8p

A hazai fizetőeszköz gyenge kezdés után nagyot korrigált, az euróval szembeni árfolyama a 416-os szint közeléből a 414-es alá ment, míg a dollárral szembeni visszazuhant a 400-as határig. A felemás globális tőzsdei mozgások közepette a BUX emelkedik. Az arany és az energiafajták (olaj, gáz) ára viszont esik, míg a kriptoeszközök közül a bitcoin és a solana erősödik, az ether gyengül.

A vezető amerikai tőzsdék megágyaztak ahhoz, hogy jó hangulatban induljon január első teljes üzleti hete. Különösen a Nasdaq Composite index, amely 1,77 százalékkal zárt magasabban pénteken az előző naphoz képest. De az S&P 500-asnak és a Dow Jonesnak sincs oka „szégyenkezni” a maguk 1,26, illetve 0,8 százalékos erősödésével.

Ám a hétfőn elsőként kinyitott ázsiai börzék nem tudtak élni a tengerentúlról fújó kedvező hátszéllel. A tokiói Nikkei index 1,47, a hongkongi 0,36, a sanghaji 0,14 százalékos mínuszban zárt, csak az ausztrál ASX 200 tudott péntekhez képest nőni, de az is mindössze 0,08 százalékkal.

Európában már vegyesebb a kép. A vezető tőzsdék indexei közül hétfő délelőtt kettő, a frankfurti DAX és a párizsi CAC tudott emelkedni, az előbbi 0,4, az utóbbi 0,5 százalékkal, csak a londoni FTSE esett, 0,16 százalékkal.

Árfolyam

A BUX ezúttal a napos oldalon találta magát, hétfő délig 0,33 százalékot szedett magára, így ismét a 80 ezer pontos lélektani határ fölé jutott. Az értékét leginkább meghatározó blue chipek árfolyama kivétel nélkül emelkedett. A legjobban, 1,1 százalékkal a Magyar Telekomé, míg a Richter 1,04-gyel, addig a Mol és az OTP Bank éppen stagnált.

Az OTP-re erősítőleg hatott, hogy a bank folytatta a sajátrészvény-vásárlást. A pénteki kereskedésben 30 169 darab részvényt vásárolt a társaság, az átlagár 21 556 forint volt, csaknem azonos a hétfő délelőtti tőzsdei kurzussal.

Rosszul kezdte a napot a forint. Nem sokkal fél 9 után az euróval szembeni árfolyama közel került a 416-os, míg a dollárral szembeni a 403-as szinthez. Azt követően azonban hatalmasat korrigált, így délhez közeledve az uniós pénz egysége 414 forint alatt forgott, a dollárárfolyam pedig a 400-as szintet tesztelte. Az euró-dollár jegyzése hétfő délelőtt 1,034 körül járt.

Ha azonban a dollár visszaerősödik a forinttal szemben, az a K&H Értékpapír Zrt. hétfő reggeli hírlevele szerint szűkítheti a Magyar Nemzeti Bank január 28-án ülésező monetáris tanácsának kamatcsökkentési mozgásterét. Az Erste Befektetési Zrt. pedig arra hívja fel a figyelmet a honlapján, a forintárfolyam alakulását az is befolyásolhatja, hogy a héten költségvetési adatok látnak napvilágot decemberre vonatkozóan. Kérdés, hogy az előrevetített, megemelt pénzforgalmi hiánnyal párhuzamosan tényleg gigantikus lesz-e az utolsó havi deficit. Ezenkívül csütörtökön az ipari termelési és a kiskereskedelmi adatokra figyelünk majd itthon.

Az első idei teljes héten amúgy is beindul az élet az adatok frontján: holnap a valutaövezeti inflációs adat, a hét második felében pedig az amerikai munkapiaci adatok kerülnek a középpontba.

Folytatták a decemberi lokális mélypontokról való elemelkedésüket az amerikai kötvényhozamok, a tízéves már 4,6 százalék felett jár, míg a rövidebb oldaliak közül a kétéves is a 4,3 százalékot közelti. Európában is hasonló tendencia látható, hiszen a német tízéves kötvényhozam a 2 százalék körüli szintekről 2,4 százalék fölé emelkedett mostanra.

