Reggel Kínában stabilizálódtak a részvényárfolyamok, miután kivételesen nem piszkálta a jüan árfolyamát a központi bank. Az európai tőzsdék ezt emelkedéssel ünnepelték. A DAX index például, amely hétfőn három hónapos mélypontra ért, most fél tizenegy körül 1,6 százalékos pluszban volt és csak pár ponttal maradt el a tízezer pontos határtól. Az EuroStoxx 50 index 0,7 százalékos pluszban állt.
Itthon a BUX index 0,5 százalékos emelkedésnél tart, a prímet ezúttal az OTP viszi egy százalékos drágulással, 5932 forintra. A Richter sem hagyta abba fantasztikus emelkedését, ezúttal 0,5 százalékkal 5873 forintra emelkedett. A Mol és a Telekom 0,3-0,3 százalékkal drágult.
Az euró/forint nap közben egy pillanatra elérte a 319 forintos értéket is, de innét visszacsúszott, legutóbb 318,20 forint volt. Július elején – MNB-középárfolyamon – 317,80-on tetőzött az euró, így elmondhatjuk, hogy január, a híres svájcifrank-pánik óta nem volt ilyen gyenge a forint.
Az Equilor Befektetési Zrt. a következő évekre 320 forint feletti árfolyamot vár. „A piaci szereplők arra számítanak, hogy a bejelentendő újabb monetáris lazító eszközök a kamatgörbe hosszú lejáratai felé terelhetik a bankok szabad likviditásait, a kéthetes betétet akár teljesen megszüntethetik vagy a kamatswapok feltételeit is lazíthatják. Ezek az intézkedések gyengítenék a forintot” – írják.
Azt is hozzáteszik viszont, hogy „az erős oldalon a forintot támogatja a folyó fizetési mérleg többlete, a beáramló EU-támogatások, a GDP növekedés és a közeledő tavaszi hitelminősítési kör, amelyben befektetésre ajánlott kategóriába kerülhet Magyarország”.
A kőolaj ára újabb és újabb mélységekbe szédül, ami a részvénypiacokon is fékezi a lelkesedést. A gráfokon már nehéz megtalálni, de 2003 végén lehetett utoljára ilyen olcsó a nyersanyag. A WTI most 30,77, a Brent 31,40 dolláron áll. Az egyik nagy amerikai brókerház a húsz dolláros árat emlegeti, mások meg figyelmeztetnek arra, hogy ilyenkor az árfolyammal együtt mindig elszállnak a jóslatok is.