Sok olyan véleményt olvasni, amelyek szerint az oltóanyagokról érkező jó hírek nem jelentik azt, hogy gyorsan megoldódna a koronavírus-válság. Ez a felismerés vezethetett oda, hogy a befektetők ismét elővették az utóbbi napokban olcsóbbá vált technológiai részvényeket, illetve az olyan “karantén-papírokat”, amelyek az otthoni munkavégzésből, mozgási korlátozásokból profitálhatnak.
A technológiai részvények vezető indexe, a Nasdaq 100 így 2,2 százalékos pluszban van, miközben az S&P 500 kevesebb mint fele annyit, 0,9 százalékot emelkedik. A Dow Jones ipari átlag pedig csak negyed százalékkal ment fel. Európában is jó a hangulat, a német index 0,4, a francia 0,5, a brit 1,4 százalékkal ugrott.
Hatalmas forgalom a tőzsdéken
Itthon a BUX index 1,8 százalékkal lőtt ki, a mezőnyt az OTP három százalékos drágulása vezette. A Mol 2,6, a Magyar Telekom 2,1 százalékkal emelkedett. A Richter viszont egy százalékkal lejjebb ment. A 27 milliárd forintos forgalom ma is jóval több a megszokottnál. A beszámolók szerint egyébként a hétfői bejelentés a Pfizer-oltóanyag hatékonyságáról az egész világon hatalmas forgalmat generált a tőkepiacokon.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint továbbra is erős, legalábbis az utóbbi hetek értékeihez képest. Az euró 355,30 forint. A dollár is erősödött, a nemesfémek estek, az olaj pedig közel két százalékos pluszban van .
Hátrább az (oltó) agarakkal
A BioNTech-Pfizer koprodukcióban készülő oltás 200+100 millió adagja is az Európai Unióba kerülhet az Európai Bizottság mai engedélye után. A szervezet ugyanis véglegesítette a keretszerződést, a szállítások még az idén megkezdődhetnek. Feltéve, hogy a szer megkapja az európai gyógyszerhatóság, az EMA engedélyét.
Ennek ellenére türelemre int az EU egészségügyi biztosa, Stella Kyriakides. Felhívta a figyelmet arra, hogy az oltás nem fogja azonnal megállítani a járványt. A mintegy 450 millió európai polgár beoltása csak fokozatosan lehetséges, a termelés, a szállítás és a beadás időigényes. Addig is fokozott óvatosságra és egymás segítésére, védelmére van szükség. A CDU illetékes minisztere, Anja Karliczek is azt mondja, hogy csak 2021 nyarán áll majd elegendő oltóanyag rendelkezésre – írta a Finanzen.net.
Angela Merkel német kancellár szerint a második hullám súlyosabb az elsőnél, és a tél végéig tarthat a védekezés – írtuk nemrég.
Lehet 800 millió adaggal több is
A Finanzen.net emlékeztet rá, hogy egy korábbi megállapodás értelmében az oltóanyagokat lakosság-arányosan osztják majd el az Európai Unióban. Az Európai Bizottság további három oltóanyag-gyártóval készített hasonló keretszerződéseket. Ezek:
- Johnson&Johnson (200 millió adag)
- AstraZeneca (300 millió adag)
- Sanofi-GSK (300 millió adag).
A Moderna nevű amerikai biotechnológiai cég azt ígéri, hogy még ebben a hónapban közli hatóanyagának teszteredményeit. Amennyiben ezek megfelelőek, decemberben engedélyt kér az oltóanyag használatára. Egyelőre nem tudni, hogy mennyire hatásos a Moderna készítménye.
Az orosz oltás is 90 százalékos?
Miután a Pfizer-BionTech oltásról hétfőn bejelentették, hogy hatásfoka magas, 90 százalékos, úgy látszik, az oroszok sem akarnak lemaradni. Közölték, hogy “Szputnyik” nevű oltásuk 92 százalékos hatékonyságot mutatott a harmadik fázisú kísérlet előzetes eredménye szerint. Az oltóanyagot 20 ezer önkéntesnek adták be, közülük 16 ezer egy második adagot is kapott – tudósított a Bloomberg.
Megszólaltak a német bölcsek
Németországban a gazdasági bölcseknek nevezett közgazdász csoport viszonylag jó képet festett a gazdaságról. Szerintük jövőre a növekedés 3,7 százalékos lehet. Erre az évre 5,1 százalékos GDP-csökkenést várnak, míg júniusban ugyanez a testület még 6,5 százalékos zsugorodással számolt.
A kínai autópiac a hetedik hónapban van
A hetedik egymást követő hónapban folytatódott az autóipar fellendülése Kínában.
Októberben az értékesítés 12,5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A Kínai Autógyártók Szövetségének (CAAM) adatai szerint a múlt hónapban 2,57 millió járművet adtak el. Egyes autógyártók, köztük a Toyota, kétszámjegyű növekedési ütemet könyvelhettek el. A haszongépjárművek esetében, amelyek a teljes piac körülbelül negyedét teszik ki, a növekedés 30 százalékos volt. Az elektromos autók értékesítése 105 százalékkal, 160 ezer darabra nőtt – írta az N-Tv.de.
12 000 000 000 000 dollárnyi kár
A Covid-19 a világgazdaságnak eddig 12 000 000 000 000 (azaz 12 ezer milliárd, vagy 12 billió) dollárjába került – állítja a Swiss Re viszontbiztosító. Arra számít, hogy a válság még jövőre is súlyosan káros hatással lesz a gazdaságra.
A biztosítók mérlege ennek az összegnek csak a töredékét tette ki. A szektor összességében jól megbirkózott a járvánnyal, mert jó tőkeellátottság mellett érte a válság. Christian Mumenthaler vezérigazgató kezelhetőnek tartja az iparágban várható 50–80 milliárd dolláros károkat. A természeti katasztrófák által okozott kár ugyanis csak 2017-ben több mint 140 milliárd dollárt tett ki.