Az energiaárak viszont lefelé tartanak. A két olajfajta közül az északi-tengeri Brent és az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI nagyjából azonos, 0,1 százalékos mértékben gyengült, amely következtében az előbbi 76,5, az utóbbi 74 dollár alá jutott. A nemzetközi gázelszámolásoknál irányadó TTF-típus jegyzése 2 százalékkal ment le a rotterdami árutőzsdén, 48,6 euró alá.

Az év egészére nézve a piaci vélemény nem változott, a befektetési bankok jellemzően 70-75 dollár körüli kőolajárra számítanak – osztotta meg az Erste. Az ázsiai kereslet alakulása mellett a geopolitika, a nem-OPEC termelők kínálatának felfutása és az OPEC politikája lesz meghatározó. Ezek közül továbbra is a geopolitika lehet a legkiszámíthatatlanabb faktor. A piac január 20., vagyis Trump elnök beiktatása után élénkülhet meg.

A többi tőzsdei áru közül a nemesfémek eltérő irányba indultak. Az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) 0,37 százalékkal, 2645 dollárra esett, az ezüsté viszont 0,6 százalékkal, 30 dollár fölé nőtt.

Az Erste szerint az arany árfolyama nyomás alatt van, mivel a korábbi előrejelzések ellenére az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed idén várhatóan csak két vagy három alkalommal vághatja az irányadó amerikai kamatokat, alkalmanként 25 bázisponttal. A Fed képviselői a hétvégén elmondták, hogy a Trump-kormányzat intézkedései miatt komoly annak a kockázata, hogy a csökkenő inflációs pálya megfordul. Ugyanakkor a befektetők kiemelik, hogy továbbra is alacsony súllyal szerepel a befektetési portfoliókban a nemesfém, ezért a diverzifikáció előtérbe kerülésével nőhet a befektetési kereslet és a jegybankok is folytathatják az arany vásárlását 2025-ben. A Goldman Sachs visszakozott a korábbi várakozásával kapcsolatban, hogy az arany ára idén elérheti az unciánkénti 3000 dollárt. A szakértők ezt inkább 2026 közepére várják a Fed visszafogottabb kamatvágási politikája miatt.

A kriptoeszközök a nemesfémek mintáját követték. Míg a bitcoin árfolyama 0,43 százalékkal, 98 719 dollárra, a solanáé 0,87 százalékkal, 215 dollárra emelkedett, addig az etheré 0,07 százalékkal, 3635 dollárra csökkent.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Ami a további kilátásokat illeti, az Equilor Befektetési Zrt. arra hívja fel a figyelmet, hogy hamarosan folytatódhat a kamatemelés Japánban. Erre abból lehet következtetni, hogy Kazuo Ueda jegybankelnök jelezte, tervben van a következő monetáris szigorítás, annak időzítése a növekedési és inflációs adatoktól függ. Külön kiemelte, a bérdinamikát, melyet szorosan követ a jegybank. A következő kamatdöntő ülésre január 24-én kerül sor, jelenleg 45 százalékkal árazzák a piaci szereplők a 25 bázispontos kamatemelést, míg 78 százalékos annak az esélye, hogy legkésőbb március 19-én megtörténik a szigorítás.

Emelkedő beszerzésimenedzser-indexek

Kedvező, hogy az amerikai és kínai beszerzésimenedzser-indexek is jobbak lettek a vártnál. Az Egyesült Államok ISM nevű feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe 49,3 pontra emelkedett decemberben az előző havi 48,4-ről, ami pozitív meglepetést okozott, mivel az elemzők enyhe romlásra számítottak. Az új megrendeléseket mérő mutató 52,5 volt, ami 11 hónapja a legmagasabb érték, a termelés pedig hat hónap óta először bővült (50,3).

