Az amerikai határidős tőzsdeindexek csökkentek március 9-én, vasárnap azt követően, hogy március első hetét combos eséssel zárták. A határidős kereskedésben az S&P-500 0,8, a Nasdaq 1, a Dow Jones Industrial Avegage 0,6 százalékkal zsugorodott. Ezt megelőzően, a hónap első hetében az S&P 3,1, a Dow 2,37, a Nasdaq Combosite 2,45 százalékot esett.
Az ázsiai régióban a mutatók felemás teljesítménnyel kezdték a hetet. A tokiói irányadó index, a Nikkei szerény, 0,3 százalékos pluszt termelt, hasonló erősödést ért el a dél-koreai Kospi. Ugyanakkor a hongkongi Hangseng majdnem 2 százalékkal került lejjebb, a sanghaji börze indexe 0,2 százalékos mínuszt produkált. Kínában deflációs adat hozza a frászt a gazdaság szereplőire. A fogyasztói árak februárban 0,7 százalékkal maradtak el a 2024-es februári szinttől – derült ki a pekingi statisztikai hivatal adataiból.
Fotó: Depositphotos
Az európai szintéren lefelé kezdtek a legfontosabb mutatók. A számok szintjén ezt azt jelentette, hogy hétfőn nem sokkal 11 óra előtt a londoni FTSE 0,6, a párizsi CAC 1,1, a frankfurti DAX pedig 0,9 százalékos süllyedésnél tartott. Ugyanekkor a budapesti irányadó index, a BUX 0,7 százalékos veszteségnél jár. A vezető papírok közül a Richter ugyan 0,7 százalékkal drágult, ám az OTP 1,6, a Magyar Telekom 1,4 százalékkal gyengült, a Molnak pedig 0,1 százalékos mínusz jutott.
Folytatódik a trumpomics a gazdaságban, az elnök bizakodó hangulatban van
Ami a folytatást illeti, nem éppen biztató, amit Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke a hét végén mondott a Fox Newsnak. Arra a kérdésre, hogy szerinte recesszió alakulhat-e ki Amerikában, azt felelte, hogy a gazdaság jelenleg egy „átmeneti időszakban” van. A szakértők úgy vélik, hogy a piaci felfordulás folytatódik a héten, miközben az árakat egy sor makroadat megjelenése is mozgathatja. A New York-i Fed fogyasztói várakozásokkal kapcsolatos jelentése hétfőn várható. A sort pénteken a Michigani Egyetem híres fogyasztói bizalmi mutatója zárja. A kettő között félúton, szerdán jelenik meg a februári fogyasztóiár-index. Egy nappal korábban, kedden a termelői árak változását hozzák nyilvánosságra. Ez utóbbit a tarifaemelések és a kilátásba helyezett vámemelések megdobhatják.
Az olaj árát a fekete kínai inflációs adat mozgatta, az csökkent a hétfői ázsiai kereskedésben, miután eljutott a kereskedők tudatáig a kínai deflációs adat – derült ki az Investing.com összeállításából. Az amerikai vámtarifákkal kapcsolatos bizonytalanság a fekete arany piacán is érezhető. A recessziós félelmek szintén a kereslet csökkenését eredményezik. A Brent és a WTI árfolyama 0,4-0,4 százalékkal, 70,10, illetve 66,48 dollár/hordóra csökkent közép-európai idő szerint hajnal előtt. Mindkettő magasabb volt a múlt heti számoknál, de ezt több héten át tartó veszteségek előzték meg.
A földgáz ára a hollandiai energiatőzsdén az év elejéhez képest jelentősen csökkent. A piaci kereskedők a tél végével csökkenő fűtési igények láttán megnyugodtak a korábbi évekénél alacsonyabb tartalékok okozta idegességük után. Március második hetének első napján 38,8 euró/MWh volt a susogó energiahordozó ára. Egy hónappal ezelőtt még az 58 eurós szintet is megjárta a jegyzés. Az arany ára egyelőre a 2900 és a 2920 dollár/unciás szint között ingadozik. A technikai elemzők szerint ezek a végpontok egyelőre ellenállási szintként funkcionálnak az áreséssel, illetve az emelkedéssel szemben. Hétfőn reggel unciánként 2908 dollár felett alakult a jegyzés.
A 400 forintos szint alatt csoszog az euró
Az előző hét utolsó napján erősödni tudott a forint az euróval szemben, az amerikai deviza gyengélkedésével párhuzamosan. Ennek következtében 398 forintnál zárt az eurókurzus. Hétfőn délelőtt 398 forint alatt is megfordult az euró, de 11 óra után már 399 forint fölé került.
A figyelem inkább a keddi inflációs adatra irányul. A januári 5,5 százalékról várakozásunk szerint 5,2 százalékra mérséklődhetett a headline index az idei második hónapban. A konszenzus ennél minimálisan magasabb, 5,3 százalékos értéket várt – írták piaci kommentárjukban az erstés szakértők.
Kérdés tehát az, hogy kedden reggel milyen adatot közöl a Központi Statisztikai Hivatal, illetve arra hogyan reagál majd a forint.
A kriptodevizáknál inkább a vevők diktálják a tempót. A bitcoinos piacon 0,8 százalékos erősödésnek örülhettek az érintettek. Több mint 2 százalékos drágulást érte el az Ethereum, hasonló mértékű többlet jutott a Dogecoinnak. Ugyanakkor a Solana 0,2, az XRP pedig 0,1 százalékkal gyengült.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.