Tízezer milliárd felett a tőzsdei kapitalizáció
Mindig újabb és újabb vállalatok kerülnek olyan fázisba, hogy a BÉT 50 közösségbe vagy a tőzsdeképes vállalatok körébe bekerüljenek. Folyamatosan bővül a tőzsdeképes cégek köre, 2016-ban 300, tavaly majdnem 500 ilyen céget találtak – mondta el Végh Richárd vezérigazgatója BÉT (Budapesti Értéktőzsde) konferenciáján. A BÉT50 közösségben ma mintegy 300 cég szerepel.
A részvény– és kötvénypiacokon közel duplázódott a kibocsátók száma, a BUX index is rekordot döntött. A részvénypiaci kapitalizáció tízezer milliárd forint fölé ért. A tőzsde nemrég felülvizsgálta stratégiáját, és újabb innovatív termékekkel készül a következő években is.
A stratégia fontos eleme lesz a tőzsde tőzsdére vitele is, ahogy a világon sok más tőzsde részvénye is a parketten forog. Olyan világban élünk, ahol a részvény– és kötvénykibocsátásoknak egyre nagyobb szerepe lesz – mondta a vezérigazgató.
Tízezer milliárd forint likviditás
Az MNB kb 30 százaléknyi részesedését a tőzsdében közkézhányaddá szeretne változtatni, amihez persze nem elég a saját döntése, a piaci is kell majd – mondta Patai Mihály, a BÉT elnöke és az MNB alelnöke.
A jegybank tízezer milliárd forintos likviditás-injekcót adott a gazdaságnak az elmúlt 18 hónapban. Ez jóval nagyobb, mint más jegybankoknál. Az elmúlt hónapokban 8-9 százalékkal nőtt a vállalatok hitelfelvétele, a kkv-szektorban ez több mint húsz százalék. Hitelalapú újraindítás történt – mondta Patai.
Bankokat és biztosítókat a tőzsdére
Az év véghez közeledve azonban a magas gázárak, az ellátási zavarok, a koronavírus-járvány negyedik hulláma “átmenetileg lassítják a helyreállást” – mondta az elnök.
Novemberben az MNB ajánlást készít, hogy a hazai bankok és biztosítók megjelenhetnek a tőzsdén – mondta Patai. Cél a minimum 15 százalékos közkézhányad elérése. Az öt százaléknál nagyobb piaci részesedésű bankok lesznek az érintettek, állományátruházás, felvásárlás, tranzakció esetén is. Ez nagyobb transzparenciát, hatékonyabb működést és fogyasztóvédelmet eredményezhet az MNB meglátása szerint.
Megmarad a kötvényprogram
Az MNB-nek muszáj folytatnia a mérlegének szűkítését az új kamatemelési ciklus során, ám a növekedési kötvényprogram hosszú távú projekt, így az megmaradt – hangzott el. A kötvénykibocsátók más lehetőségeket, hitelfelvételt és részvénykibocsátást is alkalmazni fognak, “ki fognak használni”.