(Fotó: Wikimedia Commons) |
Két kísértet járja be Európát, meg Amerikát: az egyik, hogy Donald Trump naptárában, akihez a nevéhez november óta kötik a tőzsdék emelkedését, a politikai csatározások közepette egyre távolabbra kerülnek a gazdaság- és tőzsdebarát intézkedések. Mint például az adóreform. (Bár volt olyan is, amit megvalósított, például lazított a pénzintézetek szabályozásán.) A másik, hogy mostanában olyan jelzések vagy vélt jelzések érkeztek jegybankoktól, amelyek a laza monetáris politika, a pénzbőség végére utaltak.
Az európai tőzsdéken folytatódott az esés, a német DAX 0,7, a francia CAC 0,7, a brit FTSE 100 pedig 0,5 százalékkal süllyedt a negyedév utolsó napján. Az USA-ban fél hétkor az S&P 500 0,2, a Nasdaq 0,1, a Dow Jones ipari átlag 0,4 százalékkal emelkedett.
A Richter vitte fel a BUX-ot
Itthon a BUX index 0,2 százalékkal ment fel, miközben a lengyel társa 1,2 százalékkal lett alacsonyabb. Az OTP húzta vissza a mezőnyt, ma 0,9 százalékkal 9050-re süllyedt. A Mol 0,7 százalékkal 21 225-re ment fel, visszanyerve az előző napi zuhanás egy részét. A Richter 1,1, a Magyar Telekom 0,4 százalékkal ment fel (7067, illetve 472 forintra). A Konzum 11, az Opimus 4 százalékkal drágult.
A forintnak jó napja volt, az euró este 309,0 volt, mintegy 80 fillérrel olcsóbb az előző napinál. A dollár több napos komoly esés után némileg emelkedni tudott, állítólag hét éve nem volt ilyen rossz a negyedéves teljesítménye. Az olaj 1,2 százalékkal emelkedett, az arany kissé újra süllyed.
Szárnyal a Nike
Sok makroadat is jött nap közben, az EU-s infláció magasabb lett egy kicsit a várnál, a német foglalkoztatás pedig rosszabb, nőtt a munkanélküliek szezonálisan kiigazított száma. A német kiskereskedelmi forgalom kedvező volt, és a kínai vállalatok hangulatáról is jó adat jött. Nem hoztak nagy meglepetést az amerikai jövedelmi adatok.
A Nike eredménye jó lett, a cég ráadásul a Amazonnal is társulna, a részvény így kilenc százalék feletti pluszban van.
A sáv alján
Tegnap zárult a Waberer’s részvényjegyzése, 22,5 milliárd forintért bocsátott ki részvényeket, a maximumnál jóval alacsonyabb mennyiséget. Az ár végül 5100 forint lett, azaz az ársáv alja. A társaságot ezzel a piac mintegy 90 milliárdra értékeli. A részvényekkel a kereskedés a tervek szerint július 6-án kezdődik.
A mostanában nagyon eső kakaó ma 100 dolláros, 5,5 százalékos pluszban is volt, este ez négy százalékra olvadt. A Delivery Hero internetes cég (a hazai Netpincér tulajdonosa) részvénykibocsátását eredményesnek nevezték, a 25,5 eurós kibocsátási ár 27,80-ig szökött fel.
A piac idegességét, félelmeit is jelző VIX volatilitás-index tegnap este rég nem látott magasságokba is felkúszott – 10-ről 15-ig –, tegnap a kereskedés végén és ma azonban megint esik, már csak 10,90.