Jerome Powell, a Fed elnöke ma délutáni beszédét mohón várták a piacok, hogy irányt mutasson a Fed politikájával kapcsolatban. Hát megkapták, de az irány lefelé mutat, inkább hideg zuhany érte őket, mint bátorítás. Többek között arról beszélt, hogy a kilábalás a válságból hosszú és nehéz lesz. A jövő bizonytalan, nem tudjuk, hogy a korlátozások feloldásának milyen lesz a hatása. “A likviditási problémákból könnyen szolvencia-problémák lehetnek” (vagyis csődközeli helyzetek alakulhatnak ki) – mondta.
A Fed a maga részéről, a maga eszközeivel mindent megtesz majd gazdaság megsegítésére, bár a negatív kamatok szerinte több kárt okoznának, mint hasznot. A kormányok (a fiskális politika) közreműködésére is szükség lenne, hogy a költekezést élénkítsék. Félő, hogy a gazdaság hosszú távú, maradandó károkat szenved – mondta el. Az üzenet nyilván nem túl jó, hiszen arról szól, hogy a Fed-nek már kevés eszköze maradt, most a kormány jön.
Az USA-ban a napokban már komolyan felmerült, hogy a kamatok mínuszba is mehetnek, amire ott még nem volt példa. Ennek elmaradása inkább negatív hír.
Repkednek a mínuszok, erősödik a forint gyengülése
Nap közben inkább csak az európai tőzsdék süllyedtek, még főleg a kedd esti két százalékos amerikai indexesések hatására. Powell beszéde után azonban az amerikai mutatók is lefelé indultak el. Este hat után nem sokkal az S&P 500 index 2,2, a Nasdaq indexe 2,4 százalékos mínuszban van. A európai tőzsdéken is nőtt a veszteség az amerikai nyitás után, a német index 2,6, a francia 2,9 ,a brit 1,9 százalékos eséssel zárt.
Itthon a BUX-ot sem kímélték, 1,9 százalékos mínuszt mutatott a végén. Az OTP csaknem három, a Mol 2,4, a Richter 1,1 százalékos eséssel zárt. A Telekom viszont 1,3 százalékkal drágult és elérte a 400-as szintet. A forint elég határozottan gyengült, a 354,30 forintos euró több mint három forintos drágulást takar.A Telekom ma este közzétette gyorsjelentését, erről itt írtunk.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Apokalipszis, most
A sokak által “befektetési legendának” tartott volt hedge fund-menedzser, Stan Druckenmiller már-már apokaliptikusnak nevezhető nézetekkel hívta fel ma magára a figyelmet – és növelte a rossz tőzsdei hangulatot. Azt mondta egy interjúban, hogy életében még sohasem volt ilyen rossz a kockázat/hozam aránya a részvényeknek. Bibliai léptékű csődhullámot vizionált, és a V alakú – tehát gyors – kilábalást fantazmagóriának nevezte.
Az eddigi háromezer milliárd dolláros amerikai gazdaságélénkítő programról is leszedte a keresztvizet. Szerinte ennek során az embereknek elsősorban azért fizettek, hogy ne dolgozzanak. A pénz másik része pedig zombi-cégek életben tartására ment el. Druckenmiller megemlítette viszont, hogy az arany egy év alatt 28 százalékkal drágult, és hogy bízik az Amazonban. Nagy szerencse, hogy a koronavírus-válságban ez a cég már létezik, mert alapvető szükségleteket elégít ki, és munkahelyeket teremt – mondta el.
Tétovázik az olaj
Az amerikai olajkészletek váratlanul visszaestek a friss adat szerint, ennek ellenére az olaj ára csak átmenetileg emelkedett. Este a WTI típusú olaj 1,6, a Brent 2,3 százalékkal süllyed. Az általános pesszimizmus, a gazdasági talpra állással kapcsolatos pesszimizmus akaszthatta meg a fekete arany hetek óta tartó emelkedését.
Egyébként még sok más, ellenkező irányba ható hír jött az olajpiacról. Az egyik például arról, hogy a járvány terjedése, áramkimaradások és a nyomott ár ellenére a Kínába irányuló venezuelai olajexport nőhet. A másik szerint viszont Szaúd-Arábia a kitermelés további szűkítését szorgalmazza az OPEC kartellen belül.