta is többnyire ez volt a helyzet. (Az amerikai dollár aranyra válthatóságát 1971-ben oldották fel.)
Az arany/platina árfolyamok hányadosa (Tradingview.com) |
Másutt inkább a fordítottját, a platina/arany hányadost használják, bár a lényeg ugyanaz. Voltak, akik szerint “hüvelykujjszabály”, hogy ha a platina olcsóbb az aranynál – a platina/arany 1:1 alatti –, akkor venni kell. Majd eladni, ha a platina/arany arány lényegesen 1:1 fölé emelkedik (mint eszerint a 2016-os cikk szerint.)
Autóipari fémek
De ez még akkor alakulhatott ki, amikor évtizedekig 0,9-2,5 között ingadozott a hányados. A szabály 2015-től hosszú távon teljesen felborulni látszik. A platina/arany mélyen egy alatt mozog és egyre csak süllyed.
A platina/arany árfolyamok hányadosa. Egyre olcsóbb a platina. (Tradingview.com) |
A két fém közötti lényeges különbség hasonló az ezüstnél megfigyelhetőhöz. A platina csak sokkal kisebb részben használatos ékszerként és befektetési eszközként, mint az arany. Nagyobb részét az autóipar használja fel, a járművek – főleg a dízelesek – katalizátoraiban. (A palládium egyébként még inkább “katalizátor-fém”, és a benzines járművekbe kell belőle több. Ezért annak árfolyama megkétszereződött néhány év alatt, nagyjából a dízelbotrány óta, lásd itt.)
Három tanulság
A platina esete egyrészt megmutatja, hogy több évtizedes szabályok vagy megfigyelések sincsenek kőbe vésve, képesek felborulni, átalakulni. Így az arany/ezüst mutató sem biztos, hogy fordulatot jelez. Egy másik tanulság, hogy ezek a hányadosok úgy is változhatnak, hogy mindegyik elemük esik. Vagyis lehet, hogy mind az arany, mind az ezüst, mind a platina lefelé indul, csak az egyik jobban, a másik kevésbé.
Egy harmadik tanulság: A nemesfémek egyáltalán nem biztos, hogy biztos menedéket jelentenek. Árfolyamuk a részvényekhez hasonlóan rendkívül hektikus tud lenni.