Csütörtökön sem vitézkedtek az amerikai tőzsdék. Mondjuk azért annyira nem szomorkodhatnak a befektetők, mivel volt miből leadniuk a részvényindexeknek. Például a Nasdaq Composite az óév végén jutott fel a 17 ezer pont körüli történelmi csúcsára, ezért a csütörtöki 0,56 százalékos újabb negatív korrekciója nem tekinthető tragikusnak. Az S&P 500-as még ennél is kevesebbel, 0,34 százalékkal csökkent, a Dow Jones pedig, ha árnyalatnyival, 0,03 százalékkal, de még emelkedni is tudott.
A pénteken elsőként kinyitott ázsiai börzék közül is csak egy villogott, a tokiói Nikkei 0,27 százalékos pluszt szedett magára. A többiek estek, a legjobban, 0,85 százalékkal a sanghaji mutató, ám a maga 0,66 százalékos zuhanásával a hongkongi is csak kicsivel járt jobban.
Az európai tőzsdék viszont már egységesen negatív képet festettek az új év első hetének utolsó kereskedési napján. A befektetők által legjobban figyelt indexek közül a frankfurti DAX 0,85, a párizsi CAC 40 1,08, a londoni FTSE 100 0,84 százalékos mínuszban állt péntek délelőtt.
A borongós hangulattal dacolt a Budapesti Értéktőzsde. A BUX 0,07 százalékos emelkedéséhez az OTP Bank részvénye 0,54, a Magyar Telekomé 1,19 százalékkal járult hozzá, ami kompenzálta a Mol 0,64 és a Richter 0,11 százalékos csökkenését.
Gyengélkedő sportszergyártók
A brit JD Sports sportszerekre szakosodott kiskereskedelmi lánc visszavágta az éves profitvárakozását. A cég szerint már az ünnepi szezon alatt is elmaradt a lakossági fogyasztás a várt szintektől, ami miatt több leárazást is kellett eszközölniük, lerontva a profitabilitást – hívta fel a figyelmet a KBC Equitas. Így a JD Sports adózás előtti eredménye 915-935 millió font között alakulhat a február elején végződő üzleti évben, elmaradva az 1,04 milliárdos elemzői konszenzustól. Nem maradt el a piaci reakció sem, az Adidas, Puma és Nike termékeket is forgalmazó kiskereskedelmi lánc árfolyama bezuhant, több mint egy éves mélypontra visszaesve.
Pénteken a befektetők egyébként a friss amerikai foglalkoztatottsági adatok (NFP) közzétételére várhatnak. Kérdés, a vártnál kedvezőbb munkaerőpiaci adat (115 ezer helyett 164 ezres decemberi növekedés) csütörtöki közzétételét követi-e egy újabb kedvező szám. Ha igen, akkor az megmozgathatja a piacokat délután, az Equilor Befektetési Zrt. szerint akár a dollár erősödését is maga után vonhatja.
Ami nem lenne feltétlenül kedvező a forintnak, hiszen fizetőeszközünk a csütörtöki erősödését pont a zöldhasú gyengélkedésének köszönhette. Ugyanakkor a KBC Equitas elemzői szerint a héten sikeresen lezajlott dolláros kötvénykibocsátás is javíthatott a helyzeten. Az EURHUF árfolyama így az 50 napos mellett már a 200 napos mozgóátlagon is átjutott, sőt a november közepe tartó támaszvonal is letört. Péntek délelőtt például a forintnak sikerült az euróval szemben csütörtökön elért 379-es szint alatt maradnia, s bár a dollár erősödött, az sem ment a 347-es határ fölé.
Uniós rekorder adósságteher
A forint árfolyamát ugyanakkor hosszabb távon negatívan befolyásolhatja, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) számításai szerint 2023-ban 3300 milliárd forint kamatot fizetett a magyar állam az államadósság után. Ez a GDP 4,3 százaléka, ami a legmagasabb az Európai Unióban. Még Olaszországot, Spanyolországot, sőt még Görögországot is megelőzzük – mutat rá Nagy András, az Erste részvényelemzője. Pedig a három mediterrán országnak jóval magasabb az eladósodottsági rátája, csakhogy a finanszírozási költségek itthon jóval magasabbak.
Az MNB számításai szerint idén még tovább, 3500 milliárdra fog emelkedni a kamatkiadás, mivel például az inflációkövető papírok esetében növekszik a kamat, lekövetve a tavalyi inflációt. Az idei kamatkiadások csaknem harmada fog ilyen inflációkövető papírokhoz kapcsolódni.
A kamatterhek normalizálódása 2025-re várható, amikor is 1250 milliárd forintra fog csökkenni az összeg, összhangban az infláció csökkenésével. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy idén még mindig nehéz lesz a költségvetés helyzete, és legfeljebb majd csak jövőre lehet fellélegezni.
Az már az autósok fejét fájdíthatja az ebben a hónapban az üzemanyagokra két ütemben érvényesített 41 forintos jövedékiadó-emelés mellett, hogy a benzin és a gázolaj árát befolyásoló olajfajták drágulnak. Az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI jegyzése 1,25 százalékkal, 73 dollár, míg az északi-tengeri Brent 1 százalékkal, 78 dollár fölé kúszott.
Az üzemanyagárak alakulásáról részletesen tájékozódhat az ugyancsak a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó laptársunk által heti rendszerességgel elkészülő Mfor Üzemanyagár-figyelőből.
A másik főbb energiafajta, a gáz ára is emelkedik, de kevésbé: a nemzetközi ügyletek elszámolásánál irányadó TTF-fajta megawattóráját péntek délelőtt a csütörtöki záráshoz képest 0,15 százalékkal magasabban, a 33 dollár felett adták-vették.
Viszonylagos nyugalom honolt a nemesfémek piacán péntek délelőtt, a főbb fajták árai csak kis mértékben mozdult el. Míg például az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) szinte stagnált, mindössze 0,03 százalékkal csökkent a csütörtöki záráshoz képest (ez négy hét óta először mínuszos heti teljesítményhez vezethet), a 2050 dolláros szint alá, addig az ezüst közel 0,2 százalékkal, a 23 dolláros szint fölé ment.
Az aranyárfolyam heti csökkenését az Erste elemzői annak tudják be, hogy a Fed jegyzőkönyveiből kiderült, az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény óvatos lesz a kamatvágással és csak kis lépésekben fogja enyhíteni a monetáris szigort. A swap-kereskedelem alapján most 63 százalékos esélyt ad a piac egy márciusi, 25 bázispontos vágásnak. A piac szerint az év végéig további lépések elképzelhetők, ami további teret adhat az aranyár emelkedésének, de ez nem lesz olyan lendületes, mint amire korábban számítani lehetett.
Egységesen esnek a kriptoeszközök, ráadásul nem is kis mértékben. Még a Bitcoin úszta meg a legjobban, a maga 0,77 százalékos csökkenésével, amellyel a jegyzése a 44 ezer dollár alá került, de az Ethereum és a Litecoin is 1-1 százalék feletti mértékben gyengült, mely következtében az előbbi 2250, az utóbbi kevesebb mint 66 dolláron cserélt gazdát.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.