6p

Rendkívül rossz hangulatban kezdték a hetet a tőzsdék, két százalék feletti mínuszok repkednek (de például a japán Nikkei 12 százaléknál is nagyobbat bukott). Ez alól Budapest sem kivétel, például az OTP Bank jegyzése délhez közeledve közel 5 százalékkal állt alacsonyabban a pénteki záróértékénél. De a recessziós félelmek hatására minden zuhan, így az energiafajták, a nemesfémek és a kriptoeszközök árfolyama is. 

A pénteki amerikai tőzsdezárások már előrevetítették, milyen hétkezdetre számíthatunk. A gyenge tengerentúli munkaerőpiaci adatok is közrejátszhattak a fontosabb indexek jelentős esesében. A Dow Jones 1,51, az S&P 500-as 1,84, a Nasdaq 2,43 százalékkal került lejjebb.

Az amerikai munkanélküliségi ráta meglepetésre 4,3 százalékra ugrott fel, ami a várt 4,1 százalék után szignifikáns negatív eltérést jelent, és a recessziós félelmeket erősítette – mutatott rá a K&H Értékpapír elemzése. Ez fokozta a befektetők azon várakozását, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed az eddig vártnál intenzívebb kamatcsökkentésekbe kezdhet.

A tengerentúli fejlemények ismeretében nem tekinthető meglepőnek, hogy hétfőn is folytatódott az armageddon. Míg az elsőként kinyitott ázsiai börzék indexei közül a sanghaji börzebarométer megúszta 1,54, a hongkongi pedig 1,46 százalékos eséssel, addig a 12,4 százalékot zuhant japán Nikkei 1987 óta a legrosszabb napját hagyta maga mögött. Ehhez az MBH Bank elemzői szerint a japán jen jelentős erősödése is hozzájárult, ami egyébként erősen összefügghet a múlt hét vége felé kibontakozó részvénypiaci meneküléssel. 

Utóbbi kettőnél Európa nagyobb, egyaránt 2 százalék körüli mínuszokot hozott össze hétfő délig. A frankfurti DAX 2,29, a párizsi CAC-40 1,93 a londoni FTSE-100 2,03 százalékkal gyengült.

Az általános depressziós hangulat a Budapesti Értéktőzsdére is átragadt. A BUX 3 százalék feletti csökkenéséhez ezúttal a blue chipek kivétel nélkül hozzájárultak, az OTP Bank 4,66, a Mol 2, a Magyar Telekom 2,93, a Richter 1,75 százalékos esésben volt.

A héten mind a négy társaság közzéteszi a második negyedéves gyorsjelentését. Elsőként, kedden hajnalban a Richter, szerdán, tőzsdezárás után a Telekom, pénteken hajnalban pedig a Mol és az OTP számait ismerhetjük meg. Amerikából az AirBnB adatsora lehet érdekes, míg a német piacról például a Siemens vagy a Deutsche Telekom gyorsjelentésére lehet érdemes figyelni.

Folytatta gyengülését a forint, az euróval szembeni árfolyama hétfő reggel már 399 felett is járt. Devizánkon még a pénteki dollárgyengülés sem segített, a befektetők ugyanis a gyengébb hazai makrogazdasági adatok miatt akár a belengetett 25 bázispontnál nagyobb kamatvágást is várhatnak a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának augusztus 27-ei ülésétől, miközben a jelentősen romlott nemzetközi hangulat is a kockázatosabb devizának számító forintból való kiszállásra ösztönözhette őket.

Árfolyamok és grafikonok

A Fed kamatcsökkentési kilátásai miatt megnövekedhet a kínai jegybank mozgástere – hívja fel a figyelmet az Erste. Jelen állás szerint 10 bázispontos kamatcsökkentés a várakozás a negyedik negyedévre, azonban az amerikai recessziós rémhírek hatására elképzelhető akár a 20 bázispontos vágás is. Eddig azért kerülte Kína az irányadó kamat csökkentését, nehogy elindítsa a jüan nemzetközi leértékelődését. A Feddel kapcsolatosan a vártnál magasabb és drasztikusabb kamatvágások belebegtetése alapvetően a kínai gazdaságnak sem segít, mivel ezzel megerősödhet az USA recessziójától való félelem, amivel a kínai gazdaság 2024-es húzóerejét, az exportot érné csapás.

Az olajárak péntek után hétfőn tovább zuhantak, az északi-tengeri Brent 1,58 százalékkal, 75,6 dollárra, míg az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) 1,74 százalékkal, 72,24 dollárra. Ennek oka, hogy a gyenge amerikai munkaerőpiaci adat megrendítette a piac abba vetett bizalmát, hogy az USA nem kerül rövid távon recesszióba – vélik az Erste elemzői. Az olajár-esést a csökkenő amerikai készletadatok és a küszöbön álló iráni támadás sem tudta ellensúlyozni. A Hamász vezetőjének megöléséért Irán ugyanis támadást indíthat Izrael ellen, ami a közel-keleti helyzet további eszkalálódását jelentheti. Irán orosz segítséggel jelentősen javította rakéta- és légvédelmi eszközeit az elmúlt időszakban. 

A japán tőzsdeindex esett a legjobban
A japán tőzsdeindex esett a legjobban
Fotó: Depositphotos

A gázárak sem festenek jobban, a nemzetközi ügyletek elszámolásánál irányadó TTF-típus jegyzése hétfő délelőtt a rotterdami árutőzsdén 3,48 százalékkal ment lejjebb, 35,4 euróra.

