A forint továbbra is gyengélkedik. Csütörtökön kora délelőtt 414 körül mozgott az euró árfolyama. Ez egyben azt is jelenti, hogy a régiós versenytársak között jókora lemaradásban van a magyar deviza, ötvenkét hét alatt ugyanis bő 9 százalékkal gyengült az euróval szemben. Miközben a lengyel zloty 1,5 százalékos erősödést ért el ugyanezen az időtávon, a cseh korona pedig csak alig több mint 2 százalékos veszített az értékéből.
A budapesti tőzsde irányadó indexe csütörtökön késő délelőtt, 11 óra környékén nem mutatott változást a szerdai záráshoz képest. A vezető papírok közül az OTP Bank és a Mol 0,2-0,2 százalékos mínuszban volt ekkor. A Richter stagnált, a Magyar Telekom viszont több mint 1 százalékos drágulást ért el.
Hiába alakult jól a bevásárlási szezon, a Tesco leszerepelt
Az európai kereskedés lagymatagon indult, részben azért, mert az Egyesült Államok tőzsdéi csütörtökön zárva lesznek a Jimmy Carter volt elnök tiszteletére tartott egynapos gyász miatt.
A frankfurti DAX, és a párizsi CAC-40 szerény, 0,1 és 0,2 százalékos mínuszban volt nem sokkal 11 óra előtt, ekkor a londoni irányadó index, az FTSE-100 0,4 százalékos többlettel rendelkezett.
Várakozások szerint az Európai Központi Bank folytatja alapkamata csökkentését. A hitelköltségek a nyárra érhetik el azt a szintet, amikor már nem tesznek keresztbe a gazdaság bővülésének. Az eurózóna inflációja decemberben évi 2,4 százalék volt a novemberi 2,2 százalék után. Az európai jegybank inflációs célértéke két százalék.
A Tesco részvényei a negatív irányba indultak annak ellenére, hogy az Egyesült Királyságban jól alakult a kiskereskedelemben az év végi bevásárlási szezon. A legalább egy éve nyitva tartó boltok forgalma 4,1 százalékkal nőtt a január 4-ét megelőző hat hétben az egy évvel korábbi hasonló időszakhoz képest. A Tesco esetén nem volt elég a befektetőknek, hogy a cég csupán megerősítette, nem javította a 2024/2025-ös profitvárakozásait.
Kínában az a rossz hír, hogy gyenge az infláció
Az európai nyitás előtt vezető ázsiai tőzsdeindexek lefelé vették az irányt január 9-én arra reagálva, hogy az Egyesült Államok jegybankjának szerepét játszó Fed a korábban vártnál lassabban mérsékelheti alapkamatát. Emellett Kínában gyengébb az infláció a vártnál, így legalább két nyomós oka van annak, hogy a gazdasági növekedés a világ legnagyobb gazdaságaiban halvány legyen a következő hónapokban.
A kínai árak annak ellenére stabilak, hogy a pekingi vezetés szeptember vége óta a legagresszívebb gazdaságösztönző lépéseket jelentette be. A rossz fogyasztói hangulat a kínai gazdasági növekedés legfőbb mozgatója. Immáron két éve tartja vissza a befektetőket pénzük költésétől a lassú GDP-növekedés és az ingatlanpiac elhúzódó hanyatlása. Japán esetén az erős béradatok nyomán az infláció felpörgésétől tartanak a befektetők, ami okot adna a Bank of Japannak a kamatemelésre. A Nikkei-225 tőzsdeindex 0,8 százalékkal gyengült a csütörtöki kereskedés nyomán. A jen erősödött a bérnövekedés hírére, az exportáló vállalatok részvényei viszont rosszul fogadták a japán valuta értékének emelkedését. A kínai index, a Shanghai Composite 0,6, a hongkongi Hang Seng 0,2, a tokiói Nikkei pedig 0,9 százalékos süllyedést produkált csütörtökön.
