A Buda-Cash Brókerház elemzője, Török Bálint szerint a hazai tőzsdén nem várható év végi rali, nagyon nincsen forgalom, nincs érdeklődés a magyar részvények iránt. Az újabb és újabb megszorító csomagok, adók is ebbe az irányba hatnak. Egy nagyobb külföldi emelkedés azonban esetleg hozzánk is begyűrűzhet kissé.
Tánc a fiskális szakadék szélén
Hagyományos év végi alapkezelői portfólió-átrendezés a fejlett tőzsdéken sem várható, de makrogazdasági fejlemények miatt már lehet tőzsdei emelkedés. Minden attól függ, hogy Amerikában hogyan oldják meg a fiskális szakadék (fiscal cliff) problémáját, meg tudnak-e állapodni a felek. Ez a probléma, ez a kockázat most a világ részvénypiacain szinte mindent felülír.
A fiskális szakadék lényegéről és megoldásának módjáról itt írtunk. >>>> |
Ha az amerikai politikusok megegyeznek, és ezzel elkerülik a gazdaság visszaesését, az komoly emelkedést generálhat a részvénypiacokon. Elsősorban olyan ciklikus részvényeknél, mint a technológia, a pénzügyi szektor vagy a feldolgozóipar – mondta a Privátbankárnak Török Bálint. A hadiipar, az egészségügy viszont a kiadáscsökkentés áldozata lehet.
Alulértékeltek a részvénypiacok?
Az Erste Befektetési Zrt. elemzői szerint várható rali, elsősorban a német és amerikai részvénypiaci áremelkedésnek adnának nagyobb valószínűséget. Ugyanis a részvénypiacok historikus összehasonlításban még mindig jócskán alulértékeltek. Persze ehhez a kockázati prémium csökkenése szükséges, amire jó esély van a görög kérdés rendezése és az amerikai „költségvetési szakadék”elkerülése esetén - írják.
Mind a két említett esetben jó esélyt látnak a pozitív kimenetelre, hiszen az EMU tagok többször kifejtették pozitív hozzáállásukat a görög kérdéshez (15 milliárd eurós hézag), de a részletek kidolgozása nehézkesen halad. Ráadásul az USA-ban is érdekeltek a felek a megegyezésben. A piaci szereplők is egyre nagyobb esélyt adnak a megegyezésre. Ezek a tényezők pedig csökkenő kockázati prémiumot hoznak, ami lehetőséget ad a részvényárfolyamok emelkedésére.
Jól hangzó városi legenda
"A Mikulás-rali inkább tekinthető jól hangzó városi legendának, mintsem statisztikai módszerekkel minden kétséget kizáró módon bizonyítható ténynek. Ezzel együtt ha beszélhetünk 2012-ben Mikulás-raliról, akkor az már elindult a fejlett piacokon” – válaszolta Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője.
Equitas-iroda. |
A megelőző napok-hetek esése után kibontakozó pozitív korrekció még eltarthat december elejéig-közepéig, ebből rövid távú, spekulatív ügyletekkel, például az amerikai részvénypiacon részesedhetünk. „De igazán tartós emelkedő trendre és újabb csúcsok meghódítására veszélyes lenne berendezkedni a részvénypiacokon. A magyar tőzsde a kormányzati megszorítások miatt az év végéig várhatóan nem tud ehhez a fellélegzéshez csatlakozni” – mondja Somi.
Mi lesz, ha nem lesz?
Az OTP Bank elemzői szerint idén nagyon érzékeny a szituáció a piacokon. Ők is úgy gondolják, hogy van egy olyan esemény, ami alapvetően befolyásolja a piacokat és időben az újévhez kötődik, ez a fiscal cliff az USA-ban. Ha olyan jelzések, hírek érkeznek, hogy meg tudnak egyezni a változtatásokban a politikusok, akkor nagy rali lehet belőle. Ha pedig nem, akkor a növekvő bizonytalanság rá fogja nyomni a bélyegét az árazásra, és ekkor nem lesz nagy rali.
Ha nem lesz megegyezés, arra a legérzékenyebb piacok az OTP szerint az USA-részvények, az árupiacok, az ázsiai részvények, az EU-részvények és a feltörekvő piacok.
Már itt is van a Mikulás
Móró Tamás, a Concorde vezető stratégája szerint a Mikulás-rali már tart, részben ennek köszönhető a piacok mostani ereje az Obama újraválasztása utáni esést követően. Emellett a javuló kínai és amerikai makroadatok is segítenek, az utóbbi esetében elsősorban a trendszerű lakáspiaci javulás látványos. „A befektetői alulsúlyozottság és a relatíve olcsó árazás alapján elsősorban az európai részvénypiacokon várunk emelkedést az év végéig. Természetesen a részvények teljesítménye és az általános kockázatvállalási hajlandóság függ az amerikai fiscal cliff-tárgyalások sikerétől, amely kapcsán nem számítunk gyors megállapodásra” – írja az elemző.
