6p

A recessziótól való félelem mozgatja a befektetők kezét a piacokon, a Fed elnökének beszédéből az szűrődik le, hogy egyelőre az infláció letörését fontosabbnak tartják, mint a gazdasági visszaesés elkerülését. Nehéz és volatilis idők járnak mostanában a tőzsdéken. Oroszországnak a héten fontos törlesztési határidejei járnak le, egyelőre kérdés, hogy képes lesz-e rendben fizetni a háborúzó állam. Az MNB ma nem nyúlt a kamathoz, a forint esik, 400 közelében jár az euró jegyzése.

Recessziót nem akar a Fed, de az infláció letörése most fontosabb

Nehéz idők járnak a tőkepiacokon. A jegybankoknak úgy kellene küzdeniük az egyre inkább égbe szökő infláció ellen, hogy közben ne üssenek túl nagy léket a gazdasági növekedésen - ami komoly fejtörést okoz, a piacokon pedig erős bizonytalanságot. Nagyon jól megjelent a dilemma Jerome Powell Fed-elnök szerdai szenátusi meghallgatásán is. Powell azt mondta: a Fed nem szeretne recessziót előidézni az infláció megállítása érdekében, de teljes mértékben elkötelezett az árak kordában tartása mellett, még akkor is, ha ezzel a gazdasági visszaesés előidézését kockáztatja. Az amerikai jegybankelnök azt mondta: "Elengedhetetlen, hogy csökkentsük az inflációt, ha tartósan erős munkaerő-piaci feltételeket akarunk teremteni, amelyek mindenki számára előnyösek". A Fed a következő hónapokban "meggyőző bizonyítékokat" keres majd az árnyomás lassulására, mielőtt enyhítene a három hónappal ezelőtt megkezdett kamatemeléseken.

A recessziótól való félelmet nem csak Powell szavai erősítik, hanem az adatok is: Japánból borúlátó előrejelzések érkeztek, a gyárak kibocsátásának növekedése négyhavi mélyponton van, a beszállítók várható szállítási ideje pedig tovább hosszabbodik - még ha valamelyest összességében javult is a legfrissebb beszerzőimenedzser-index. Az európai és az amerikai BMI-k az elmúlt hónapokban folyamatosan az 50-es határ felé tartottak, amely a bővülés és a zsugorodás közötti választóvonalat jelenti.

A bizonytalanságot összességében most főként az okozza, hogy vajon elég erős-e az amerikai gazdaság ahhoz, hogy az inflációellenes intézkedések ne okozzanak mély recessziót a világ első számú gazdaságában. Lapunknak nemrég interjút adott Czifra Gábor, az MKB Pannónia Alapkezelő "USA-specialista" portfóliómenedzsere, aki úgy látja, hogy a piaci szereplők jelenleg nem értékelik megfelelően ennek kockázatát:

Csődöt jelent Oroszország?

Az Erste Market csütörtök reggeli összeállítása emlékeztet: az orosz államnak ma és holnap 400 millió dollárnyi kamatot kéne kifizetnie, de ami ennél is fontosabb, hogy vasárnap jár le a türelmi időszak egy májusban elmaradt 100 millió dolláros kamatfizetés kapcsán. Így a következő napokban ismét azt figyeljük, hogy a szankciók közepette képes lesz-e az orosz állam teljesíteni kamatfizetési kötelezettségét. A szankciók miatt az amerikai bankok már nem működhetnek közre a kifizetéseknél, így alternatív megoldást kell keresniük. Bár az orosz pénzügyi eszközök hónapokkal ezelőtt befagytak, mégsem mindegy, hogy csődöt jelent-e Oroszország. Egyrészt egy csődesemény aktiválná a CDS ügyleteket, másrészt újabb leírási hullámot okozhatna az orosz állampapír portfoliókon, ami főleg a pénzügyi szektort érintené negatívan - írja az Erste.

