Emelkedéssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói. Ezzel sikerült javítani valamelyest az indexeknek, de így is rég nem látott mínuszokban fejezhetik be az idei évet. A tegnapi adatok alapján a várakozásoknak megfelelően 225 ezer új munkanélküli segélykérelmet nyújtottak be az Egyesült Államokban a múlt hét során, amiből az látszik, hogy továbbra is a stabilitás jellemzi az amerikai munkaerőpiacot.
A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 1,05 százalékkal 33 220 pontra nőtt. Az S&P 500-as mutatója 1,71 százalékkal lett több, és 3847 ponton zárta a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 2,59 százalékkal emelkedett, és 10 478 ponton végzett.
Továbbra is felfutóban van a járvány Kínában, ezen pedig a holdújévi ünnepségek sem segítenek igazán. Mindez a piacok számára nem a legkedvezőbb hír, hiszen, ha újból korlátozásokat vezetnének be, az ismét ellátási problémákhoz és keresletcsökkenéshez vezethetne. Ennek ellenére jórészt emelkedéssel zártak a vezető ázsiai tőzsdék pénteken, míg Szöulban nem volt kereskedés.
A térség irányadó tőzsdéje, a tokiói börze Nikkei225 indexe 0,00 százalékon, változás nélkül, 26 094 ponton zárt. A részvények szélesebb körét összefogó Topix index 0,19 százalékkal süllyedt. Az ausztrál tőzsde irányadó mutatója 0,26 százalékkal, a tajpeji pedig 0,37 százalékkal erősödött csütörtöki záróértékéhez képest. A sanghaji tőzsde 0,51 százalék, a hongkongi pedig 0,2 százalék pluszban végzett.
Gyengüléssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken, és azt követően sem változott a negatív hangulat.
A londoni FTSE100 index 0,21 százalékkal, a frankfurti DAX index 0,76 százalékkal, a párizsi CAC-40 index pedig 0,79 százalékkal csökkent 11 óráig. A londoni tőzsde pénteken a szokásosnál korábban, 13:30-kor zár. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx600 0,54 százalék mínuszban áll.
Az európai piacok 2018 óta a legrosszabb teljesítménnyel zárhatnak idén. A háború hatásai, a magas infláció, valamint az emelkedő kamatkörnyezet mind jelentős negatív hatást gyakorolt a kockázatos eszközökre, valamint a makrogazdasági kilátások is érdemben romlottak a következő időszakra nézve – elemzi a helyzetet a KBC Equitas.
Eséssel indult az idei év utolsó kereskedése a Budapesti Értéktőzsdén is.
A BUX kicsivel 11 óra előtt 0,21 százalékos mínuszban áll. A vezető részvények különösen alacsony forgalomban gyengülnek: az OTP 0,34, a Mol 0,84, a Richter 0,24, míg a Magyar Telekom 0,3 százalékos mínuszban áll. A nap eddigi nyertese a Naturland Holding Nyrt. 4,43 százalékos plusszal, vesztes a Rába Nyrt. 3,42 százalékos eséssel. Mindkét társaság forgalma csekély.
Az idei évről elmondható, hogy az őszi mélypontokról sikerült visszajönnie a 44 000 pontos szintekig az indexnek, de a teljesítmény egésze viszont jelentős visszaesést mutat.
Mozgalmas év áll a forint mögött: év elején még a 350 forintos szinteket közelítette az euró-forint árfolyama, míg októberben 430 forint felett is járt már a devizapár. Elemzők szerint jelenleg alulról a 200 napos mozgóátlag vonala támasztja a kurzust 398,8 forintnál, míg felülről a 400 forintos lélektani szint jelent ellenállást. Efelett érdemi ellenállás 407 forint közelében látható.
Gyengült a forint a vezető devizákkal szemben pénteken 11 óráig. Az euróval szemben a csütörtök esti 399,91 forintról 400,3 forintra, míg a dollárral szemben az esti 374,64 forintról 375,44 forintra esett az árfolyam.
Az euró a csütörtök esti 1,0678 dollárról 1,0659 dollárra gyengült egy órával harangozás előtt.
Csökken az olaj és a gáz ára
Az európai tőzsdenyitáskor az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 28 cent (0,34 százalék) emelkedéssel, 83,74 dolláron állt, míg 11 órára fordult a trend, ekkor már csak 82,987 dollárt kértek érte.
Az európai gázár, az irányadónak számító TTF holland gáztőzsde legközelebbi, februári jegyzésében 2,82 százalékkal csökkent előző napi záróértékéhez képest: 1 megawattóra 83,25 euróba került 9 órakor, a kereskedés első órájának végén, majd 11 órára még tovább, 80,75 euróra csökkent az árfolyam. A gázjegyzés három hónapja 179,84 eurón, egy éve 65,14 eurón zárt.
Az arany ára unciánként 0,18 százalékkal (3,25 dollárral) 1822,75 dollárra csökkent.
További esés a kriptopiacon
A Bitcoin 0,46 százalékkal 16 525,29 dollárra, míg az Ethereum értéke 0,48 százalékkal 1192,91 dollárra gyengült 11 órára a 24 órával ezelőtti értékéhez képest.
Érkeznek a következő generációs chipek
A tajvani TSMC, az Apple elsődleges chipgyártója, megkezdte a következő generációs chipek tömeggyártását. Eközben Dél-Korea chipgyártása már a negyedik egymást követő hónapban zsugorodott, és novemberben a globális pénzügyi válság óta a legnagyobb mértékben esett vissza. A tevékenység visszaesése arra utal, hogy a világgazdaság lassulása miatt tovább hűl a technológiai alkatrészek iránti tengerentúli kereslet.
Jelentett a Cal-Maine Foods
Az élelmiszeripari társaság negyedéves eredménye elmaradt a Wall Street előrejelzéseitől. A Cal-Maine ugyanakkor rekord bevételekről számolt be a negyedévben, miután a madárinfluenza-járvány továbbra is korlátozta a tojáskínálatot, ami meredeken felfelé hajtotta az árakat. A vállalat azt is közölte, hogy szerdáig egyetlen termelőüzemében sem volt pozitív madárinfluenza-teszt. A gyorsjelentést követően 14,5 százalékot esett a részvény árfolyama – foglalta össze az Equilor.
A Southwest Airlines visszatér a normál menetrendhez
A Southwest Airlines arra számít, hogy ma már csak minimális fennakadások fordulhatnak elő, miután az elmúlt egy hétben utasok ezrei ragadtak a reptereken az Egyesült Államokban a téli viharok miatt. Az elmúlt napokban a járattörlések a vállalat menetrendjének közel 60 százalékát érintették – írta az Erste reggeli hírlevelében.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.