Az eddig jól teljesítő európai tőzsdék már második napja lényegében stagnálnak, az indexek alig mozdultak el, sem a német, sem a francia, sem a brit mutató változása nem érte el az egy ezreléket sem. Mint a feldobott kő, amely esés előtt megállni látszik kissé a levegőben? Vagy egy rakéta, amely még takaréklángon ég és csak most fog igazán elrugaszkodni? Nem tudjuk.
Amerikában előző este közzétették a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét, amely okozott némi meglepetést és csapkodást az árfolyamokban. A dollár azóta inkább gyengül, az amerikai részvények pedig ma jórészt esnek. A technológiai cégek még úgy-ahogy tartják magukat, a Nasdaq indexe 0,1 százalékkal süllyed csak, az S&P 500 viszont 0,4, a Dow Jones ipari átlag 0,6 százalékkal esik. Főleg a bankrészvények húzzák le az amerikai piacot.
Négyből csak egy legény
Itthon a BUX index vagy egy hete csak emelkedik és újabb és újabb rekordokat ér el, ma 0,3 százalékkal ment fel 32 750 forintra. A motor ezúttal a Richter volt, amely 2,8 százalékkal 6399 forintra száguldott. Nem jó jel, hogy a többi fontosabb részvény ezúttal esett, az OTP 0,2 százalékkal 8600-ra, a Mol 0,7 százalékkal 21 045-re, a Magyar Telekom pedig 0,8 százalékkal 508-ra.
Az Externet után egy nappal a Plotinus is bejelentette tőzsdei kivezetési szándékát.
Újabb gödörben a török
A forint ma hol gyengült egy picit, hol visszaerősödött, az esti 307,90 forintos euró nem jelent változást a szerda estihez képest. A dollár gyengült, forintban már csak 290,70-et ért, két napja még 297 felett is volt. A török líra majdnem két százalékkal zuhan az euróhoz képest, a Hurriyet Daily szerint gazdasági és politikai aggályok miatt egyaránt. Ma is volt egy merénylet az országban, Izmirben.
Az olaj nap közben pluszban volt, de egy újabb készletadat után szerény, 0,3 százalékos mínuszba ment át. A WTI így 53,10, a Brent 56,30. Az arany viszont, vagy az amerikai kamatvárakozások, vagy az általános elbizonytalanodás miatt 1,6 százalékos pluszban van 1182,50 dolláron.
Méretes bitcoin-zuhanás
A bitcoin, amely csak az idén ugrott több mint 20 százalékot, egy nap alatt vissza is adta azt, és 1140 dollár közeléből visszazuhant 1000 dollár alá. A Reuters tudósítása ezt azzal magyarázza, hogy ma a kínai jüan gyengült (egy százalék körüli mértékben) a dollárhoz képest. Az utóbbi időben a számítógépes fizetőeszköz árfolyama főleg a jüannal mozgott együtt, a kínai bitcoin-tőzsdék forgalma pedig az egekbe emelkedett.
Merre tovább, német kötvények?
Az Erste Befektetési Zrt. hírlevele szerint stabilan emelkednek az európai inflációs várakozások, ami magával húzhatja a tíz éves német államkötvények hozamát is. A decemberi 1,7 százalékos német infláció mellett nagyon alacsony a kötvények 20-30 bázispont (évi 0,2-0,3 százalék) közötti hozama. A brókercég a várt hozamemelkedést a kötvények shortolásával javasolja kihasználni.
Erre egyébként a Budapesti Értéktőzsdén is van egy certifikát, külföldön persze sokkal nagyobb a választék. Két napja a Concorde Értékpapír blogja is nagyon hasonlóan vélekedett a német kötvényekről.
Csakhogy a kötvényeket az EKB folyamatos vásárlásai is támogatják. Az európai kötvénypiacról, a negatív hozamszintekről és az EKB piactorzító programjáról pedig az Aegon Alapkezelő Total Return blogja írt.