5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Irán elleni izraeli támadás határozta meg a piaci hangulatot péntek délelőtt. Vagyis csökkentek az árfolyamok. Akad azonban olyan előrejelzés, amely távolabbra tekint. 

Péntek 13-a rosszul indult a pénz- és tőkepiacokon, miután Izrael katonai csapást intézett Irán ellen, hogy megelőzze a perzsa állam atombombájának létrehozását – derült ki a Reuters jelentéséből. Az amerikai határidős indexek hanyatlottak, így tettek az ázsiai és az európai mutatók is magyar idő szerint péntek délelőtt.

A japán Nikkei majdnem 1 százalékkal csökkent, a sanghaji irányadó index 0,7 százalékot veszített az értékéből, Hongkongban pedig 0,9 százalékos volt az esés. Az amerikai határidős mutatók, a Dow Jones, az S&P 500 és a Nasdaq is 1 százalékos mínuszba került. 

Az európai tőzsdék – átvéve a stafétabotot ázsiai társaiktól – folytatták a lejtmenetet. A londoni index megúszta 0,5 százalékos leértékelődéssel a nyitás utáni eladási hullámot, ezzel szemben a frankfurti DAX 1,4, a párizsi CAC pedig 0,9 százalékos süllyedéssel kezdte a kereskedést. 

Hasonló volt a forgatókönyv a magyar börzén: a BUX 0,7 százalékos veszteségnél tartott nem sokkal 11 óra előtt. A vezető papírok közül az OTP 1,1 százalékkal került lejjebb, miközben a Mol 0,9 százalékot veszített az értékéből, a Magyar Telekom 0,5 százalékkal lett olcsóbb. Ekkor a Richter volt a kivétel, amely 0,1 százalékos többletet könyvelhetett el. 

„A geopolitikai feszültség eszkalálódása újabb tételt adott hozzá a bizonytalansághoz, amely eddig is rontotta a befektetői hangulatot” – mondta Charu Chanana, a Saxo Bank vezető befektetési stratégiája. Szerinte az olaj és a biztonságos menedéket jelentő befektetési eszközök értéke növekedési pályán marad, amíg a feszültségek erősödnek. A fekete arany ára egy csapásra a 74-75 dolláros szintre ugrott, az arany 1,5 százalékkal drágult, és elérheti  az áprilisban felállított 3500 dollár/unciás csúcsát. Drágult a svájci frank, sőt egyesek újra a dollárban és az amerikai államkötvényekben is jó befektetést látnak. 

Többet kell adni érte
Többet kell adni érte
Fotó: Pixabay

A devizapiacon az euró 402 forint felett járt 10 óra körül, a dollár pedig 349 forintba került. Az euróval szemben a forint erősödött a hét folyamán, a jegyzés 400 forint alatt is megfordult. Péntek délelőttre ez az előny elfogyott, az eurókurzus visszatért lényegében a hétfői szintre.

Árfolyam

Mindeközben a földgáz árának 36 euró/MWh fölé emelkedését a meleg európai időjárással magyarázzák a szakértők. Ez ugyanis növeli a légkondicionálók áramfogyasztását. A következő két hétre hasonló időjárást jósolnak, így a beltéri hűtési igény elérheti a 2022-es csúcsát. Mivel Ázsiában is hasonló a helyzet, erősödhet a kontinensek versenye az amúgy is feszes LNG-kínálat megszerzéséért. 

Összességében a világ tőzsdéi elveszíthetik az április eleje óta felhalmozott nyereségüket. Az MSCI All-Country World index a héten megdöntötte a saját csúcsát, aminek az újabb katonai konfliktus miatt gyorsan búcsút mondhat. Izraelben rendkívüli állapotot hirdettek az iráni válaszcsapásra számítva. Az Egyesült Államok kormánya azt hangsúlyozza, hogy „nincs köze” a támadáshoz.