Vlagyimir Putyin virágot helyez el a Hősök Városa obeliszkeknél és a Katonai Dicsőség Városainak emléktáblájánál 2022. június 22-én. A hitelezőknek egy csokor szegfű kevés lesz, 500 millió dollárt kellene előteremteni a héten. Fotó: Kreml
Vlagyimir Putyin virágot helyez el a Hősök Városa obeliszkeknél és a Katonai Dicsőség Városainak emléktáblájánál 2022. június 22-én. A hitelezőknek egy csokor szegfű kevés lesz, 500 millió dollárt kellene előteremteni a héten. Fotó: Kreml

Csütörtökön is az esés az úr Európában - a Mol és a Magyar Telekom viszont felkapaszkodhat

A bizonytalanság közepette az amerikai piacok szerdán (bár Powell szavai után némi erősödést produkáltak) végül kisebb mínuszban zártak. Nap közben ezúttal is erős volt a volatilitás - mostanában egyébként is jellemző, hogy napon belül is széles sávban ingadoznak az árfolyamok. Az európai tőzsdék túlnyomó többségében is mínuszban indult a kereskedés, másfél órával a nyitás után a frankfurti DAX 1,2 százalékos, a párizsi CAC-40 1 százalékos, a londoni FTSE-100 bő fél százalékos mínuszban jár.

Budapesten a BUX index vesztesége is 0,6 százalékra nőtt másfél óra után, a bluechipek közül a Richter vesztesége meghaladja a 2 százalékot, az OTP milliárdos forgalom mellett 1,2 százalékot veszített másfél óra alatt értékéből. A Mol viszont erősödni tudott 0,75 százalékot, a Magyar Telekom másfél százalékkal ér többet, mint szerdán záráskor. 

Árfolyamok és grafikonok

Török Lajos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője az MTI-nek a tőzsdenyitásra küldött előrejelzésében kiemelte, a szerdai eladási hullám üteme lassulhat csütörtökön. A vezető papírok közül szerinte az OTP-nél először a 8500 forintos ellenállásra lesz érdemes figyelni, míg felfelé 8650 forintnál van az első ellenállás. A Mol részvényével a 3000 forintnál lévő kulcsszint körül kereskedhetnek, szerdán alatta zárt, továbbra sem sikerül tartósan felette zárni. A Richternél viszont pozitívum, hogy szerdán ismét 7000 forint felett fejezte be a részvény a kereskedést, így technikailag elindulhat felfele a papír - ez egyelőre a délelőtt folyamán nem következett be. A Magyar Telekom hírek hiányában alacsony forgalom mellett tesztelheti a 330 forintos támaszát a papír - fejtette ki az elemző.

Mindent bevetnének a benzin árának letörésére Amerikában

A kőolaj ára szerdán esett, a folyamat csütörtökön is folytatódott. A Brent olajfajta ára hordónként 110 dollár alatt jár. A KBC Equitas csütörtöki hírlevele emlékeztet: Joe Biden hét olajvállalat vezetőjét hívta meg egy találkozóra, ahol megbeszélhetik, milyen módon tudnák csökkenteni az üzemanyagárakat, valamint bővíteni a termelési kapacitásokat. A kínálat továbbra is elmaradhat a fennálló kereslettől, így ez hosszabb távon tovább fűtheti az olajárak emelkedését. 

A Brent olajfajta árának alakulása. Forrás: stooq.com
A Brent olajfajta árának alakulása. Forrás: stooq.com

Biden elnök emellett arra kérte a Kongresszust, hogy nyújtsanak be egy törvénytervezetet az üzemanyag szövetségi adójának 90 napos felfüggesztéséről. Ettől az egyre tarthatatlanabb üzemanyagárak csökkenését várja az elnök. A Bloomberg értesülései szerint a tervezet még a demokraták körében sem élvez nagy támogatást, így kétséges, hogy ezt törvénybe iktatják-e a közeljövőben - erről az Erste írt csütörtökön.

Megint 400 forint közelében jár az euró

A devizapiacon újabb lendületes gyengülésbe kezdett a forint, miután az MNB ma nem emelte az irányadó kamatot. Az egyhetes betéti kamat továbbra  is 7,25 százalékon áll. Az euró jegyzése hajnalban még 396 forint alatt járt, de délelőtt fél 11 után megint a 400 forintot közelíti: 399,5-nél van a napi csúcs cikkünk publikálásakor. 

Az euró forintárfolyama csütörtök délelőtt. Forrás: Privátbankár.hu Árfolyamkereső
Az euró forintárfolyama csütörtök délelőtt. Forrás: Privátbankár.hu Árfolyamkereső

Mindez a dollár erősödésével párhuzamosan történik: az EUR/USD ismét 1,05 alá esett. Egy dollárért így már több mint 380 forintot kell adni a devizapiacon.

A dollár forintárfolyama csütörtök délelőtt. Forrás: Privátbankár.hu Árfolyamkereső
A dollár forintárfolyama csütörtök délelőtt. Forrás: Privátbankár.hu Árfolyamkereső

Az árfolyamok alakulását folyamatosan követheti a Privátbankár.hu árfolyam-oldalán.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG