Borzasztó sűrű hét lesz ez, sőt már ma este is várhatók nagy hírek. A Brexit-tárgyalások finise, az amerikai segélycsomag, EU-csúcs a magyar-lengyel vétó kérdésével, az EKB és a Fed ülése, a megkezdődő oltások első tapasztalatai – csak kapkodjuk majd a fejünket. A tőzsdék viszont mintha pesszimistábbak, vagy legalábbis óvatosabbak lennének, mint az utóbbi napokban voltak.
Az európai Stoxx 600 index fél százalékos mínuszban van, Párizsban ennél nagyobb a mínusz, Londonban viszont emelkedik az index. Az amerikai határidős indexek is fél százalékkal esnek. Varsóban viszont fél százalék a plusz, míg Budapesten 0,4 százalékkal süllyed a BUX.
Újra 360 felett az euró/forint
A hazai indexet főleg Richter egy százalék körüli esése húzza le, amely a múlt héten viszont már sokat drágult. Kitűnik a Rába 11 százalékos megugrása (közgyűlést tartott nemrég). Az OTP és a Telekom szerény pluszban, a Mol kisebb mínuszban van. A forint gyengült, 360,10 az euró ára.
Az elektromos autózás előretörése gyorsabb ütemben zajlik, mint korábban várták – írtuk ma délelőtt. Kevesebb új koronavírus-áldozat és fertőzött volt itthon az utóbbi 24 órában – kérdés, a számok nem csak a hétvége miatt alacsonyabbak, késleltetettek-e, mint ahogy Németországban már régen megfigyelhető.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Ma lesz a Brexit-megállapodás napja?
Esik az angol font, mivel devizakereskedők már arra spekuláltak, hogy a hétvége Brexit-megállapodást hoz, de csalódniuk kellett – írta a Bloomberg.com hírlevele.
Vannak azonban reményre okot adó jelek, mivel az Egyesült Királyság és az Európai Unió hétfő este előtt véglegesíteni kívánja a megállapodást. Megszülethet a kompromisszum a brit halászati vizekhez való hozzáférés régóta vitatott témája kapcsán - idéznek egy-egy nevének elhallgatását kérő szakembert mindkét oldalról. Micheal Martin ír miniszterelnök ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a tárgyalások feszítettek, a felek a kés élén táncolnak.
Boris Johnson brit miniszterelnük és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a tervek szerint hétfő este telefonon beszélnek majd, miután a tárgyalók nem tudták megoldani a hétvégén a halászati jogokkal, a tisztességes versennyel és a jövőbeni viták rendezésének módjával kapcsolatos nézeteltéréseket.
Duplaennyi halott is jöhet
Súlyos a járványhelyzet az USA-ban, több napja 200 ezer fölött vannak az új fertőzöttek. Hiába érkezik meg hamarosan a védőoltás, áprilisig így is duplázódhat a fertőzésben elhunytak száma – írja a KBC Equitas.
A Brexit esetében mindkét oldal kommentjei alapján közeledtek az álláspontok az egyik legvitatottabb témában, a halászat esetében, így növekedhet az esély a megállapodásra. Az esetleges amerikai mentőcsomagnál pedig jó hír, hogy a republikánusok már optimistábban fogalmaztak a 908 milliárdos stimulus elfogadásával kapcsolatban.
Az Erste Befektetési Zrt. is hasonlóan látja.
A 908 milliárd dolláros új mentőcsomagot akár már ma elfogadhatják. Ez jót tenne a gazdaságnak, ami újabb sokkot kaphat néhány államból. Kaliforniában olyan ütemben növekszik a megbetegedések száma, hogy újabb lezárások jöhetnek, és az állam déli részében karácsonyra bezárhatnak az éttermek, színházak. A boltokba pedig csak a kapacitás 20 százalékát lehet beengedni. Várhatóan Delaware-ben, Michigan-ben, Minnesotában, Washingtonban és Oregonban is megszorításokat kell alkalmazni.
Kitörnek az uránbányák
Bár az arany és az ezüst is éledezik a több hónapos korrekció után, és a platina is négy éves csúcson van, egyes kevéssé ismert árupiaci szektorok sokkal izgalmasabb mozgásokat produkálnak. Az uránrészvények például szárnyaltak pénteken, az ezeket tartalmazó URA ETF (Global X Uranium) hirtelen hét százalékkal ugrott meg. A piacvezető Cameco vállalat papírja 9,7 százalékkal drágult. A ZeroHedge szerint ennek az az oka, hogy a Képviselőház és a Szenátus is elfogadta az éves honvédelmi törvény (NDAA) kompromisszumos változatát.
Ez lehetővé teszi, hogy bizonyos ásványok, például az urán, a grafit és a lítium hazai ellátását a nemzetbiztonság szempontjából létfontosságúnak minősítsék. De már az NDAA bejelentése előtt is életjeleket mutatott az egyébként évtizedes eső trendben levő URA. A konszenzus szerint Biden sokkal jobb lesz az uránbányászat szempontjából, mint Trump volt. Biden infrastruktúra-terve a jelenlegi atomreaktor-iparágat is támogatja, és létrehoz egy új ARPA klímaügynökséget. Ez prioritásként kezeli a modernebb atomreaktorok kifejlesztését és telepítését, műszaki innováció révén olcsóbbá és gyorsabbá kívánja alakítani azokat.
Ha az FCEL és más ESG fogalmak bűvöletében kereskedő “őrült tömeg” felkapja az uránt, mint környezettudatos befektetést, akkor hatalmas tűzijáték várható az uránbányák piacán a cikk szerint. (További forrás: SeekingAlpha)
Hogyan nyerhetünk az amerikai barkácsolókon?
Közel három százalékkal emelkedett pénteken az amerikai árutőzsdén a faanyag ára is (lumber, “LB” vagy “LS”). Ezzel ez a legnagyobb növekedést elérő fontosabb árupiaci termék az idén, közel hetven százalékos ugrással. De ez messze nem az éves csúcsa, nyár végén jóval feljebb is volt. A faanyagok ára az USA-ban a tavaszi mélyponthoz képest másfél-kétszeresére, egyes fajtáknál háromszorosára is felment a helyi sajtó szerint. Gyakran hiány van belőlük.
Egyrészt idén meglepően magas az építkezések száma, nagyon élénk maradt az új házak iránti kereslet. Sokan, akiknek van megtakarításuk, a járvány, karantén, a home office miatt is inkább saját házba akarnak költözni, ki a városokból, a kertvárosokba, alvóvárosokba, kisebb településekre. (A legtöbb ház az USA-ban hagyományosan fából készül.)
Másrészt a karanténban sokan meglevő ingatlanjaikon barkácsolnak, javítanak, kicserélnek dolgokat, például lambériáznak vagy egyedi bútort készítenek. Sokan teraszt vagy tetőt építenek a kertbe, hogy kényelmesen tudjanak levegőzni. Az éttermek is kültéri asztalokat, tetőket építenek, hogy a szabadban ültethessék le a vendéget, ami sok helyen engedélyezett akkor is, amikor bent már nem lehet étkezni.
Trump még egyet rúg Kínába
Donald Trump elnök hivatalának utolsó heteiben is is nyomást gyakorol a kínai Hszi Csin-pingre és a kormányzó Kommunista Pártra – írja a Bloomberg. Az Egyesült Államok legalább egy tucat újabb kínai tisztviselő szankcionálására készül Hongkong törvényhozóinak közelmúltbeli kizárásában játszott szerepük miatt. A hongkongi és a kínai részvényindexek egy százalék körüli mértékben süllyedtek ma.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.