Míg a bukások közt két devizaügylet és egy árutőzsdei termék, az olaj is szerepelt, addig a nyereségek között csak részvényeket sorolunk fel. Nem mintha a devizáknál nem lehetett volna nagy nyereség, hisz ha a nagy bukót hozó pozícióval ellentétes pozíciót nyitunk, máris ott a nyereség. Csakhogy ott azt az irányt vettük figyelembe, amerre a befektetők legnagyobb része, mondhatni 99 százaléka spekulált.
Lássuk ezek után az emelkedő részvényeket. A sort nem a legtöbbet hozó papírral kezdjük, hanem a már több éve stabil, és szinte mindenki által ismert cég részvényével. Ez pedig a Facebook, melynek árfolyama a bevezetést követő visszaesés után stabilan emelkedni kezdett, és ez idén is így volt. Az évet 77 dolláron nyitotta, most 105 körül van, ez bő 35 százalék, kellemes hozam.
Következő jelöltünk az Amazon, ami hosszas bizonytalankodás után indult meg, miután kiderült, hogy a cég mégiscsak tud profitot termelni: megy a webáruház is, de ami a nagy dobás, az a felhő alapú szolgáltatások. Az év elején 315 dolláros részvény így aztán több réssel emelkedett, most 660 dollár. Ez akárhogy is nézzük, egy bőséges duplázás, közel 110 százalék.
Amazon.com |
A következő kedvencünk ugyancsak sok éve, tulajdonképpen kibocsátása óta sikertörténet: a Google. Idén 530-ról 760 dollárra nőtt az értéke, ami több mint 40 százalék. A bő 10 évvel ezelőtti kibocsátáshoz képest pedig 30-szorosára nőtt az ár.
Ezúttal itthon is volt komoly siker: a tavaly gyengélkedő OTP összeszedte magát, és év eleji 3600 forintos értékéhez képest 60 százalékot emelkedett, 5700 forint, igen szép teljesítmény. A Richter 3500 forinton indított, most 5300, ez is 50 százalék, ráadásul történetének legmagasabb árfolyamát érte el idén.
OTP |
Végül megemlítjük a Plotinust, ami 4-ről 5 ezer forintra emelkedett. Ez önmagában 25 százalék, az előzőekhez képest nem kiemelkedő, de ha úgy tekintjük, hogy a papír megjelenése óta évről évre ilyen szépen teljesít, akkor azt mondhatjuk, ez az egyik legbiztosabb, kiegyensúlyozott, jó hozamot biztosító befektetés