„Nem hiszem, hogy bárki is meg tudja mondani, hogyan néznek ki majd 10-15 év múlva az európai tőkepiacok” – mondta Dudás György a Privátbankár Tőkepiac 2014 konferenciáján. A válság megrengette a világot, már soha nem lesz olyan, mint amilyen azelőtt volt. Például, eltűnt az EU-befektetők vagyonának mintegy fele.
Alkalmazkodj, vagy véged
A válság földrengését szabályozói cunami követi, százával lehet mérni a különböző szabályozói változásokat. MIFID, MIFIR, EMIR, CSDR, CSMAD – csak néhány példa. A piaci kockázatok csökkentése érdekében, a befektetők védelme érdekében, az integráció és az átláthatóság érdekében vezetik be ezeket. Mindez hatalmas erőforrásokat követel a piaci szereplőktől, ami a kisebb szereplőkre arányosan jóval nagyobb terhet rak.
Mit lehet tenni egy ilyen változó világban? A Keler-csoport szerkezetét annyira rugalmassá kell tenni, hogy bármilyen változás is következik be, mindig meg tudjuk adni a megfelelő válaszokat – mondta a vezérigazgató. A nemzeti infrastruktúrák világa lényegében eltűnt, megszűnt, a világ nemzetközivé vált, nem élhetünk bezárva. Új ügyfeleket, értékeket, bevételi forrásokat kell keresni.
Angolul kell kommunikálni
Az utóbbi években a Keler sok ilyen irányú fejlesztést hajtott végre – mondta Dudás György. Például szerepet vállalt az elektromos áram piacán is. A gáz- és árampiac kapcsán sokat tanult arról, hogyan kell új piacokon megjelenni. Néhány évvel ezelőtt még egy külföldi ügyfelük sem volt, ma az ügyfelek negyedével angolul kommunikálnak.
Mostanában sok projekt van a Kelernél, a három fontosabbat mutatta be a vezérigazgató. Az EKB által indított T2S-projekt szerint egyetlen IT-infrastruktúrát vezetnének be az összes európai értéktárnál, ami megkönnyíti majd az értéktárak közötti üzletek lebonyolítását. Ez a távoli jövő technológiája, azonban egy kétélű fegyver, lehetőség és veszély is egyszerre. A Keler mindenesetre nem akart kimaradni belőle, és csatlakozott hozzá.
És húsz év múlva?
A brüsszeli EMIR a derivatívák és a klíringházak szabályozásáról szól. A válságban bebukott piacokon jól helytálltak a klíringházak, az EMIR minél több terméket ezek égisze alá igyekszik bevonni. Például minden, nem magánszemélyek által kötött derivatív üzletet jelenteni kell, amiket folyamatosan elemeznek, felmérik a kockázatokat.
A WARP a befektetési jegyek teljes életútját lefedő elszámolási rendszer. A mai, sokszor manuális, Excel-táblákat és faxokat is használó rendszert váltja fel sokkal modernebbel, pont akkor, amikor a várakozások szerint a befektetési jegyek forgalma is meg fog élénkülni.
Dudás Görgy várakozásai szerint a Keler az alkalmazkodásnak köszönhetően húsz év múlva is jelen lesz a tőkepiacokon.