7p

A kriptósok látszólag tripla sebességgel öregednek, szinte minden hónapban van egy krach, amely elégeti a  befektetett pénzek egy részét, ahogy most is dollármilliárdok mentek füstbe a statisztikák szerint. Hogy lehet, hogy ez a piac bár folyton vérzik, mégis mindent túlél? Ez a dolgok rendje, vagy változás kéne következzen?

Február elsején, másodikán és harmadikán ismét „krach”, csúnya összeomlás volt a kriptovaluta-piacon, mentek füstbe a milliárdok. A piac meghalt, aztán túlélte és most éledezik – ez a benyomása lehet az olvasónak, aki követte az eseményeket.

A számok szintjén a bitcoin mintegy 12,5 százalékkal (105 500 dollár környékéről 92 500 környékére), az ether 28 százalékkal (3300 dollár könyékéről 2370 dollárra), a solana 25 százalékkal (240 dollár környékéről körülbelül 180-ig) zuhant be a mélypontokon.

A bitcoin és az ether árfolyama az idén. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether árfolyama az idén. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Füstbe ment dollármilliárdok

Eközben a sajtó szerint legalább 2,2 milliárd dollárnyi (közel 880 milliárd forintnyi) derivatív, azaz különösen kockázatos határidős pozíciót likvidáltak, amelyek tulajdonosai így elveszítették a teljes befektetésüket. Ami állítólag új rekord, magasabb érték, mint amit korábban az FTX, a Covid vagy a Terra krachok legrosszabb napjaiban mértek. (De vannak forgalomban ettől erősen eltérő adatok is, a Bybit tőzsde egyik vezetője 8-10 milliárd dollárt becsült.)

Már vége is a világvégének?

Hétfő este azonban annak hírére, hogy Donald Trump egyelőre halasztja a vámokat és várhatóan megegyezik Kanadával és Mexikóval, a bitcoin már vissza is hódította a százezer dolláros határt, az ether 2900, a solana pedig majdnem 220 dollárig ment. (A bitcoin egyébként még a januári mélypontját sem érte el e minikrach során, az esés inkább a többinél, az „altcoinoknál” volt súlyos.)

A bitcoin és az ether árfolyama az utóbbi négy hónapban. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether árfolyama az utóbbi négy hónapban. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

E sorok írásakor kissé ismét lefelé csorogtak az árfolyamok, és megint sokan találgatják, átmeneti megingásról vagy egy hosszabb lefelé tartó trend (medvepiac) kezdetéről van-e szó. De nem árt tudni, hogy a hasonló “minikrachok” kifejezetten gyakoriak. Még egy emelkedő trend közben is sokszor előfordultak a múltban 20-40 százalékos visszaesések, amiktől a trend még érvényes maradt. (Legalábbis utólag ez bizonyosodott be, a kellős közepén ez korántsem egyértelmű.)

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Krachok hátán felfelé

Emlékezetes, de rövid volt például az augusztus eleji (a japán jennel és a „carry trade-del” kapcsolatos) általános beomlás, de voltak valamivel kisebb, de elég hirtelen és viharos esések decemberben és januárban is. Minden ilyen esetben legalább több száz millió dolláros “„ikvidálásokról”, határidős pozíciózárásokról számolt be a sajtó.

A bitcoin és az ether árfolyama az utóbbi egy évben. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether árfolyama az utóbbi egy évben. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Lényegében minden nagyobb beomlás, hitelen és nagy mértékű árfolyamváltozás esetén „kényszerlikvidálási hullám” következik, amikor az óvatlan, túl merész, tapasztalatlan vagy csak hibázó befektetők pozícióit lezárják, és nagy veszteség éri őket. Ilyen értelemben a jelenség rendszeresnek, már-már normálisnak tekinthető ezen a piacon.

Miről más ez, mint a „TradFi”?

Ilyenkor az történik, hogy a változás mértéke akkora, hogy a veszteségek fedezésére letett biztosíték („collateral” vagy „margin”) nem elegendő. Ha nem zárnák a pozíciót, nem tudnák kifizetni a nyerésben levő befektetőket. Ezzel az egész rendszer működése kerülne veszélybe, ha a veszteséget nem rendeznék.

