A nyugat-európai tőzsdeindexek változatos mértékű, pár ezreléktől egy százalékig terjedő pluszban vannak szerda délelőtt, a nagyok – a német, francia, brit mutató – azonban inkább e sáv alján vannak. Európában erősen a gyorsjelentési szezonra figyelnek, mint például a Siemens, a Randstad, a Schindler vagy a Heineken számaira, többük kellemes meglepetést okozott.
Az amerikai határidős indexek azonban süllyednek. Elsősorban a délután esedékes amerikai inflációs adatra várnak, ami a kamatpályát határozhatja meg. Kedden szenátusi meghallgatásán Jerome Powell Fed-elnök még hangsúlyozta, hogy nem szabad elsietni a kamatcsökkentéseket. Ez a kötvényhozamok emelkedését és a részvények elbizonytalanodását okozta, bár a hatás nem volt nagyon erős.
A BUX index 0,3 százalékkal emelkedett, de kicsivel a 88 ezres határ alatt mozog. Az OTP 0,6, a Mol 0,1, a Telekom 1,3 százalékkal megy fel, a Richter fél százalékkal süllyed.
Nem kéne gyengülnie a forintnak?
Az euró árfolyama 402,0, ami ötven fillérrel van a kedd esti szint alatt, de a reggeli órákban a 402-es határ alatt is előfordult. A kedden közzétett, a várakozásokat jelentősen meghaladó hazai inflációs adat a forint erősödéséhez járult hozzá, ami rövid- és középtávon nem meglepő. A nagyobb drágulás azt eredményezheti, hogy a forintkamatok magasabb szinten maradnak, nem egyhamar lesz kamatvágás, ez pedig a valutát erősítő hatás.
A korábbi kettő helyett már csak egy kamatvágást áraznak az idei évre a piaci szereplők – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Egy másik tényező a dollár lehet, amiről a K&H Értékpapír ezt írta:
A dollárerősödés is kissé lassulni látszik, így az EURUSD 1,03-1,04 között mozog, a befektetők Trump bejelentéseire figyelhetnek.
Csak átmeneti a szélcsend a magyar devizánál?
Az élelmiszerárak hat százalékkal mentek fel, s „valószínűleg ennek sincs vége” – írta az Erste Befektetési Zrt. kommentárja. Összességében egy hónap alatt 1,8 százalékkal emelkedtek a magyar árak az eurózónás árakhoz képest, ott ugyanis 0,3 százalékos csökkenés volt.
Ez alaposan arrébb rakta az egyszerűsített vásárlóerő-paritás szerinti árfolyamot, mintegy 7,4 forinttal emelte meg azt.
Az árstop, mint egy lufi
Egyelőre a forint inkább a nemzetközi hangulatot követi, az esetleges békével és a régiós devizák erősödésével kapcsolatos híreket. De ha ez a hullám lecseng, akkor elképzelhető, hogy újra észak felé veszi az irányt az árfolyam – írta a brókercég.
Az árstopok újbóli bevezetése nem biztos, hogy a legjobb megoldás, olyan mint egy vízzel telt lufi. Ha valahol benyomod, akkor máshol fog kitüremkedni. Valójában a vízből kéne leereszteni – jegyezték meg.
Csúcstámadás a BUX indexben
A BUX index kedden 88 ezer pont felett is járt, 88 112 pontnál állította be az újabb rekordot, ma újabb csúcstámadás jöhet – írta reggel az Equilor Befektetési Zrt. A kedvezőnek mondható befektetői hangulat alapján számított pozitív nyitásra, és ez be is következett, napon belül a BUX index szerdán is döntött egy pici új rekordot. Bár innen délig kissé lefelé csordogált.
A vezető részvények közül az OTP árfolyamában 24 870 forintnál húzódik ellenállás, míg 24 360 forintnál támasz. A Richter hétfőn kitört a csökkenő trendcsatornából, a Mol is folytatta az emelkedést. A Magyar Telekom továbbra is az 1414 forintos szint alatt mozog, mely fontos ellenállást képez – írta a brókercég.
A Franklin Templeton és a Solana
Az 1,5 billió dolláros tőkét kezelő vagyonkezelő csoport kérelmezte a Franklin Solana Trust befektetési társaság bejegyzését Delaware államban. A cég belépése a Solana ETF-versenybe jelentősen javítja az eszköz esélyeit. Támogathatja a Canary, Grayscale, 21Shares, VanEck és Bitwise cégeket is, amelyek szintén Solana-alapú tőzsdén kereskedett termékek engedélyezését kérik – írja a kriptovaluta-sajtó.
A Solana jelenleg az ötödik legjelentősebb kriptovaluta a kapitalizáció alapján.
A központi bankok visszavettek a CBDC-tervekből
A világ központi bankjainak közel egyharmada leállította a központi banki digitális valuták (CBDC-k) bevezetésére vonatkozó terveit. A döntés oka többek között a szabályozási bizonytalanság és a változó gazdasági feltételek.
A CBDC-k részben vélhetően azután kezdtek veszíteni népszerűségükből, hogy Donald Trump amerikai elnök aláírt egy, a betiltásukról szóló rendeletet.
Fizetnek az FTX-károsultaknak
A 2022 novemberében csődbe ment kriptotőzsde, az FTX február 18-án kezdi meg a 16 milliárd dolláros hitelezői követelések törlesztését, az első szakaszban 6,5-7 milliárd dollárral. A kifizetések dollárban történnek és a 2022. novemberi alacsony kriptovaluta-árakon alapulnak, ami sok befektető számára nagy szomorúságot okoz, hiszen azóta többszörösére emelkedett például a bitcoin ára.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.