A londoni értéktőzsde fő mutatója, a FTSE-100 5 ponttal, 0,07 százalékkal esett. Frankfurtban a DAX-index 15 ponttal, 0,16 százalékkal romlott. Párizsban a CAC-40 mutató bő 2 ponttal, 0,05 százalékkal csökkent.
Noha a New York-i tőzsdék kétnapi esés után erősödtek hétfőn, a kereskedés vége felé kezdődött eladási hullám, de főleg a bizonytalan ukrajnai helyzet miatt óvatosak az európai részvénypiacokon a befektetők.
Evan Lucas, az IG stratégája szerint az ukrajnai fejlemények az arany árán és az oroszországi eszközök (mindenekelőtt a Micex tőzsde és a rubel) árfolyamán kívül leginkább a frankfurti DAX-indexet és az euró árfolyamát befolyásolhatják.
Hétfőn erősödtek a főbb európai indexek. A FTSE-100 0,34 százalékot javult, a DAX-30 0,26 százalékos többlettel végzett, a CAC-40 0,43 százalékkal emelkedett.
Így zárt Ázsia
Japánban a Nikkei-225 mutató határozottan, 0,62 százalékkal erősödött. Az index hathavi mélypontról kapaszkodott vissza, elsősorban a hétfőn közölt, kiugróan jó amerikai kiskereskedelmi adatnak köszönhetően.
Emelkedett a szingapúri tőzsde és az ausztrál S&P/ASX mutató is.
Dél-Koreában a Kospi index több mint háromhavi csúcsra emelkedett a keddi kereskedésben, amit profitkivétel követett, ezért a mutató végül 0,24 százalékos csökkenéssel zárt.
A kedden közölt gyenge kínai makrogazdasági adatok miatt komoly esésben voltak a még nyitva tartó kínai tőzsdék. A hongkongi Hang Seng index 1,34 százalékot zuhant, a sanghaji tőzsde 1,15 százalékos mínuszban volt.
A japán részvények kivételével a teljes ázsiai-csendes óceáni régió tőzsdei árfolyamait mutató, összetett MSCI index hétfőn kétheti mélypontra süllyedt. Idén eddig 2,8 százalékot veszített, többek között a kínai gazdasági növekedés lassulásával összefüggő aggodalmak miatt.
Milyen adatok jönnek ma?
Kedden az ukrajnai helyzet mellett a márciusi brit infláció adatai, a német ZEW intézet befektetői hangulatmutatója és az euróövezet februári külkereskedelmi adatai mozgathatják a részvénypiacokat.