Ez egyébként a hagyományos tőkepiacokon („TradFi”, „traditional finance”), azok határidős piacain is így van. De vannak különbségek is, amelyek még inkább növelik az áringadozásokat:

  • A kriptós szektorban nagyobb a volatilitás, azaz nagyobbak az áringadozások.
  • Az onchain (blokkláncon végrehajtott, decentralizált) ügyleteknél nem ismerik a befektetők kilétét, utólag nem lehet tőlük fedezetet követelni, így a “likvidálásoknak” azonnalinak és könyörtelennek kell lenniük.
  • A piac 24 órán keresztül nyitva van, ami előny is, hátrány is lehet, ami sokszor növeli a volatilitást.
  • A hagyományos tőkepiacon vannak intézmények, amelyek garantálják az üzletek teljesülését (tőzsdék, elszámolóházak), itt nincsenek.
  • A tőkeáttétel a blokkláncon egyes esetekben akár 50-szeres vagy pár százszoros is lehet, ami szintén növeli a kockázatokat.
  • A kriptós kereskedési rendszereknél sok rendhagyó, kísérleti megoldás van. Gyakori például a “cross margin”, amikor több pozíciót ugyanazzal a közös letéti összeggel fedeznek, így az egyik tétel bedőlése a többit is magával rántja.
  • Egyes esetekben bizonytalan értékű, önmagukban is különösen volatilis kriptóérméket, még mémérméket is elfogadnak határidős biztosítékként, amelyek óriásit tudnak esni krach esetén, ez tovább növeli a kockázatokat.

Viszik-e ilyenkor a kocsit, házat?

A statisztikák egyébként némileg csalókák. Ha például arról beszélnek, hogy egymilliárd dollár értékű pozíció ment a levesbe, akkor az lehetséges, hogy “csak” sokkal kisebb tényleges veszteséget jelentett. Ha például tízszeres volt az átlagos tőkeáttétel, akkor egy egymilliárdos pozíció felvállalásához százmillió dollárt kellett letétbe helyezni és ez úszik el ténylegesen.

Egy befektető kesereg, hogy mindennek vége. (Mémérméket helyezett el határidős biztosítékként, amelyek óriásit estek.) Forrás: X (Twitter), Telegram.
Egy befektető kesereg, hogy mindennek vége. (Mémérméket helyezett el határidős biztosítékként, amelyek óriásit estek.) Forrás: X (Twitter), Telegram.

A blokkláncon kötött üzleteknél egyébként nincs olyan, hogy elveszítjük a házat, kocsit, mert többnyire azt sem tudhatják biztosan, melyik kontinensen vagyunk, nemhogy kik. (VPN, proxy alkalmazása esetén, és ahol nincsen ügyfélazonosítás.) A centralizált tőzsdék származékos piacain – Binance, Coinbase, Kraken, OKX stb. – viszont kötelező az ügyfélazonosítás, ott van tartozás-behajtás is.

Ki vesz, amikor mindenki elad?

Másrészt viszont

„amikor mindenki elad, valaki más vesz ” járja a mondás.

Azaz rövidebb távon ez egy nulla összegű játék, vagyis amit a befektetők egy része elveszít, azt a másik része megnyeri. Csak erről a sajtó meg szokott feledkezni. Jobban néz ki a címben a vérzivatar, mint a nyereség, holott egyforma az összeg, kéz a kézben járnak.

A „likvidált” befektetők nagyobb része egyébként az ilyen beomlások esetén long, azaz az emelkedésre játszó befektetők köréből kerül ki, de ezután néhány shortos is meg szokta magát égetni az esést követő felpattanással. (Mint most, amikor a bitcoin vissza is pattant 24 órán belül 92 500-ról 101 ezer dollárra.) Az esésre játszó shortosokat azonban a váratlan felpattanások szokták főleg megtizedelni.

A bitcoin és az ether árfolyama az utóbbi öt évben. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A bitcoin és az ether árfolyama az utóbbi öt évben. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Rengeteg a hazárdőr

A kriptókon a legtöbb szereplő gyorsan akar sokat keresni, kevesen vannak, akik ezt igazán hosszú távon, akár a nyugdíjas éveikre akarják tartogatni. (De ilyenek például a bitcoin-maxik.) Sokan a szerencsejátékokhoz, a sportfogadáshoz hasonlóan nyúlnak hozzá, sőt adrenalin-fröccsre is vágynak, nemcsak a pénzre.

A sokat kockáztató, merész és többnyire tapasztalatlan játékosok (a „degenek”) nagy részét aztán a hasonló krachok kisöprik a piacról. Aki megmarad, azok egy része viszont megerősödik, értékes tapasztalatokat szerez, és legközelebb esetleg még óvatosabb és sikeresebb lesz. Egyfajta “természetes kiválasztódás” folyik. Nem véletlenül vált szállóigévé:

A kriptovaluta-befektetés első számú parancsolata: túl kell élni.

