A pénteki amerikai tőzsdezárások már előrevetítették, milyen hétkezdetre számíthatunk. A gyenge tengerentúli munkaerőpiaci adatok is közrejátszhattak a fontosabb indexek jelentős esesében. A Dow Jones 1,51, az S&P 500-as 1,84, a Nasdaq 2,43 százalékkal került lejjebb.
Az amerikai munkanélküliségi ráta meglepetésre 4,3 százalékra ugrott fel, ami a várt 4,1 százalék után szignifikáns negatív eltérést jelent, és a recessziós félelmeket erősítette – mutatott rá a K&H Értékpapír elemzése. Ez fokozta a befektetők azon várakozását, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed az eddig vártnál intenzívebb kamatcsökkentésekbe kezdhet.
A tengerentúli fejlemények ismeretében nem tekinthető meglepőnek, hogy hétfőn is folytatódott az armageddon. Míg az elsőként kinyitott ázsiai börzék indexei közül a sanghaji börzebarométer megúszta 1,54, a hongkongi pedig 1,46 százalékos eséssel, addig a 12,4 százalékot zuhant japán Nikkei 1987 óta a legrosszabb napját hagyta maga mögött. Ehhez az MBH Bank elemzői szerint a japán jen jelentős erősödése is hozzájárult, ami egyébként erősen összefügghet a múlt hét vége felé kibontakozó részvénypiaci meneküléssel.
Utóbbi kettőnél Európa nagyobb, egyaránt 2 százalék körüli mínuszokot hozott össze hétfő délig. A frankfurti DAX 2,29, a párizsi CAC-40 1,93 a londoni FTSE-100 2,03 százalékkal gyengült.
Az általános depressziós hangulat a Budapesti Értéktőzsdére is átragadt. A BUX 3 százalék feletti csökkenéséhez ezúttal a blue chipek kivétel nélkül hozzájárultak, az OTP Bank 4,66, a Mol 2, a Magyar Telekom 2,93, a Richter 1,75 százalékos esésben volt.
A héten mind a négy társaság közzéteszi a második negyedéves gyorsjelentését. Elsőként, kedden hajnalban a Richter, szerdán, tőzsdezárás után a Telekom, pénteken hajnalban pedig a Mol és az OTP számait ismerhetjük meg. Amerikából az AirBnB adatsora lehet érdekes, míg a német piacról például a Siemens vagy a Deutsche Telekom gyorsjelentésére lehet érdemes figyelni.
Folytatta gyengülését a forint, az euróval szembeni árfolyama hétfő reggel már 399 felett is járt. Devizánkon még a pénteki dollárgyengülés sem segített, a befektetők ugyanis a gyengébb hazai makrogazdasági adatok miatt akár a belengetett 25 bázispontnál nagyobb kamatvágást is várhatnak a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának augusztus 27-ei ülésétől, miközben a jelentősen romlott nemzetközi hangulat is a kockázatosabb devizának számító forintból való kiszállásra ösztönözhette őket.
A Fed kamatcsökkentési kilátásai miatt megnövekedhet a kínai jegybank mozgástere – hívja fel a figyelmet az Erste. Jelen állás szerint 10 bázispontos kamatcsökkentés a várakozás a negyedik negyedévre, azonban az amerikai recessziós rémhírek hatására elképzelhető akár a 20 bázispontos vágás is. Eddig azért kerülte Kína az irányadó kamat csökkentését, nehogy elindítsa a jüan nemzetközi leértékelődését. A Feddel kapcsolatosan a vártnál magasabb és drasztikusabb kamatvágások belebegtetése alapvetően a kínai gazdaságnak sem segít, mivel ezzel megerősödhet az USA recessziójától való félelem, amivel a kínai gazdaság 2024-es húzóerejét, az exportot érné csapás.
Az olajárak péntek után hétfőn tovább zuhantak, az északi-tengeri Brent 1,58 százalékkal, 75,6 dollárra, míg az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) 1,74 százalékkal, 72,24 dollárra. Ennek oka, hogy a gyenge amerikai munkaerőpiaci adat megrendítette a piac abba vetett bizalmát, hogy az USA nem kerül rövid távon recesszióba – vélik az Erste elemzői. Az olajár-esést a csökkenő amerikai készletadatok és a küszöbön álló iráni támadás sem tudta ellensúlyozni. A Hamász vezetőjének megöléséért Irán ugyanis támadást indíthat Izrael ellen, ami a közel-keleti helyzet további eszkalálódását jelentheti. Irán orosz segítséggel jelentősen javította rakéta- és légvédelmi eszközeit az elmúlt időszakban.
A gázárak sem festenek jobban, a nemzetközi ügyletek elszámolásánál irányadó TTF-típus jegyzése hétfő délelőtt a rotterdami árutőzsdén 3,48 százalékkal ment lejjebb, 35,4 euróra.
A pénteki részvényeladási hullám az aranyt is érintette, bár jóval kisebb mértékben, mint a többi eszközt, hétfőn "csak" 0,11 százalékkal, 2467 dollárra gyengült. Az Erste elemzői szerint ugyanis a befektetők arra tekintettel, hogy a Fed várhatóan a korábban várt mértéknél jobban vágja idén a kamatokat, keresik a kockázatkerülő eszközöket, márpedig a sárga nemesfém ilyennek számít. Ráadásul a közel-keleti helyzet kiterjedése kiszélesedése jelentős kockázat, ami növelheti az arany iránti keresletet.
A másik fontosabb nemesfém, az ezüst viszont már belesimult a negatív globális trendbe, árfolyama százalékos 2 százalékos eséssel, 27,82 dollárra zuhant.
A kriptoeszközök csak a Nikkei-indexéhez mérhető zuhanást produkálnak, a Bitcoin jegyzése 12,11 százalékkal, 52 038 dollárra, míg az Etheré 16,71 százalékkal, 2285 dollárra ment le.
Már megint az Nvidia a fókuszban
A piaci árfolyamokat befolyásolni képes céghírek közül kiemelendő, hogy trösztellenes vizsgálat indult az Nvidia ellen. Az amerikai igazságügyi minisztérium (DOJ) azokat a panaszokat vizsgálja, amelyek szerint a chipóriás állítólag visszaélt piaci erőfölényével a mesterséges intelligencia chipek terén. A DOJ megkereste az Nvidia versenytársait, például az AMD-t, hogy információkat gyűjtsön a panaszokról. A DOJ azt is vizsgálja, hogy az Nvidia nyomást gyakorolt-e az ügyfelekre, hogy további termékeket, például szervereket összekötő kábeleket vásároljanak – számolt be az Equilor Befektetési Zrt.
Mindehhez az Erste közlése tehető hozzá, miszerint meg nem erősített információk érkeztek arról, hogy a chipgyártó legalább három hónappal késlelteti következő generációs mesterséges intelligencia chipjeit, így a tömeges szállításokra csak 2025 eleje után kerülhet sor. A csúszást állítólag a gyártási folyamat során későn felfedezett tervezési hiba okozza. Az új, Blackwell 200-as chipek a rendkívül népszerű H100-as chipeket váltják, amelyek az Nvidia nyereségét az egekbe repítették. Az Nvidia nem kommentálta a késésről szóló híreket, mindössze annyit mondtak, hogy „a gyártás a tervek szerint a második félévben felfut".
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.