I-III. negyedév: 9 százalékos plusz
2011. I-III. negyedévében mind a speciális tételek nélküli EBITDA (488 milliárd forint), mind az üzleti eredmény (270 milliárd forint) 9%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
Upstream: kutatás és termelés |
Az upstream 243 milliárd forinttal járult hozzá az üzleti eredményhez, mely több mint 70%-ot képvisel a csoport eredményében. A szegmens eredményét javította a magasabb realizált szénhidrogénár és megnövekedett nemzetközi szénhidrogén-termelésünk. A downstream szegmens speciális tételek nélküli üzleti eredménye 36%-kal csökkent a kedvezőtlen külső környezet hatására. A szegmens újrabeszerzési árakkal becsült „tiszta” üzleti eredménye 7 milliárd forint volt, azonban az INA hozzájárulása nélkül 46 milliárd forintot ért el.
A gáz midstream szegmens üzleti eredménye kismértékben emelkedett a tavalyihoz képest. A csoport több mint 20 milliárd forintot fizetett magyarországi válságadó formájában.
A vezetőségi beszámoló és a mellékletek az alábbi linken érhetőek el (PDF) >>
III. negyedév: 45 százalékos mínusz
2011 III. negyedévében a speciális tételek nélküli EBITDA (138 milliárd forint, -23%) és üzleti eredmény (62 milliárd forint, -45%) is csökkent, mind az előző negyedévhez, mind pedig a bázisidőszakhoz képest. 2011 III. negyedévében a speciális tételek nélküli upstream üzleti eredmény 9%-kal, 81 milliárd forintra emelkedett az előző negyedévhez viszonyítva. Az eredményt javította az erősebb dollár, míg a termelés
és a realizált szénhidrogénár csökkenése kedvezőtlenül hatott rá. A finomítás és kereskedelem üzletágból származó „tiszta”, újrabeszerzési árakkal számolt üzleti eredmény negatívba fordult (-2 milliárd forint) a romló finomítói környezet hatására, de az INA hozzájárulása nélkül a szegmens „tiszta” működési eredménye 11 milliárd forint volt. A gáz midstream hozzájárulása megfelelt az előző negyedéves eredménynek és a szezonális trendeknek.
36,4 milliárdos nettó eredmény
A Mol-csoport 36,4 milliárd forint nettó eredményt ért el 2011 harmadik negyedévében, szemben az egy évvel korábbi 92,1 milliárd forinttal, az első három negyedévben pedig a nyereség 183 milliárd forint volt, 170 százalékkal több mint a múlt év hasonló időszakában. A jelentős javuláshoz a nettó befektetés-fedezeti ügylet számviteli elszámolásának bevezetése is hozzájárult. A portfolio.hu által megkérdezett elemzők a harmadik negyedévre 32 milliárd forintot meghaladó nettó veszteséget vártak, mivel részben azt feltételezték, hogy a devizában fennálló hitelállomány és a forint gyengülése miatt a vállalat nagy veszteségeket könyvelhet el a pénzügyi soron.
A működőtőke-változás előtti, üzleti tevékenységből származó cash flow 20%-kal, 473 milliárd forintra nőtt. A magasabb árakkal összhangban megnövekedett működőtőke-igény ellenére 2011. I-III. negyedéves időszakában 260 milliárd forint pozitív működési cash flow-t ért el a csoport. Az erős működési eredmény alacsonyabb nettó hitelállományt és tovább javuló eladósodottsági mutatót (26,5%) eredményezett az időszak végén.
Nem számít lényeges külső változásokra a Mol A Mol Nyrt. az idén nem számol a külső körülmények jelentős változásával, jövőre is azt várja, hogy fennmaradnak a 2011-re jellemző nemzetközi olajárak, miközben összességében a finomítói környezet is csak kisebb mértékben térhet el az ez évitől – mondta el Simola József, a társaság pénzügyi vezérigazgató-helyettese kedden az MTI-nek. A cég folytatja beruházási (CAPEX) programját, amire 2012-ben a tervek szerint kétmilliárd dollárt költ. A pénz felét a a kutatás-kitermelésre (upstream) költik el, a másik felét pedig a többi üzletágra. Kifejtette: az upstream szegmens megnövekedett nemzetközi profit-hozzájárulásának köszönhetően a Mol erős eredményt ért el 2011 első kilenc hónapjában. Ugyanakkor a downstream szegmens a magas kőolajár és a gyenge finomítói árrések hatására a harmadik negyedévben veszteségbe fordult. Úgy vélte, ha a magas olajár marad, akkor az segíti a kitermelés üzletágat, miközben a finomítói eredményekre negatív hatással lesz a nagyobb alapanyagár. Csökkentheti az eredményességet az is, hogy a Brent és az Ural típusú olaj hordónkénti ára közötti korábbi három dolláros különbség eltűnt, s ma már gyakorlatilag nulla. A Mol elsősorban Uralt dolgoz fel finomítóiban. Simola József elmondta azt is, hogy a várakozások szerint a mostani nagy árrés különbség jövőre, középtávon kiegyenlítődik a dízel és a benzin között. A gázolaj, illetve a benzin finomítói árrése a tonnánkénti 160-170 dollár, valamint 50 dollár körüli crack spreadről 100-150 dollár közzé kerül mindkét üzemanyag esetében. A Mol helyzetét több tényező is befolyásolja, így például az árfolyamvátozások és az adók, de ezek közül egyikre sincs ráhatása. Miközben a finomítás veszteséget termel, addig ezen tényezők hatására a vásárlók azt tapasztalják a kutaknál, hogy folyamatosan emelkedik az üzemanyagok ára.
|