Túl sok volt az optimista

A rekordnagyságú likvidálásokhoz az is hozzájárulhatott, hogy nagyon magas lehetett az optimizmus mértéke a piacon. A bitcoin két héttel korábban, január 20-án még rekordot döntött (108 786 dolláron, bár más rendszerek más értékeket mutathatnak). Sokakban szilárd a meggyőződés, hogy a bikapiacnak (az emelkedő trendnek) még távolról sincs vége.

Emellett számos érvet szoktak felhozni, talán a legfontosabbak:

  • Az első kriptópárti amerikai elnök (akinek családja is vastagon benne van már a kriptóban) a szektornak kedvező intézkedéseket hozhat.
  • A lassuló ütemben, de várhatóan folytatódó kamatcsökkentési ciklus.
  • A dollár erősödésének többek által valószínűsített megfordulása.
  • Folyik vagy előkészületben van vállalati és állami bitcoin-tartalékok létrehozása, ezen szereplők vásárlásai még csak most kezdenek terjedni.
  • Bekövetkezhet a kisbefektetők tömeges megjelenése a szektorban (eddig a legtöbben még távol maradtak).

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23240 23060 23830 -1,65% 0 0 8 874 502 110 HUF 2025-04-11 17:08:53
MOL 2840 2820 2918 -2,00% 0 0 1 640 845 162 HUF 2025-04-11 17:13:06
MTELEKOM 1590 1530 1610 +2,58% 0 0 1 310 959 110 HUF 2025-04-11 17:07:29
RICHTER 10240 10240 10490 -2,66% 0 0 1 553 547 660 HUF 2025-04-11 17:05:15
OPUS 517 512 524 -1,71% 0 0 54 756 987 HUF 2025-04-11 17:05:56
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A bolondját járatta Trump a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. április 12. 15:22
Bár csütörtökig nagyot erősödött, azt követően még nagyobbat gyengült a hazai fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Az asztalra csaptunk, amikor megláttuk ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 19:16
Már 410 felett is járt az euró árfolyama napközben.  
Részvény / Deviza / Áru Menekülés Trump vámháborúja elől – zuhanó piacok, erősödő arany
Kovács-Angel Marianna | 2025. április 11. 12:33
Pénteken ismét eluralkodott a bizonytalanság a világ tőzsdéin. A vámháború eszkalálódása és az amerikai kötvénypiaci eladási hullám recessziós félelmeket hozott, miközben a dollár gyengül, az arany újabb csúcsot döntött. A forint gyengélkedik, a BUX esett, és a kriptodevizák sem tudnak tartós emelkedést mutatni.
Részvény / Deviza / Áru Kétszer is rákattint, ha meglátja, mennyit ér az euró
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 07:44
Erősödött péntek reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest, a hét eleji kezdéshez viszont veszteségben áll az euró és a svájci frank ellenében, nyereségre tett szert azonban a dollárral szemben.
Részvény / Deviza / Áru Beütött a krach: átszédült a határon a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 18:42
Elgyengült estére a forint.
Részvény / Deviza / Áru Örömünnepet hozott Budapestre Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 18:02
A Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, a BUX, csütörtökön 3,43 százalékos emelkedéssel, 86 253,25 ponton zárt.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas perceket él át a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 15:53
Nincsen jó délutánja a forintnak.
Részvény / Deviza / Áru Ritkán látni ilyet a forinttól, kutyavilág jön a kriptóknál
Eidenpenz József | 2025. április 10. 12:36
Kirobbanó örömmel vették tudomásul az európai tőzsdék Donald Trump bejelentését a vámok egy részének halasztásáról. A Kínával kapcsolatos kételyek azonban még igencsak nyomasztják a hangulatot. A forint csütörtökre végre megemberelte magát, szépen hasít az arany. Jelentett az egyik tőzsdei bankunk, fontos fejlemény történt Elon Musk kedvenc kriptójánál.
Részvény / Deviza / Áru Ralizik Európa, szárnyalnak a tőzsdék, de a forintnak ez eddig nem ízlik
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 10:02
Hurráhangulat, csak a forint maradt le.
Részvény / Deviza / Áru Mit művelt a forint az éjszaka? Nem fogja elhinni!
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 08:21
Köszönjük, Donald?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG