(Fotó: 123rf.com) |
Hétfőn ráadásul Washington születésnapja lesz, a hosszú hétvége előtt elmaradtak az amerikai vevők.
Már reggel Ázsiában is eléggé általános volt a pesszimizmus, csökkentek az indexek Japánban, Kínában és Hong Kongban egyaránt. Európában is lefelé tartottak a tőzsdék, bár a nap végére csökkentek a mínuszok. A derivatív tőzsdéken ma volt egy kisebb lejárati nap (a nagyobb, a „Hexensabbat” majd március 17-én lesz), állítólag ez okozta a turbulenciákat a déli órákban. Estére azonban kissé megnyugodtak a kedélyek.
Az OTP mentette meg a BUX-ot
A német DAX index végül 0,2, a francia mutató 0,7 százalékkal esett, a brit viszont 0,3 százalékkal emelkedett. Az USA-ban este hat után az S&P 500 index 0,2 százalékkal süllyedt, a Nasdaq minimálisan emelkedett, a Dow Jones pedig 0,3 százalékkal csökkent.
Itthon a BUX index mínuszból nullába, majd pluszba ért a nap folyamán, nem kis részben annak köszönhetően, hogy az utolsó alig fél órában nagyon venni kezdték az OTP-t. A bankpapír 1,3 százalékkal 9201 forintra emelkedett, a Mol ugyanekkora mértékben 20 730-ra esett. A Richter 0,6 százalékkal felfelé ment, 6640 forintra, a Magyar Telekom ugyanennyivel süllyedt, 522-re.
Lefelé csorgott az olaj
A mai hír szerint a portugál Millenium Bank után most Romániában terjeszkedne tovább az OTP Bank. A forint gyengült, nem tudott 308 alatt maradni, az euró, mint csütörtökön. Most 80 fillérrel feljebb, 308,30-on volt az euró, bár ez ugyanannyi, mint két vagy három nappal ezelőtt volt. A dollár erősödött a főbb devizákhoz képest.
Az erősödő dollárnak, a magas amerikai készleteknek köszönhetően kissé esett az olaj ára, a WTI 0,4 százalékkal 53,10-re, a Brent 0,1 százalékkal 55,60-ra ment le. Az arany stagnált, az ezüst süllyedt.
Kamatemelés, nálunk?
Több brókercég is azt írta hírlevelében, például az Equilor, hogy a Fitch elemzőháza, a BMI Research az elemzői konszenzustól eltérően azt várja, a magyar jegybank már idén a kamatemelés eszközéhez nyúl. Év végére a jelenlegi 0,9%-os alapkamat helyett 1,15%-ot valószínűsítenek. A kamatemelési ciklus 2018-ban folytatódhat, jövő év végére már 2,5%-on áll majd a magyar alapkamat. Az Equilor szerint ennél lassabb lehet a kamatemelés üteme, és csak jövőre indulhat el a ciklus, összesen 30 bázispontos szigorítással.
Feszített a BUX
Az Erste Befektetési hírlevele szerint a DAX értékeltsége kevésbé vonzó, mint amerikai társaié. „Ezt láthatjuk is abból, hogy míg az utóbbiak folyamatosan új csúcsokat döntögetnek, addig a DAX továbbra is jó pár százalékra van a két éve felállított csúcsától” - teszik hozzá. A BUX index értékeltsége is „kissé feszítettnek tekinthető” a jelenlegi szinten.