Emiatt a következő két hét volatilis lehet, de úgy gondolják, hogy az év vége előtt minimum egy átmeneti megoldással kezelni fogják a politikusok a kérdést. Az idő és a közvélemény-kutatások alapján a lakossági hangulat inkább a republikánusokat szorítja.
Komolyabb esés kellhet Budapesten?
Tovább tart a pénzbeáramlás a fejlődő piaci kötvényalapokba a globális hozamkeresés eredőjeként, így a fejlődő piaci kötvényekben további erősödést várunk – mondja Móró. A hazai részvényeknél viszont nem várnak jelentős vételi erőt, a megemelt adóterhek miatti hangulatromlás nem fog elmúlni, egy komolyabb esés után érkezhetnek csak vevők. A november 30-i MSCI-átsúlyozás miatti esetleges komolyabb Richter-áresést viszont vételre használnák fel.
Az európai kötvénypiacokon a francia-olasz hozamfelárak szűkülését várjuk a konvergáló - és sajnos mindkét ország esetében elég rossz - fundamentumok miatt, ugyanakkor Olaszország a reformok esetében már előrébb tart és a lakossági megtakarítások magas szintje is segít – tette hozzá Móró.
Egy pici jó hír is nagy felpattanást okozhat
Egyesek szerint már megérkezett a Mikulás-rali, míg mások szerint csak a korábbi vészjósló mélypontok éles korrekcióját láthattuk a főbb amerikai és európai indexeknél a héten – írják az Equilor elemzői. Véleményük szerint az európai, illetve az amerikai piacok mozgása még inkább elválhat egymástól a következő időszakban. Európában a mélypontok tartósságára nagyobb az esély a görög, spanyol és immár a francia bizonytalanságok okán.
A tengerentúlon is sok a kérdőjel a "fiscal cliff” miatt, azonban itt a piac már részben elkezdte árazni a későbbiekben esetlegesen bekövetkező pénzügyi armageddont. Az előzőekben említett rali pont annak volt köszönhető, hogy a demokrata és republikánus politikusok közötti első egyeztetéseket sikeresnek értékelték a befektetők. Bármiféle pozitív fordulat, vagy kisebb rossz bekövetkezése esetén komoly felpattanásra lehet számítani a szeptember óta tartó 8-10 százalékos „zakó” (zuhanás) után.
A longosok dörzsölik tenyerüket
A longosok (emelkedésre játszók) dörzsölhették a tenyereiket mostanában – írja az Equilor -, hiszen a bank- és technológiai szektor mellett a nyersanyagok is meglendültek, ami kimondottan a bikapiac jellegzetessége. A legtöbb termék esetében immár ötödik hete csökkentik árupiaci kitettségüket a hedge fundok, így a felpattanásnak nagyobb tere volt, mint a részvénypiacok esetében. „Elsősorban az arany és az olaj piacán nézelődnénk; a kukorica, szójabab, cukor és kávé piacától továbbra is távol maradnánk külső szemlélőként” – írja a brókercég elemzése.
De mikor is van a Mikulás?
Az angolszász kultúrkörben a Mikulás hozza az ajándékokat a Jézuska helyett, náluk tehát klasszikusan a Mikulás-rali a december utolsó hetében megfigyelhető emelkedésre utal – teszik hozzá az Equilor. Ezt a mozgást az a hit táplálja, hogy januárban jelentős tőkebeáramlás van a tőzsdéken az előző évi nyereségek és a karácsonyi költekezési utáni állapotot nyomán.
(Forrás: Zerohedge, Equilor) |
Európában viszont alapvetően a december elején esedékes eseményt értik Mikulás alatt a tőkepiaci szereplők, ez azonban csak áttételesen igaz. A kulcskérdés a várakozás és a hit, amely akár már novemberben arra sarkallhatja a befektetőket, hogy vételekkel készüljenek fel a Mikulás-ralira, tehát az egész igazából egy önbeteljesítő jóslat a tőzsdéken.
Nem ördögtől való ötlet
Az Equilor szerint rengeteg a fundamentálisan alulértékelt és „árfolyamügyileg szétvert” részvény a piacokon, amiben a későbbiekben megnőhet a vevői kereslet. Európában elsősorban a bankpapírok, közmű- és telekommunikációs cégek kerültek a befektetők fekete listájára. A bevételek csökkentését ellensúlyozandó kiadáscsökkentések és osztalékvágások hatása azonban a vállalatoknál a közeljövőben meghozhatja a várva várt eredményeket, így nem ördögtől való ötlet a részvények portfólióba történő allokálása a jelenlegi szinteken – tartja az Equilor.