(Fotó: Libra Internet Bank) |
Persze ez a Libra nem az a Libra. A Facebook pár hónapja bejelentett, azóta sok támadást kapott Libra nevű leendő kriptodevizájának névválasztásakor úgy látszik, nem jártak el a megfelelő gondossággal. Romániában ugyanis 2011 óta Libra néven működik egy régebbi bank, amelynek három-négy tucatnyi fiókja is van, sok városban.
Ráadásul alapvetően internetbankként definiálja magát. Nem tudni, hogy a Facebook Librája megvalósul-e majd egyáltalán, és hogyan. De ha igen, és ezen a néven, Romániában lehet, hogy jogi kellemetlenségei lesznek.
A Libra szó egyébként a Mérleg csillagkép neve is, valamint utal egy ókori római súlyegységre, amely azután – mint sok más súlymérték – fizetőeszköz, érmefajta neveként is funkcionált. A spanyol nyelvben a fontot (pound, kb. fél kiló) szintén így nevezik, a románban a Google Translator szerint hasonló, livră a neve.
De a “szabad, szabadság” szavak különböző fordításai (libre, liberty stb.) is közel állnak hozzá. A kriptodevizákat, mint államoktól, jegybankoktól független képződményeket gyakran társítják a pénzügyi szabadsággal, kapcsolódó politikai ideológiákkal. Némelyek kifejezetten anarchisták.
A Librát sokáig más néven emlegették, munkaneve tavasszal még GlobalCoin (“globális érme”) volt. Az új név csak június elején tűnt fel. Talán azért, mert a globál szóval is baj volt: Van már Global Token (GLT), Global Social Chain (GSC), Global Currency Reserve (GCR), Global Cryptocurrency (GCC) és Gobal Awards Token (GAT) nevű kriptodeviza is a sok között a Coinmarketcap.com oldalon.
(Fotók: Libra Internet Bank) |