A bitcoin használata többé-kevésbé kiszoríthatja a kubai fizetóeszköz, a peso helyi és konvertibilis változatát, ha a kisebb vállalkozások megtanulják használni – mondta a Cointelegraph hírportálnak Erich Gracia Cruz kubai üzletember, aki nemrégiben emigrált az Egyesült Államokba. Cruz vezeti a BitRemesas és az QvaPay átutalási és pénztranszfer-szolgáltatásokat nyújtó cégeket.
Kilépni a mátrixból
A bitcoinnal megbarátkozó kubaiak megtakarítási, fizetési és átutalási eszközként használják a kriptovalutát, ám az esetükben ennél többről is szó van. Ahogy Cruz fogalmaz, a bitcoin lehetővé teszi számukra, hogy kilépjenek a mátrixból, azaz az országot uraló autokratikus egypártrendszerből.
Kubában nincs független sajtó, és a rezsim ellen érvényben lévő amerikai embargó miatt bármilyen külső szolgáltatáshoz nehéz hozzáférni. A bitcoin azonban független az államoktól és az országok kormányzó kommunista párt ambivalensen viszonyul hozzá. Lehetővé teszi ugyanis azt is, hogy az embargót megkerülve bitcoinnal fizetve vásároljanak olyan termékeket, technológiákat, amiket nyílt kereskedelemben nem tudnának megvásárolni.
Kihívót kapott a dollár
A kubai kisvállalatok egyre inkább a bitcoin felé fordulhatnak, a kubai peso (CUP) és a moneda libremente convertible (MLC), azaz a hivatalos konvertibilis valuta helyett. Ha ugyanis ezeket elfogadják, akkor azzal kisegítik ugyan a vásárlóikat, de gondot csinálnak maguknak, mert előbb-utóbb valamilyen nemzetközi valutára kell váltaniuk a helyi „pénzt”. Vásárolni ugyanis inkább csak azzal tudnak.
A kubaiak korábban kizárólag dollárban tartották a félretett pénzüket, ám az utóbbi időben a bitcoinnal is kezdenek megbarátkozni. Az utóbbit hátráltatta, hogy a kriptovaluta kubai bemutatkozása rosszul sikerült. A szigetországban lényegében az elmúlt öt évben vált hozzáférhetővé az internet, miközben a bitcoin 14 éves. Így először a vele kapcsolatos csalók próbálkoztak be a kubaiaknál – sikerrel. A népesség átlagos képzettsége azonban magas, így helyzet gyorsan javul.