83 dollár a Brent olaj ára, míg az amerikai WTI ennél 10 dollárral kevesebb. Ez arra utal, hogy az eurázsiai kínálat alulmúlja a keresletet, amire nehéz okot találni, nem kizárt, hogy ezúttal a spekuláció is szerepet játszik: sokan magasnak tartották az árat és shortoltak, esetleg maguk a kitermelők és jó előre eladtak határidőre a jövőben felszínre hozott terméket, így most hiány van az azonnali piacon.
Brent olaj, 3 év |
Amerikai olajból van bőven, de miután ott a szállítási költségek, esetenként nehézségek, kapacitáskorlátok fékezik a kínálat eljuttatását a főleg ázsiai vevőkhöz (ráadásul Kína a kereskedelmi háború miatt nem szívesen vesz amerikai olajat), a WTI ára jóval lejjebb van. Mindenesetre most nem panaszkodhatnak a kitermelők, az ár 4 éve a legmagasabb, és már nem sokkal alacsonyabb, mint a kitermelők aranykorában, 2014 előtt, amikor stabilan 100 dollár körül volt az ár.
Ismét zuhan az argentin peso, ezúttal már 41-et adnak belőle egy dollárért. Ott még nem sikerült lépéseket tenni a gazdaság stabilitása érdekében, a hiány viszont végtelen, hisz még 50 milliárd dollár sem elég az IMF-től. Túlköltekeztek, nem kicsit.
Dollár/argentin peso |
A török líra esetében közben ellenkező folyamat zajlik: egy euróért kevesebb mint 7-et kell belőle adni. Törökországban mintha megindul volna a stabilizáció, a jegybank kamatot emelt, az ország pedig tárgyal Amerikával egy lelkész kiadásáról, aminek elvileg nem sok köze lenne a gazdasághoz, valójában a párbeszédtő függ, hogy Amerika segíti a török gazdaságot, vagy éppen szankciókkal sújtja.
A Tesla, amely pénteken összeomlott azt követően, hogy Elon Musk nem egyezett meg az amerikai felügyelettel a tőkepiaci csalás ügyében, ma nem zárható ki komolyabb visszaemelkedés, miután a hétvégén mégis megtörtént a megegyezés.
Az európai tőzsdéken ma emelkedés mutatkozik, különösen az olaszoknál, miután pénteken amiatt esett nagyot Milánó, hogy a vártnál nagyobb hiányt terveznek a jövő évi olasz költségvetésben. A BÉT-en a Mol és az OTP alig mozdul, a Richter fél százalékkal emelkedik 5235 forintig, a Telekom viszont ¾ százalékkal gyengül 397 forintig.
Az Opus és a Konzum 5, illetve 3 százalékkal esnek 516 illetve 2580 forintig a jó féléves jelentések ellenére, feltehetőleg a befektetők már számítottak a jövőre vonatkozó optimista kommentárokra, így most realizálnak.