A pénteki részvényeladási hullám az aranyt is érintette, bár jóval kisebb mértékben, mint a többi eszközt, hétfőn "csak" 0,11 százalékkal, 2467 dollárra gyengült. Az Erste elemzői szerint ugyanis a befektetők arra tekintettel, hogy a Fed várhatóan a korábban várt mértéknél jobban vágja idén a kamatokat, keresik a kockázatkerülő eszközöket, márpedig a sárga nemesfém ilyennek számít. Ráadásul a közel-keleti helyzet kiterjedése kiszélesedése jelentős kockázat, ami növelheti az arany iránti keresletet.

A másik fontosabb nemesfém, az ezüst viszont már belesimult a negatív globális trendbe, árfolyama százalékos 2 százalékos eséssel, 27,82 dollárra zuhant.

A kriptoeszközök csak a Nikkei-indexéhez mérhető zuhanást produkálnak, a Bitcoin jegyzése 12,11 százalékkal, 52 038 dollárra, míg az Etheré 16,71 százalékkal, 2285 dollárra ment le.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Már megint az Nvidia a fókuszban

A piaci árfolyamokat befolyásolni képes céghírek közül kiemelendő, hogy trösztellenes vizsgálat indult az Nvidia ellen. Az amerikai igazságügyi minisztérium (DOJ) azokat a panaszokat vizsgálja, amelyek szerint a chipóriás állítólag visszaélt piaci erőfölényével a mesterséges intelligencia chipek terén. A DOJ megkereste az Nvidia versenytársait, például az AMD-t, hogy információkat gyűjtsön a panaszokról. A DOJ azt is vizsgálja, hogy az Nvidia nyomást gyakorolt-e az ügyfelekre, hogy további termékeket, például szervereket összekötő kábeleket vásároljanak – számolt be az Equilor Befektetési Zrt.

Mindehhez az Erste közlése tehető hozzá, miszerint meg nem erősített információk érkeztek arról, hogy a chipgyártó legalább három hónappal késlelteti következő generációs mesterséges intelligencia chipjeit, így a tömeges szállításokra csak 2025 eleje után kerülhet sor. A csúszást állítólag a gyártási folyamat során későn felfedezett tervezési hiba okozza. Az új, Blackwell 200-as chipek a rendkívül népszerű H100-as chipeket váltják, amelyek az Nvidia nyereségét az egekbe repítették. Az Nvidia nem kommentálta a késésről szóló híreket, mindössze annyit mondtak, hogy „a gyártás a tervek szerint a második félévben felfut".

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18300 18155 18400 0,00% 0 0 4 261 950 645 HUF 2024-09-06 17:11:49
MOL 2644 2640 2670 -0,83% 0 0 829 446 252 HUF 2024-09-06 17:05:13
MTELEKOM 1026 1010 1028 +0,79% 0 0 236 741 348 HUF 2024-09-06 17:09:04
RICHTER 10600 10520 10740 -0,09% 0 0 1 101 777 780 HUF 2024-09-06 17:05:03
OPUS 459 455 460 0,00% 0 0 115 425 484 HUF 2024-09-06 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Botrányos napja volt a forintnak
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:15
Megint vesztett értékéből.
Részvény / Deviza / Áru Álmos péntekkel zárta a hetet a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 72297,19 ponton zárt pénteken, ez 0,16 százalékos csökkenés. A részvénypiac forgalma 7,203 milliárd forint volt.
Részvény / Deviza / Áru Egy forinttal drágább az euró, a Telegram zöld utat ad a cenzúrának
Eidenpenz József | 2024. szeptember 6. 12:33
A részvénypiacok rossz hangulatban várják a kulcsfontosságú amerikai munkaerőpiaci adatot, főleg a technológiai papírok szenvednek. A forint gyengül, a hazai ipar 2022 közepe óta stagnál vagy csökken. Megjárta a Raiffeisen az oroszokkal, nő a pesszimizmus az olajpiacon, a dollár halálhírét hiába keltik.
Részvény / Deviza / Áru Bivalyerős kávét reggelizett a forint, nézze csak az árfolyamot!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 07:12
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre a csütörtök esti szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt jó napja a Molnak és a Richternek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 5. 18:18
Felemásan szerepeltek a vezető részvények. 
Részvény / Deviza / Áru Most vegyünk eurót? Erre tart a forint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 5. 17:29
Egy hajszállal közelebb kerültünk ahhoz, hogy újra 400 forint legyen egy euró.
Részvény / Deviza / Áru Ettől gyengécske a forint, naggyá tennék Amerikát és a DeFit
Eidenpenz József | 2024. szeptember 5. 12:31
A részvénypiacokon nincs túl jó hangulat, bár a heves esések egyelőre nem tértek vissza. Fontos amerikai makrogazdasági adatokra várunk, a hazai hírek nem voltak túl szívderítőek. A forint ennek ellenére jól áll, és az OTP Bank megmentette a BUX-ot is. Új infók jöttek a Trump-féle kriptós vállalkozásról, szigetelőanyag-kiárusítást tart a Masterplast.
Részvény / Deviza / Áru Most aztán igazán érdemes megnéznie, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 5. 07:32
A forint szerdáról csütörtökre se veszítette el a lendületét.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok ok akadt az örömre szerdán a budapesti parketten
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 4. 19:43
Pirosban zárták a főbb bluechipek a napot.
Részvény / Deviza / Áru Megvillantotta a foga fehérjét a forint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 4. 19:12
Kellemesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG