Egy nappal korábban köszöntött be a csütörtök a nemzetközi tőzsdéken, hiszen már a hét harmadik napján estek a vezető részvényindexek. Az ázsiai és európai börzebarométerek után a tengerentúlon az S&P 500-as mutató 0,2 a Dow Jones 0,14, míg a technológiai cégeket tömörítő Nasdaq Composite 0,25 százalékos mínuszban zárt szerdán.
„A hangulatot rontotta, hogy az amerikai versenyszférában a vártnál nagyobb mértékben nőtt a munkahelyek száma, valamint a szolgáltatói beszerzési menedzser index is meghaladta a várakozásokat, amik mérsékelték a jegybankok lassuló ütemű kamatemeléseivel kapcsolatos várakozásokat. Nagyot esett a Tesco, miután mérsékelte az idei profitkilátásait. A robosztus amerikai munkaerőpiacot tükröző vártnál kedvezőbb adatok hatására kismértékben csökkentek az amerikai indexek is, amire a Fed további kamatemeléseit kilátásba helyező újabb üzenetek is ráerősítettek” – magyarázta a tegnapi fejleményeket a Magyar Bankholding ma reggeli elemzése.
Kezdetben úgy tűnt, hogy a mai nap a korrekcióké lehet. Bár a csütörtökön elsőként kinyitott ázsiai tőzsdeindexek közül csak a tokiói Nikkei emelkedett, 0,7 százalékkal, ezzel szemben a hongkongi Hang Seng 0,42 százalékkal csökkent (a sanghaji piac továbbra is zárva), Európa már egységesen zöldbe borult. Fél 12-hez közelítve azonban a frankfurti DAX már csak 0,11, a párizsi CAC-40 0,05 százalékos pluszban állt, míg a londoni FTSE már 0,15 százalékos bukóban.
A befektetési univerzumban a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX üdítő kivételt jelentett. A csaknem 0,5 százalékos erősödéséhez az értékét leginkább meghatározó blue chipek közül három is hozzájárult, a Magyar Telekom majdnem 1,4, a Mol 0,9, az OTP Bank pedig 0,7 százalékkal ment feljebb. Csupán a 0,33 százalékkal gyengülő Richter lógott ki e sorból.
Korrigált a dollár is. Az euróval szemben az utóbbi napokban már ismét a paritás közelébe csúszó zöldhasú erősödött, annak hatására, hogy mérséklődtek a Fed lassuló kamatemeléseivel kapcsolatos várakozások, ez ugyanis növelte a hozamokat. Mindenesetre a ma várható iránykeresés után a befektetők vigyázó szemüket a pénteki amerikai munkaerőpiaci adatokra vethetik, azoktól várhatnak további iránymutatást.
Nem jött jól a dollár erősödése a forintnak. Bár a hazai fizetőeszköz a főbb vezető devizákkal szembeni hétfői történelmi mélypontjaitól kedden jelentősen eltávolodott, szerdán ismét padlót fogott amiatt, hogy az Európai Bizottság bejelentette, átmeneti gázársapkát vezetne be. Ez ugyanis elemzők szerint a hazai energiaellátás biztonságát is veszélyeztetheti, amennyiben erre Oroszország a gázszállítások leállításával válaszolna.
Bár a tegnapi újabb történelmi mélypontjáról a forint később korrigált, a mai nap eddig eltelt részében nem mutat egyértelmű irányt Az euróval szembeni jegyzése a 424-es szintet is kóstolgatta, hogy aztán fél 12-kor már 421-ig erősödjön, míg a dollárral szemben 428-ról ment vissza 426-ra.
Az olaj mindkét típusa drágult annak hatására, hogy tegnap az OPEC+ tagok úgy döntöttek, napi 2 millió hordóval csökkentik az olajkitermelés merteket, mely határozatot egyértelműen az vezérelt, hogy megállítsák a június óta tartó árfolyamesést. Ám a mai áremelkedő trend megtört, már lehetett látni mínuszokat is, így kérdéses, merre mozdul tovább az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) a 88 dollár feletti, míg az északi-tengeri Brent a 94 dollárt közelítő hordónkénti szintjéről.