Érdemes egy pillantást vetni a jövőre

A Yahoo Finance-en megjelent egy előrejelzés arról, hogy szakértők szerint mit érdemes vásárolni a nagy hullámvölgyben. Úgy látják, hogy a „komplex gazdasági környezetben” az ázsiai technológiai szektorban találhatók olyan vállalatok, amelyek részvényei csábítóak lehetnek. Ezek fejlődő technológiája támogató állami környezettel találkozik. A hírportál cikke tíz olyan vállalatot sorol fel, amelyek árbevétele 20-25 százalékos tempóban, profitja átlagosan 30-35 százalékkal nőtt az elmúlt időszakban. A cégek profilja a technikai eszközök gyártásától a technológiai tanácsadásig terjed. A cikk megemlíti, hogy a felsoroltakon kívül félezer technológiai és MI-vállalkozás várja az ínyenc befektetők pénzét.

Az Oil Price szakportál vezető híre szerint Szaúd-Arábia NEOM Green Hydrogen Project nevű zöldhidrogén-termelési projektjének előkészítése 80 százalékos készültségi állapotban van. Több helyszínen nap- és szélenergia-termelő, illetve hidrogén-előállító kapacitások épülnek, összesen négy GW-os nagyságrendben. A tervek szerint 2027-től kezdődhet meg az erre alapra épülő hidrogén-, illetve – a könnyebb szállítás érdekében – ammóniatermelés és -export.
Bár kötelező érvényű szerződéseket még nem kötöttek, a német SEFE (korábban Gazprom Germania) évente 200 ezer tonna zöld hidrogént vásárolhat 2030-tól az arab országtól. Szaúd-Arábia emellett fenn akarja tartani vezető szerepét az olajkitermelésben is. Ennek szellemében a Saudi Aramco tucatnyi új feltárási projektet jelentett be 2024-ben.

A kriptósok piacán is az eladók irányítanak. Erre utal, hogy a bitcoinosok 0,7 százalékos vesztesége mellett az Ethereum és a Solana 5-5 százalékkal került lejjebb. Az XRP viszont megúszta kevesebb mint 3 százalékos csökkenéssel. 

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27720 27600 27950 -0,75% 0 0 6 783 657 490 HUF 2025-07-14 17:05:22
MOL 3014 2996 3038 -0,53% 0 0 1 674 618 998 HUF 2025-07-14 17:08:15
MTELEKOM 1790 1772 1790 +0,45% 0 0 385 570 838 HUF 2025-07-14 17:05:59
RICHTER 10150 10140 10250 -0,49% 0 0 692 084 240 HUF 2025-07-14 17:05:03
OPUS 597 592 598 -0,33% 0 0 78 453 491 HUF 2025-07-14 17:08:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Felvásárolhatják az egykori olajipari óriást – már meg is van, kik közül kerülhet ki a befutó
Gajda Mihály | 2025. július 14. 18:58
A BP részvényárfolyama az elmúlt években látványosan alulteljesítette legfőbb versenytársait. Bár egykor az egyik legmeghatározóbb olajipari vállalatnak számított, az elmúlt húsz év nem alakult kedvezően a cég számára. Nemrég a vállalat új vezérigazgatója egy utolsó próbálkozásként radikális stratégiaiváltást jelentett be, amely rövid időre ugyan pozitív hatással volt a részvényárfolyamra, ám ezt hamar felülírta a kereskedelmi háborús feszültségek és a zuhanó olajárak hatása.
Részvény / Deviza / Áru Átlépett egy határt a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 18:38
Ismét 400 forint felett az euróárfolyam.
Részvény / Deviza / Áru Trump bejelentését Budapesten is megszenvedték
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 466,57 pontos, 0,47 százalékos csökkenéssel, 99 454,88 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Nem jöttek biztató számok Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 16:02
Csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Nem jöttek jó hírek a BUX-ról
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 14:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,76 pontos nyitás után csökkent hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Fájhat a szerbek feje – Trumphoz fordultak
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 13:42
A szerb olajcég orosz többségi tulajdonú.
Részvény / Deviza / Áru Budapest, London, Párizs – tőzsdei hírek röviden
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:59
A BUX emelkedéssel nyitott.
Részvény / Deviza / Áru 120 ezer dollár fölött a bitcoin
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:12
Történelmi csúcs.
Részvény / Deviza / Áru A forint ma is dacol a túlerővel
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 07:17
Vegyesen alakult a forint árfolyama reggel.
Részvény / Deviza / Áru Már nagyon a hétvégét érezte a forint – ennyire jutott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:45
A magyar devizát elhagyta ereje a pénteki kereskedésben a bankközi piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG