A bitcoinnal újabban mindig történik valami, hol jó, hol rossz, hol bevezetik egy tőzsdére (sőt már kettőre), hol egy cég támogatja a technológiát, hol viszont hackertámadás történik. Az utóbbi volt ma műsoron, a Youbit koreai tőzsdére törtek be, ráadásul nyolc hónapon belül másodszor. A működését felfüggesztették, a cég csődöt jelentett, a jó hír, hogy az ügyfelek vagyonuk 75 százalékát a jelek szerint visszakaphatják.
Ennek tudják be, hogy a bitcoin árfolyama kedden 4-5 százalékkal esett, este kissé 18 ezer dollár alatt járt. Ez azonban aligha jelenti a mánia végét, legfeljebb átrendeződés folyik: a bitcoin cash tegnap este 12-13 százalékos, az iota nevű feltörekvőben levő kriptopénz 28 százalékos, az ether öt százalékos pluszban volt.
Az abszurd műfajába tartozik, hogy a SEC, az amerikai tőzsdefelügyelet ma felfüggesztette a The Crypto Company (OTCPK:CRCW) nevű részvénytársaság kereskedését január elejéig. A cég nemrég minősítette át magát kriptodeviza-vállalkozásnak, ami üstökösszerű áremelkedést okozott (20-ról 600 dollár környékére), utána viszont a bennfenteseknek fillérekért, mélyen a tőzsdei ár alatt, hét dolláron akartak részvényeladást rendezni.
Ami kripto, az kell
Hogy a cégnek mi köze a digitális fizetőeszközökhöz, nem világos, lehet, hogy semmi, csak ezzel akart ismertséget és árfolyamot csinálni magának. Nemrég állítólag fehérneművel foglalkozott. Ez jól jelzi, hogy a 2000 körüli internetes dotkom-mániához hasonló folyamatok zajlanak, a befektetők mindent megvesznek, amiben a “crypto” szó benne van.
Azért vannak bőven józan figyelmeztető hangok is, még azok körében is, akik egyébként nem feltétlenül tartják a kriptodevizákat az ördögtől valónak. A SeekingAlpha egyik bloggere, Bill Maurer arra figyelmeztet, hogy adjuk el a Bitcoin Investment Trust (OTCQX:GBTC) nevű társaság – egyfajta zárt végű, részvénytársaság-szerű befektetési alap – értékpapírjait. Ennek azonban csak egyik indoka, hogy a bitcoin-láz bármikor elhalhat.
Tíz dollárért végy ötöt
A másik, hogy az alapnak évi két százalékos vagyonkezelési díja van, ez öt év alatt például már tíz százalék. (Megjegyezzük, hogy sok aktívan kezelt befektetési alap is felszámít 1-2 százalékot, bár a passzívan kezelt, részvényindexeket, árupiaci termékeket követő alapok díja rendszerint jóval alacsonyabb, inkább pár ezrelék.)
Az igazán kemény tétel azonban az, hogy az értékpapírok iránti kereslet olyan gyorsan nőtt, hogy a részvény árfolyama majdnem duplája jelenleg az egy részvényre jutó vagyonnak. Az árfolyam 3400 dollár körüli, a vagyon csak 1750, amit nem akárki mond, hanem az alapot üzemeltető Grayscale weboldala (lásd a grafikont). (Az egyébként gyakori, hogy zárt végű alapok, ETF-ek árfolyama eltér a mögöttes eszközértéktől, de az ekkora differencia ritka.) Ki akar tíz dollárt fizetni egy öt dolláros kávéért? – kérdezi a blogger.
Sokszorozódó árfolyamok
A Longfin nevű cég árfolyama, miután bejelentette, hogy a (bitcoint is üzemeltető) blockchain technológiával dolgozó mikrohitel-vállalkozást vásárol fel, öt dollárról 143 dollárra ugrott napok alatt, most is 75 dollár körüli.
A Riot Blockchain cég (RIOT), amelynek részvénye októberben három dollár alatt járt, ma a 40 dollárt kerülgeti. A vállalkozás más kriptodeviza-cégeket igyekszik felvásárolni és bitcoin-bányászattal is foglalkozik.
.com vagy crypto?
A jelek tehát szaporodnak, hogy súlyosbodik a mánia, és esetleg közel a csúcs, amikor az egész kripto-buborék összeomlik, mint a kártyavár, vagy mint a 2000 körüli dotkom-őrület. Akkor bármely cég, amelynek a nevében internet vagy csak “.com” szerepelt, nagy sikerre számíthatott. Ma mintha a kriptodeviza-üzletággal lenne ugyanúgy.
Egy másik SeekingAlpha-blogger, Kyle Spencer ugyanakkor, miután alaposan kielemezte az unásig emlegetett holland tulipánhagyma-mániát és más hasonló eseteket, azzal vigasztal: nem minden befektetési buborék végződött teljes vagyonvesztéssel. Ha jól eltaláljuk, milyen esettel állunk szemben, még jó befektetési döntést is hozhatunk.
Néhányan ezt is túlélhetik
A holland tulipánok értékesebbjei a mánia után pár évvel is értek valamennyit. A dotkom-buborékot pedig néhány mainstream, a tömegigényekre vagy az infrastruktúrára koncentráló társaság szépen túlélte. A Déltengeri Társaságba fektetők viszont elveszítették mindenüket.
Ennek alapján a legismertebb, leglikvidebb kriptopénzeknek talán lesz némi jövőjük, akad némi támasza az árfolyamuknak, főleg, ha bevezetik őket a hagyományos határidős tőzsdékre. Ezek lehetnek a szerző szerint a bitcoin, a ripple, az iota, a dash, a litecoin és az ethereum. Még nagyobb kockázatot azonban az ismeretlenebbek irányába már valószínűleg nem érdemes vállalni – céloz rá.