Ma kora este ismét megszólalt Jerome Powell, a Fed elnöke, és újfent biztosította a hallgatóságot arról, hogy a Fed a maga részéről mindent meg fog tenni az amerikai gazdaság erősítése érdekében. Kész felhasználni teljes eszköztárát ezekben a nehéz időkben. De hozzátette, hogy a Fed lépései csak egy részét teszik ki a lehetséges válságkezelési intézkedéseknek. (Ismét célozva arra, hogy a lehetőségei végesek és kormányzati beavatkozásokra is szükség lenne.) Powell egyébként Steven Mnuchin pénzügyminiszterrel együtt jelent meg a Szenátus előtt egy “virtuális meghallgatáson”.
A beszéd után az amerikai S&P 500 index enyhe mínuszból enyhe pluszba ment át, a Nasdaq Composite technológiai index viszont növelte előnyét, 0,7 százalékra. Az európai tőzsdék vegyesen teljesítettek, a német index például 0,1 százalékos pluszban, a párizsi mutató 0,8 százalékos mínuszban zárt. Az olasz és a spanyol tőzsdemutató két százalék feletti esést ért el, a holland és a svájci viszont kissé emelkedett.
Itthon a BUX index 0,4 százalékkal ment fel, elsősorban az OTP 2,4 százalékos drágulásának hatására. A Richter és a Mol egy százalék körüli mértékben esett. A forint komolyabb erősödést mutatott, 250,20 az euró ára, de járt ma 249,70-en is. Az olaj enyhe mínuszban vannak, a nemesfémek viszont ismét erőre kaptak.
Jó és rossz hírek vegyesen
Az európai tőzsdeindexek közötti nagy különbségek fő oka az lehet, hogy az Angela Merkel és Emmanuel Macron által tegnap este elfogadott 500 milliárd eurós EU-mentőcsomag csak a harmada volt a vártnak. Ez főleg a járvány által különösen sújtott olasz és spanyol gazdaságnak lehet rossz, míg az EU-t befizetéseikkel erősebben finanszírozó nemzeteknek jó. Ráadásul még a tagállamoknak is el kell fogadniuk, és Ausztria máris kifejezte ellenzését a Bloomberg szerint.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Jó és rossz hírek váltogatják egymást. Például a reggeli ZEW német hangulatindex sokkal jobb lett a várnál. A World Economic Forum viszont hosszú és keserves talpra állást jósolt – hacsak nem jön még valami nagyobb gyorsító beavatkozás.
Az USA-ban egyébként a demokrata ellenzék múlt héten benyújtott egy újabb 3000 milliárd dolláros segélycsomagot a törvényhozók elé. Ebben a pénzszűkében levő tagállamoknak is juttatott volna, de a családoknak is újabb 1200 dolláros csekkeket küldött volna. Ezt azonban a konzervatívok Trump elnökkel azt élen leszavazták.
Összezsugorodott a Tesla kínai forgalma
Egy sor fontos gyorsjelentés érkezett ma is az USA-ból, főleg a kiskereskedelemből. A Walmart kissé a várakozások felett, a Kohl’s viszont jóval alatta teljesített az egy részvényre jutó eredmény terén. A Home Depot is a becsléseknél valamivel alacsonyabb nyereséget mutatott ki. A Walmart kissé emelkedik, a Home Depot másfél százalékkal süllyed, a Kohl’s viszont több mint hét százalékos mínuszban van.
A Kínában engedélyezett Tesla típusú gépkocsik száma, beleértve az import járműveket is, márciusban 64 százalékkal 12 700-ról 4630-ra csökkent. Áprilisban pedig egy másik forrás szerint 3635 Modell 3 típusú Teslát adtak el Kínában. Az autógyártó azzal számol, hogy júniusban 4000 járművet fog gyártani – hetente. A jövő év első negyedévében pedig elkezdi az “Y Modell” terepjáró autó tömeggyártását – mondta a Tesla elnökhelyettese, Tao Lin a kínai Xinhua állami hírügynökségnek.