Ezt megelőzően az amerikai tőzsdék mutatói alig változtak, a Dow Jones és az S&P 500 0,2-0,2 többlettel zárt, a Nasdaq pedig 0,1 százalékos pluszt ért el. Ezek a változások majdnem stagnálást jelentenek. Így az amerikai piacok nem adtak irányt a többi tőzsdének, ennek hiányában a befektetők figyelmét a Federal Reserve döntéshozóinak decemberi jegyzőkönyve vonta magára. Ebből az derült ki, hogy héja hangulatban vannak, azaz a makacs inflációra válaszul vissza akarják fogni kamatcsökkentéseik tempóját.
A másik körülmény, ami hatással volt rájuk, Donald Trump közelgő, január 20-ai hivatalba lépése. Ez Ázsiából nézve egy, az USA befolyásának kiterjesztését és a protekcionizmust ötvöző politika kezdetét jelentheti. Ennek eredője a világpolitikában a bizonytalanság növekedése, az USA-ban pedig az infláció erősödése lehet.
Trump szeretne megszabadulni a politikai fékektől
Ezt megelőzően, szerdán az amerikai tőzsdéken kereskedő befektetők próbálták megemészteni azt a hírt, hogy Donald Trump, a jövendő elnök a CNN információja szerint a nemzeti gazdasági vészhelyzet kihirdetését tervezi. Ezzel adna magának szabad kezet ahhoz, hogy bevezesse a szívéhez közel álló importvámokat. Ez a megoldás kicsit hasonló lehet a magyar kormány vészhelyzetes megoldásához, amelyre hivatkozva rendkívüli intézkedéseket hozhat.
A Fed döntéshozóinak tanácskozásáról kiadott jegyzőkönyv szerint a jegybank számos vezetője a fokozatos kamatcsökkentést támogatja 2025-ben. Magyarán nem kapkodnák el ezt. Az S&P-500 minimális mértékben 0,1 százalékkal erősödött, a Dow Jones Industrial Average 0,25 százalékkal araszolt feljebb. A Nasdaq Composite épp hogy csak elmozdult lefelé. A szolgáltatási szektorból és a munkaerőpiacról érkező hírek arra utalnak, hogy az infláció makacsul tartja magát, így a pénzpiaci kereskedők kevesebb mint 50 százalékos esélyt látnak arra, hogy a Fed május előtt mérsékelni fogja alapkamatát – idézte a Yahoo Finance a CME FedWatch adatát.
Miközben az USA vállalatai kevesebb hajlandóságot mutattak decemberben az új munkavállalók felvétele iránt, a munkanélküli-segélyért folyamodók száma csökkent az óév utolsó és az új év első napjaiban.
Az olajpiac szelídebbé vált, az arany várakozó állásponton van
Az olaj ára január 8-án több mint 1 százalékkal csökkent, miután a dollár erősödött és az USA magas tartalékkészletei eladásokra sarkallták a befektetőket – írta a Reuters. Ezt megelőzően egy héten át drágult a fekete arany, mert várakozások szerint Oroszország és az OPEC egyes tagállamai a korábbinál szerényebb kínálattal lesznek jelen a piacon.
A Brentért hordónként 76,23 dollárt kellett adni, a WTI ára hordónként 73,32 dollár volt. Mindkettő több mint egyszázalékos csökkenés eredménye volt. A lemorzsolódás tendenciája csütörtökön is folytatódott.
Az arany két napon át tartó erősödés után megpihent, miután a sárga nemesfémmel kereskedő befektetők próbálják kitalálni, milyen lépések várhatók a Fedtől. A kamatok csökkenése általában pozitívan hat az arany árára, amely 0,5 százalékos erősödés után unciánként 2660 dollár volt. Az arany 2024-ben 27 százalékkal drágult, bár Trump megválasztása véget vetett a vásárlási kedvnek.
A földgáz ára a hollandiai energiatőzsdén 45,6 euróig csökkent az új év első napjaiban elért 50 euró/MWh feletti szintről. A kedvező változás mögött a januárban megszokottnál enyhébb időjárás áll, ami csökkenti a fűtési felhasználást. A készletek ugyan csupán a tárolási kapacitás 70 százalékán állnak szemben a 2024 eleji 83 százalékkal szemben, ám az ellátás így is biztonságos.
A kriptoporondon a bitcoin majdnem 2 százalékos esést hozott össze, az Ether viszont megúszta 0,3 százalékos mínusszal.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.