A brit font szerdán egy év után először emelkedett az 1,30 dollár fölé az amerikai dollárral szemben. A font 0,49 százalékkal erősödött, 1,3027 dolláron állt, elérve legmagasabb szintjét 2023. július 19. óta. Az Egyesült Királyság inflációja éppen a Bank of England 2 százalékos célján maradt már második egymást követő hónapban, ahogy azt a szerdán korábban közzétett adatok mutatták. Azonban az inflációs adat csak kissé csökkentette a piaci várakozásokat egy augusztusi kamatcsökkentésre a jegybank részéről, a kulcsfontosságú szolgáltatási szektor gyengébb inflációs adata miatt — írja a CNBC. A hírügynökség a font jó teljesítménye okának nem a kamatcsökkentési várakozások enyhülését, hanem az új kormány várható politikáját tartja, mivel szerinte a befektetők a növekedésbarát politikák és a politikai stabilitás időszakára számítanak az újonnan megválasztott munkáspárti kormány alatt.
A font eközben 0,07 százalékkal erősödött az euróval szemben és 1,1908-nál állt. Az elemzők szerint a brit valuta szintén támogatást kapott a Munkáspárt közelmúltbeli elsöprő parlamenti győzelmétől.
„Az Egyesült Királyságból az elmúlt hetekben érkező erős gazdasági adatokkal, valamint a relatív biztonságos kikötőt nyújtó stabil brit politikával együtt az augusztusi kamatcsökkentés esélyei csökkentek, és a font szilárd nyereséget ért el” – mondta Joe Tuckey, az Argentex devizaelemzési vezetője egy e-mailben küldött kommentárban.
A szolgáltatások árai ragadósabbak
A szolgáltatási infláció, amely kulcsfontosságú mérőszám a Bank of England döntéshozói számára, mivel az ágazat árai szorosan kapcsolódnak a bérekhez, évi 5,7 százalékon maradt a júniusban — írja a brit The Telegraph. A kereskedők csökkentették a jövő hónapra vonatkozó kamatcsökkentési várakozásaikat, és a pénzpiacok csak 25 százalékos esélyt adtak ennek bekövetkezésére.
Grant Fitzner, az angol statisztikai hivatal (ONS) vezető közgazdásza, a BBC Radio 4-nek nyilatkozva elmondta: „Ha megnézzük az infláció mintázatát, az árucikkek árai hajlamosak ingadozóbbak lenni. Gyorsabban emelkednek, de gyorsabban is csökkennek.
„A szolgáltatások árai ragadósabbak, például a hotelek, éttermek vagy más szolgáltatók hosszabb távú szerződésekkel rendelkeznek áraikra, és természetesen az elmúlt egy-két évben tapasztalt bérnövekedés is nagy hatással van, mert a szolgáltatások gyakran munkaintenzívek.”
A maginfláció, amely kiszűri az élelmiszerek és az energiaköltségek ingadozó árváltozásait, szintén stabil maradt, 3,5 százalékon. A közgazdászok figyelmeztettek, hogy az infláció valószínűleg emelkedni fog az év második felében az energiaköltségek csökkenési időszakának vége miatt.
Yael Selfin, a KPMG vezető brit közgazdásza elmondta: „Legfrissebb elemzésünk szerint az Egyesült Királyság inflációja az év végéig akár 3 százalékra is emelkedhet, amit a hazai energiaköltségek októberben várható növekedése hajt, és az infláció valószínűleg a jövő őszig a cél fölött marad.”
A globális kamatlábak csökkenésére számítanak
A font szerdán elérte egyéves csúcsát, amit azok a befektetők hajtottak fel, akik nagyobb hozamokra törekszenek, mivel a globális kamatlábak csökkenni kezdenek. Azonban a stratégák szerint több kell, mint magasabb kamatok ahhoz, hogy a font megtartsa erejét — írja a Reuters.
A fonttal ellentétben az eurót és még a dollárt is megingatták a hazai politikai események, de a font épp ellenkezőleg, lendületet kapott egy új kormánytól, amelyről sokan remélik, hogy véget vet az évek óta tartó kiszámíthatatlan politikának és az ingadozó brit piacoknak.
Kedden a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 0,7 százalékra emelte az Egyesült Királyság gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését az idei évre, az áprilisi globális előrejelzéseiben szereplő 0,5 százalékról. Az utóbbi időszakban a font erősödésének hátterében az a meggyőződés áll, hogy a brit kamatok hosszabb ideig maradnak magasak, mint máshol.
Számos nagy központi bank megkezdte a kamatok csökkentését. A Bank of England és az amerikai Fed azon kevés központi bankok közé tartozik, amelyek még nem léptek ebbe az irányba, bár az utóbbi legfrissebb jelei szerint szeptember lehet az a hónap, amikor az amerikai kamatok csökkentése elkezdődik.
A korábbi hónapok Privátbankár Európai Inflációs Körképei itt tekinthetők meg.