„A Goldman Sachs 10 százalékkal, hordónként 110 dollárra emelte a Brent év végi célárát, a UBS hasonlóan 100 dollár fölé várja, és az ING is csak abban az esetben tartja elképzelhetőnek, hogy 100 dollár alatti jegyzésekkel találkozzunk a következő negyedévekben, ha az USA jelentős stratégiai tartalékot szabadít fel. A Citi elemzői ugyanakkor kiemelik, hogy a kitermeléscsökkenés a napi 2 millió hordónál valójában kisebb mértékű lesz, mert több tagország kitermelése már régóta a megállapított kvóták alatt van” – érzékeltette az Equilor Befektetési Zrt. ma reggeli hírlevelében, hogy azért inkább drágulásra lehet számítani.
Jól jött a nemesfémek piacának az elmúlt napok hangulatjavulása, emellett a dollár is gyengült az elmúlt időszakban, így az arany is fontos szintek közelébe érkezett – emelik ki a KBC Equitas elemzői. Ma délelőtt a sárga nemesfém unciájának ára 0,2 százalékkal állt magasabban, 1725 dolláron, de kistestvére, az ezüst is 0,35 százalékkal drágulva az utoljára a nyár első hónapjaiban látott, 20,6 dolláros szinteken tartózkodott.
Nincs egyértelmű irány a kriptoeszközök piacán. Míg például a Bitcoin jegyzése 0,12 százalékkal lejjebb, 20 160 dollárra került, addig az Ethereumé 0,49 százalékkal, 1361 dollárra ment fel.
A tőzsdén forgó részvények kibocsátóival kapcsolatos hírek közül kiemelendő, hogy az Apple további termékei gyártásának egy részét vinné el Kínából. Az Equilor beszámolója szerint az amerikai multinacionális informatikai vállalat arra kérte a beszállítóit, hogy már jövőre kezdjék meg az AirPods- és a Beats-fejhallgatók egy részének gyártását Indiában. A tárgyalások a vállalat legújabb kísérletét jelentik arra vonatkozóan, hogy csökkentse az ellátási-láncot érintő kockázatokat a kínai zéró-Covid miatt elrendelt lezárások és a fokozódó amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek miatt. Augusztus végén a vállalat állítólag az Apple Watch-ok, a MacBook-ok és a HomePods-ok gyártásának egy részét szervezte ki Vietnámba, míg szeptemberben bejelentették, hogy az új csúcskategóriás iPhone 14-készülékek egy részét Indiában fogják gyártani. A vállalat az elmúlt időszaki döntések ellenére továbbra is jelentősen támaszkodik a kínai gyártásra. A tegnapi kereskedésben 0,2 százalékot emelkedett az Apple-részvények árfolyama.
A KBC-nél pedig azt tartották fontosnak kiemelni, hogy az Exxon Mobil frissítette a harmadik negyedévre vonatkozó előrejelzését. Az előzetes számok alapján a gázárak emelkedéséből jelentősen profitálhatott a vállalat, így ez ellensúlyozhatta a kisebb mértékben visszaeső upstream profitot az alacsonyabb olajár miatt. Emellett a finomítói marzsok is csökkentek, de az előző negyedév kiugróan magas finomítói profitot hozott, a visszaesés pedig még mindig erős profitot jelenthet a szegmensben. A részvényárfolyam tegnap 4 százalékkal emelkedett, amit persze az elmúlt napokban emelkedő olajár is segített.
Azt még mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy Morgan Stanley a korábbi egyenlő súlyozásról felülsúlyozásra ajánlja a Ford részvényeit, mondván, az elmúlt időszaki korrekció kedvező beszállási pontot jelent hosszútávon az amerikai autógyártóba. Erre a Ford-papírok 1,2 százalékot drágultak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.