A kínai Caixin szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index pedig decemberben 52,2-re emelkedett a novemberi 51,5-ről, meghaladva az 51,4-es piaci előrejelzést. Ez egyúttal május óta a legnagyobb mértékű bővülés a szolgáltatószektorban, mely növekedést elsősorban a magasabb belső kereslet hajtotta. Másfelől azonban némi visszaesés is történt az exportügyletek kapcsán, ami 2023 augusztusa óta először fordult elő, vélhetően a lehetséges kereskedelmi háborúra való felkészülés miatt. A Caixin kompozit beszerzési menedzser index a novemberi 52,3-hoz képest kisebb mértékben bővült decemberben, 51,4 pont lett.

Felemás hírek jöttek az autóiparból

A leendő elnök, Donald Trump fenyegetése, miszerint megszünteti az elektromos járművekre vonatkozó adókedvezményeket, lendületet adott az elektromosautó-eladásoknak az év utolsó heteiben. A Cox Automotive piackutató becslése szerint az eladások 12 százalékkal nőttek a 2024 negyedik negyedévében, és ezzel egész éves adat 1,3 millióra emelkedett, ami új rekordot jelent. Az elektromos járművek értékesítésének erős negyedik negyedéve hozzájárult ahhoz is, hogy a teljes autóeladás emelkedni tudjon az egy évvel korábbihoz képest. A becslések szerint az Egyesült Államokban a 2023-as pedig 15,5 millióról 15,9 millióra nőtt az értékesítési volumen. Jövőre azonban megakadhat az emelkedés, mivel az adókedvezmények várható kivezetése megdrágítja az elektromos járművek vásárlását.

A hagyományos szegmensből viszont ellentétes hírek érkeztek. Míg az olasz autóipar 70 éves mélyponton – 2024-ben mindössze 283 ezer gépkocsit gyártottak a Stellantis olaszországi üzemeiben, ami 40 százalékos visszaesés az előző évhez képest és 1956 óta a legalacsonyabb érték –, addig a General Motors (GM) és a Ford 2019 óta a legjobb éves amerikai eladásokról számolt be. A GM több mint 2,7 millió járművet értékesített tavaly, ami 4,3 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest, a Ford pedig 2,08 millió járművet adott el 2024-ben, ami a 4,2 százalékos éves növekedést jelent.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27870 27660 28050 -0,46% 0 0 5 860 463 040 HUF 2025-07-04 17:09:12
MOL 3016 2984 3018 -0,13% 0 0 613 841 250 HUF 2025-07-04 17:05:12
MTELEKOM 1768 1756 1780 -0,45% 0 0 160 290 776 HUF 2025-07-04 17:05:27
RICHTER 10180 10180 10290 -0,39% 0 0 944 902 950 HUF 2025-07-04 17:07:59
OPUS 593 586 593 +1,02% 0 0 69 759 679 HUF 2025-07-04 17:05:06
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Vígan dobálhatják a levegőbe a kalapjukat a benzinkútra betévedők
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 15:20
Ismét növelték az olaj világpiaci kínálatát, méghozzá a korábbiaknál nagyobb léptékben, ami a mostani szintek közelében tarthatja a hazai üzemanyagárakat.
Részvény / Deviza / Áru Fontos bejelentést tett az egyik vezető hazai tőzsdei cég
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 10:51
A 4iG Csoport stratégiai egyeztetést folytatott Észak-Macedónia védelmi modernizációjáról.
Részvény / Deviza / Áru Mi történt a forinttal?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:03
Továbbra is meglepően stabil a fizetőeszközünk a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 18:31
Volt egy kis erősödés, 400 alatt az euró. Pezsgőt azért nem bontunk.     
Részvény / Deviza / Áru Csúnyán zárta a hetet a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 309,73 pontos, 0,31 százalékos csökkenéssel, 99 589,80 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Tovább csorog lefele a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 15:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,66 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Csökkent a BUX péntek délelőtt
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,66 pontos nyitás után csökkent pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Eséssel kezd a BUX, iránykereskedésre lehet számítani
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,66 pontos csökkenéssel, 99 898,87 ponton nyitott pénteken.
Részvény / Deviza / Áru A technológiai részvények tovább húzták a tőzsdét New Yorkban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:05
Emelkedéssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru A forint nem tudta bekapcsolni a klímát – vegyesen alakul a helyzet
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 07:45
A magyar deviza határozatlan mozgást mutat péntek reggel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG