Volt miért megijedniük a befektetőknek az olasz válság kapcsán: az a két párt, amely most nem tudott kormányra kerülni, azt kezdte dühében hirdetni, hogy az őszre előrehozott parlamenti választás lényegében az olaszországi euró megtartásáról szóló népszavazás lesz. Ha itt az euró ellen szavaznának, vagy ennek egyáltalán csak a lehetősége felmerülne, az olaszok elkezdenék kivonni a bankszámlákról eurójukat, és ezzel be is következne a bank-, és államcsőd.
Erre a lehetőségre a befektetők alaposan kiszórták az olasz államkötvényeket, a 10 éves papír hozama jócskán 3 százalék fölé emelkedett. Ha egyébként komoly esélye lenne annak, hogy az olaszok tényleg ilyen szamárságot követnének el (még a görögök sem tették), akkor nem 3, hanem 50 százalék lenne a hozam, mivel az a biztos államcsőd, az adósság egy részének soha vissza nem fizetésével.
Az olaszok mindazonáltal vélhetően nem fogják ezt az utat választani, de azért nem vonzó most az olasz kötvény, pláne, hogy még mindig kisebb a hozama, mint a miénknek. Mindenestre a hatások továbbterjedtek felénk is: nagy sallert kapott a forint és a cseh korona, előbbi 320, utóbbi 25,90 felett az euróhoz képest. A törököknél viszont teljesen abbamaradt a rettegés, a líra immár erősebb, mint az első kamatemelés utáni felugráskor volt, 5,25 az euróhoz képest.
Euró/török líra |
Az európai tőzsdék napközben megpróbáltak magukhoz térni a reggeli mínuszok után, de látván, hogy Amerika ezúttal nem húzza ki őket a csávából, visszatértek zárásra a másfél százalék körüli mínuszokhoz. A BUX is hasonló mértékben esett 34 880 pontig, az OTP vesztesége 1,7 százalék nagy forgalom mellett, záróára 9650 forint lett. A Mol egy százalékkal 2552 forintig süllyedt, a Richter 1,7 százalékkal 5250 forintig gyengült.
Sok nap után végre Amerika is megmozdult, ezúttal képes esni, nem is kicsit. Az S&P 500 index másfél százalékkal van lejjebb a kereskedési idő közepén, 2680 ponton. Leginkább a bankokat ütik: a JP Morgan 4 százalékot esik, a Goldman Sachs 3-at, a Morgan Stanley 5,3-at. Egy olasz csőd nekik sem jönne jól, 2300 milliárd eurónyi lyuk (ennyi az olasz adósság) igencsak megviselné a világ bankrendszerét.
Ami örvendetes: újra esik az olajár: a WTI 66, a Brent 74,70 dollár.