Csak fúrnak és fúrnak
A Brent spot kőolaj ára a héten 54-57 dollár között változott, heti átlagban közel 1,5 dollárral, 3,5 százalékkal mérséklődött az olajár. Az árak a héten szűk sávban ingadoztak, azonban pénteken közel másfél dollárral mérséklődött a spot Brent ára - írja a GKI a Reuters adatközlése alapján.
A piacot az óvatosság vezette, a kínai gazdasági jelzések az igények lassulását valószínűsítik, az iráni egyezség pedig a piaci kínálat növekedését valószínűsíti. A pénteki nagyobb áresést az amerikai kőolajfúrások számának 21-gyel való emelkedése okozta, azaz a mérséklődő árak és bővülő kínálat mellett a palaolaj-termelők további kínálati bővítés mellett döntöttek. Az adatok szerint valamennyi fúrási régióban növekedett az olajfúrások száma.
Kell az üzemanyag
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga két dollárral emelkedett az előző heti átlaghoz viszonyítva. ezzel a a spot ár közeledett a határidős árhoz. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten kissé növekedett, mivel a WTI ára gyorsabban mérséklődött. Az üzemanyagpiacokon továbbra is erős a kereslet, nagyjából 2 millió tonna üzemanyag áramlik júliusban az amerikai kikötőkbe Európából.
Az európai dízel kínálata tovább erősödött, a tradicionális szállítók mellett ázsiai és közel-keleti szállítók is megjelentek. A dízel határidős struktúrája kedvez a tárolásnak, mivel a határidős áraknál növekedés ígérkezik. Nem úgy a benzinnél, ott a határidős árak novemberig csökkenést jeleznek. Ez már jele lehet annak, hogy a nyári üzemanyag-csúcs lassan a múltté lesz.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára dollárban a mediterrán piacon a július 20 - július 27-e közötti időszakban 0,3 százalékkal drágult, a másik két piacon - az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon - 1,4-1,1 százalékos volt az árcsökkenés. A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 2,5 százalékkal csökkent, az észak-európai piacokon 2,6-3,0 százalékos volt az árcsökkenés.
A heti folyamatok azt jelzik, hogy az európai benzin-export még nem fordult csökkenésbe, illetve a földközi-tengeri térség piacára egyre több dízel érkezik, így fokozatosan csökkennek az árak. Ezen a héten mindkét üzemanyagfajta követte az olajár pénteki mérséklődését.
Ott gyengült, itt erősödött
A forint árfolyama a július 20 - július 27-i héten 283,5 Ft/dollár körül ingadozott, összességében csak egy hajszálnyit erősödött. A forint árfolyamának az euróhoz viszonyított erősödését az eurónak a dollárhoz viszonyított gyengülése ellentételezte. A hét utolsó két napján a forint gyengült a dollárhoz viszonyítva.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 0,2 százalékos áremelkedést jeleznek a változások, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított árak 1,5-1,0 százalékos mérséklődést mutatnak. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított változások 2,6 százalékos csökkenést jeleztek, az észak-európai piacokon 2,7-3,1 százalékos csökkenést mutatnak az árak forintban mérve. Ezen a héten a forint árfolyam nem befolyásolta az árak alakulását.
Semmi sem indokolja
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében nem indokolnak változtatást, figyelembe véve a pénteki 2 forintos árcsökkentést is. A dízelnél 4 forint körüli volt az árcsökkenés a különböző piacokon, s mivel pénteken már két forinttal csökkent a dízel ára, ezért közel 2 forintos további csökkentést feltételezzük. Így a benzin ára 384 forint/liter körül maradhat, a gázolaj ára várhatóan 361-363 Ft/liter között változhat.
Az elmúlt egy év során a benzin ára 8 a gázolaj ára 14 százalékkal csökkent. Az árváltozások és az időszaki átlagos keresetek emelkedése miatt 8 százalékkal több benzint és 16 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.