Negatív kilátás
Záporoznak a hírek a Mol háza tájáról. Még péntek délután a Fitch hitelminősítő intézet részletes jelentésben elemezte a cég helyzetét. A kitermelés csökkenése, a finomítói környezet kihívásai és a veszély; hogy a Mol elvesztheti irányító szerepét az INA-ban arra késztették az intézetet, hogy továbbra is negatív kilátással, BBB- minősítéssel lássa el a Molt. A Fitch véleménye szerint a magyar olajcég előnye a diverzifikáció és a vállalat stabil pénzügyi helyzete - írja friss összefoglalójában az Equilor.
Megszabadulnak az INA-tól?
A hét végén Zágrábban megkezdődtek a tárgyalások a Gazprommal. A Világgazdaság a Vecernji List-re hivatkozva már arról tudósít, hogy ha a magyar miniszterelnök és az európai döntéshozók belegyeznek, a Mol eladná 49%-os részesedését az INA-ban a Gazpromnak. Ezzel egy időben a horvát kormány is értékesítene 19%-nyi tulajdonjogot, amivel 25% plusz egy részvényre csökkenne befolyása. Árról még nem volt szó a cikkben. A hír minden bizonnyal turbulenciát fog okozni a Mol kereskedésében, mivel 2013-ban a horvát cég adta a Mol csoport kitermelésének 39%-át, és a konszolidált EBITDA-hoz is 29%-kal járul hozzá.
Szeged környékén keresik az olajat
A Mol még azt is közölte, hogy kilencmilliárd forintos magyarországi beruházást indít: szénhidrogén és geotermikus koncessziós szerződést kötött. A Szeged környéki mező kiaknázásával a társaság olajtermelése jelentősen növekedhet és a társaság erősíthet a geotermikus piacon is - írja az Equilor.
A Mol - a többi bluechiphez hasonlóan - pluszban kezdte a kereskedési napot a tőzsdén. Friss tőzsdei árfolyamok >>
Az MTI által megkérdezett szakértő szerint mozgalmas hét lesz a most kezdődő, főként az érkező amerikai vállalati eredmények miatt. Ezeket optimistán várja a piac, a kedvező hangulat a hazai tőzsdére is pozitív hatással lehet.