Az arany átlagos árfolyama 2338,20 dollár/uncia szinten alakult a második negyedévben, ami 18 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakához képest.
Ezzel összhangban az 1258 tonnát kitevő összesített aranykereslet is rekordot jelent - hívta fel a figyelmet a Conclude Befektetési Zrt. az Arany Világtanács (angolul World Gold Council, WGC) friss jelentése alapján. Eszerint a nagymértékű jegybanki aranyvásárlások és a tőzsdén kívüli ügyletekben lebonyolított fizikaiarany-befektetések ellensúlyozták a csökkenő ékszer- és befektetésiarany-keresletet, összességében 4 százalékkal magasabb aranykeresletet eredményezve 2023 második negyedévéhez képest.
Az első negyedév rettentő iramú vételeit követően behúzták a féket a jegybankok, összesen 184 tonnányi aranyat vásárolva. De még így is
a WGC által valaha mért legnagyobb aranymennyiséget szerezték be 2024 első felében, összesen 483 tonnát, ami 5 százalékkal haladta meg a tavalyi, szintén elsőféléves rekordot jelentő 460 tonnát.
A második negyedév legnagyobb vásárlói címén az indiai és a lengyel központi bank osztozik, egyenként 19-19 tonnás aranyvásárlásával. A lengyelek immár 377 tonnás nemzeti aranytartalékon ülnek. Adam Glapiński, a Lengyel Nemzeti Bank elnöke ismét megerősítette, hogy céljuk elérni a 20 százalékos aranyfedezetet a jegybanki tartalékokon belül, ez az arány jelenleg 13 százalék. Azaz a jelenlegi árfolyamokon számítva még körülbelül 200 tonna aranyat tervez vásárolni a Lengyel Nemzeti Bank.
Az indiai jegybank külön piros pontot érdemel szorgalmáért: idén eddig minden hónapban vettek aranyat, összesen 37 tonna mennyiségben. Ezzel már az első félévben meghaladták a 2022-es és 2023-as egész éves aranyvásárlásaikat. Érdekesség, hogy az indiai jegybank 100 tonna aranyat repatriált az Egyesült Királyságból, így a bel- és külföldön őrzött indiai aranytartalék aránya elérte az 50-50 százalékot.
Talán ennél is izgalmasabb, hogy Nigéria központi bankja az Egyesült Államok gazdasági helyzetének ingatagságára hivatkozva szállíttatta haza az Amerikában őrzött aranytartalékát.
Az aranykereskedői szakmán belül sokak által figyelt kínai jegybank bejelentett aranyvásárlásai jelentősen lelassultak: a 2022 novembere és 2024 márciusa közötti időszakban átlagosan havi 19 tonnás vásárlásokat követően áprilisban mindössze 2 tonna aranyat vásárolt a Kínai Népbank. Májusban és júniusban teljesen leálltak a vásárlásokkal – legalábbis hivatalosan.
A The Gold Observer friss elemzése szerint ugyanis az Egyesült Királyság vámadataiból kiderül, hogy akár 53 tonna aranyat is vásárolhatott a Kínai Népbank, ami azért meglepő, mert áprilisban bejelentették, hogy leállnak az arany megvételével.
A 2264 tonnás kínai aranytartalék jelenleg 5 százalékát teszi ki a jegybanki tartalékoknak, ami 1994 óta nem látott magas érték. A valóságban ennek a duplájára, azaz 5500 tonna körülre becsülik a kínai aranytartalékot.
További jelentős aranyvásárló volt 2024 második negyedévében Törökország (15 tonna), Üzbegisztán (7 tonna), Csehország (6 tonna), Szingapúr (4 tonna), Katar (4 tonna), és egyenként 3-3 tonnával Oroszország és Irak.
Arról, hogy miért vesznek ilyen "drágán" aranyat a jegybankok, a Conclude ebben az elemzésében foglalkozott.