(Fotó: BÉT) |
Az európai tőzsdékre alighanem főleg a károsanyag-kibocsátási botrány nyomta rá a bélyegét ma. A Daimler felemás eredményeket tett közzé tegnap este, a nyeresége felette, a bevétele alatta volt az elemzői várakozásoknak. Nem is annyira ez a hír mozgatta meg a részvény árfolyamát, hanem az, hogy az amerikai hatóságok károsanyag-kibocsátási teszteredményeket kértek tőle, nyilvánvalóan vizsgálódnak a Mercedes gyártójánál.
Ráadásul öt német autógyár, köztük a Daimler mintegy 630 ezer járművet fog visszahívni Európában. A részvény reggel 6-7 százalékos mínuszban is mozgott, este öt százalékos veszteséggel zárt. Ez más gyártókra is átragadt, az európai autóipari részvényeket tartalmazó Stoxx 600 Automobiles & Parts index három százalékkal esett.
Nagyot esett a Norbi
A nyugat-európai tőzsdeindexek fél százalék körüli eséssel végeztek, kivéve a londonit, amely több mint egy százalékkal gyengült. A BUX index is egy százalékkal esett és ezzel 27 ezer pont alá került, a Magyar Telekom tudott csak emelkedni a nagyok közül, három forinttal, 468 forintra.
A másik három nagy papír folyamatosan gyengült egész nap, az OTP 1,6 százalékkal 7133 forintra, a Mol 1,2 százalékkal 16 550-re, a Richter 0,6 százalékkal 5467 forintra süllyedt. A Norbi-részvény újabb hét százalékkal 251 forintra zuhant. A forint gyengült, este az euró 310,80 körül járt, egy forinttal feljebb a csütörtökinél.
Csalódást okozott a Google
Az amerikai tőzsdék is mínuszban kezdtek, magyar idő szerint fél hétkor az S&P 500 0,4, a Nasdaq indexe 1,3 százalékos mínuszban volt. A csalódást keltő jelentése után a Google hat, a Microsoft hét százalékos esést produkált, de a Facebook és az Amazon is 3-4 százalékkal volt lejjebb.
A KBC Equitas szerint nem lett ugyan kicsattanó a Daimler első negyedéves gyorsjelentése, de önmagában a számok még nem indokolnák az árfolyam hét százalékos mai zuhanását, az alapfolyamatok egyelőre nem rosszak. „A baj az, hogy a Mitsubishi napokkal ezelőtti beismerése a fogyasztási adatok manipulálásáról felerősítették a félelmeket a Daimler folyamatban levő emissziós ügyeivel kapcsolatban” - írják. A cég korábbi vételi ötletének eredeti stratégiáján egyelőre mindezek ellenére nem változtatott.
Erősödik a dollár
A Volkswagen is tájékoztatott arról, hogy tavaly több milliárdos üzemi veszteséget ért el, és még több pénzt tesz félre a várható, a károsanyag-kibocsátási botránnyal kapcsolatos rendkívüli költségekre. Osztaléka a korábbinak töredékére csökken, jelképes összegre, néhány centre.
A dollár jókorát, fél százalékot erősödött az euróhoz képest is, de igazán a jennel szemben sikerült neki: két százalékkal ment fel a dollár/jen, 111,60-ra. A jen gyengítése érdekében meglépendő kormányzati beavatkozások körül eddig is folytak a találgatások. Most komolyan felmerült a további kamatcsökkentés, hogy a japán bankoknak még fizetnének is, hogy a jegybanktól hitelt vegyenek fel.
Az olaj némi bizonytalankodás után drágult 1-2 százalék közötti mértékben. A dél-európai tőzsdék eközben kissé emelkedni tudtak.