7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A forint le van maradva a régiós versenyben. Bár a brit szezon jól sikerült, a Tescótól többet várnak a befektetők. Trump pedig szeretne szabadabban intézkedni. 

A forint továbbra is gyengélkedik. Csütörtökön kora délelőtt 414 körül mozgott az euró árfolyama. Ez egyben azt is jelenti, hogy a régiós versenytársak között jókora lemaradásban van a magyar deviza, ötvenkét hét alatt ugyanis bő 9 százalékkal gyengült az euróval szemben. Miközben a lengyel zloty 1,5 százalékos erősödést ért el ugyanezen az időtávon, a cseh korona pedig csak alig több mint 2 százalékos veszített az értékéből. 

A budapesti tőzsde irányadó indexe csütörtökön késő délelőtt, 11 óra környékén nem mutatott változást a szerdai záráshoz képest. A vezető papírok közül az OTP Bank és a Mol 0,2-0,2 százalékos mínuszban volt ekkor. A Richter stagnált, a Magyar Telekom viszont több mint 1 százalékos drágulást ért el.  

Hiába alakult jól a bevásárlási szezon, a Tesco leszerepelt

Az európai kereskedés lagymatagon indult, részben azért, mert az Egyesült Államok tőzsdéi csütörtökön zárva lesznek a Jimmy Carter volt elnök tiszteletére tartott egynapos gyász miatt.

A frankfurti DAX, és a párizsi CAC-40 szerény, 0,1 és 0,2 százalékos mínuszban volt nem sokkal 11 óra előtt, ekkor a londoni irányadó index, az FTSE-100 0,4 százalékos többlettel rendelkezett. 

Várakozások szerint az Európai Központi Bank folytatja alapkamata csökkentését. A hitelköltségek a nyárra érhetik el azt a szintet, amikor már nem tesznek keresztbe a gazdaság bővülésének. Az eurózóna inflációja decemberben évi 2,4 százalék volt a novemberi 2,2 százalék után. Az európai jegybank inflációs célértéke két százalék.

Elbántak a Tescóval
Elbántak a Tescóval
Fotó: Depositphotos

A Tesco részvényei a negatív irányba indultak annak ellenére, hogy az Egyesült Királyságban jól alakult a kiskereskedelemben az év végi bevásárlási szezon. A legalább egy éve nyitva tartó boltok forgalma 4,1 százalékkal nőtt a január 4-ét megelőző hat hétben az egy évvel korábbi hasonló időszakhoz képest. A Tesco esetén nem volt elég a befektetőknek, hogy a cég csupán megerősítette, nem javította a 2024/2025-ös profitvárakozásait.

Kínában az a rossz hír, hogy gyenge az infláció

Az európai nyitás előtt vezető ázsiai tőzsdeindexek lefelé vették az irányt január 9-én arra reagálva, hogy az Egyesült Államok jegybankjának szerepét játszó Fed a korábban vártnál lassabban mérsékelheti alapkamatát. Emellett Kínában gyengébb az infláció a vártnál, így legalább két nyomós oka van annak, hogy a gazdasági növekedés a világ legnagyobb gazdaságaiban halvány legyen a következő hónapokban.

A kínai árak annak ellenére stabilak, hogy a pekingi vezetés szeptember vége óta a legagresszívebb gazdaságösztönző lépéseket jelentette be. A rossz fogyasztói hangulat a kínai gazdasági növekedés legfőbb mozgatója. Immáron két éve tartja vissza a befektetőket pénzük költésétől a lassú GDP-növekedés és az ingatlanpiac elhúzódó hanyatlása. Japán esetén az erős béradatok nyomán az infláció felpörgésétől tartanak a befektetők, ami okot adna a Bank of Japannak a kamatemelésre. A Nikkei-225 tőzsdeindex 0,8 százalékkal gyengült a csütörtöki kereskedés nyomán. A jen erősödött a bérnövekedés hírére, az exportáló vállalatok részvényei viszont rosszul fogadták a japán valuta értékének emelkedését. A kínai index, a Shanghai Composite 0,6, a hongkongi Hang Seng 0,2, a tokiói Nikkei pedig 0,9 százalékos süllyedést produkált csütörtökön. 

Ezt megelőzően az amerikai tőzsdék mutatói alig változtak, a Dow Jones és az S&P 500 0,2-0,2 többlettel zárt, a Nasdaq pedig 0,1 százalékos pluszt ért el. Ezek a változások majdnem stagnálást jelentenek. Így az amerikai piacok nem adtak irányt a többi tőzsdének, ennek hiányában a befektetők figyelmét a Federal Reserve döntéshozóinak decemberi jegyzőkönyve vonta magára. Ebből az derült ki, hogy héja hangulatban vannak, azaz a makacs inflációra válaszul vissza akarják fogni kamatcsökkentéseik tempóját.

A másik körülmény, ami hatással volt rájuk, Donald Trump közelgő, január 20-ai hivatalba lépése. Ez Ázsiából nézve egy, az USA befolyásának kiterjesztését és a protekcionizmust ötvöző politika kezdetét jelentheti. Ennek eredője a világpolitikában a bizonytalanság növekedése, az USA-ban pedig az infláció erősödése lehet.

Trump szeretne megszabadulni a politikai fékektől

Ezt megelőzően, szerdán az amerikai tőzsdéken kereskedő befektetők próbálták megemészteni azt a hírt, hogy Donald Trump, a jövendő elnök a CNN információja szerint a nemzeti gazdasági vészhelyzet kihirdetését tervezi. Ezzel adna magának szabad kezet ahhoz, hogy bevezesse a szívéhez közel álló importvámokat. Ez a megoldás kicsit hasonló lehet a magyar kormány vészhelyzetes megoldásához, amelyre hivatkozva rendkívüli intézkedéseket hozhat. 

A Fed döntéshozóinak tanácskozásáról kiadott jegyzőkönyv szerint a jegybank számos vezetője a fokozatos kamatcsökkentést támogatja 2025-ben. Magyarán nem kapkodnák el ezt. Az S&P-500 minimális mértékben 0,1 százalékkal erősödött, a Dow Jones Industrial Average 0,25 százalékkal araszolt feljebb. A Nasdaq Composite épp hogy csak elmozdult lefelé. A szolgáltatási szektorból és a munkaerőpiacról érkező hírek arra utalnak, hogy az infláció makacsul tartja magát, így a pénzpiaci kereskedők kevesebb mint 50 százalékos esélyt látnak arra, hogy a Fed május előtt mérsékelni fogja alapkamatát – idézte a Yahoo Finance a CME FedWatch adatát.

Miközben az USA vállalatai kevesebb hajlandóságot mutattak decemberben az új munkavállalók felvétele iránt, a munkanélküli-segélyért folyamodók száma csökkent az óév utolsó és az új év első napjaiban.

Az olajpiac szelídebbé vált, az arany várakozó állásponton van

Az olaj ára január 8-án több mint 1 százalékkal csökkent, miután a dollár erősödött és az USA magas tartalékkészletei eladásokra sarkallták a befektetőket – írta a Reuters. Ezt megelőzően egy héten át drágult a fekete arany, mert várakozások szerint Oroszország és az OPEC egyes tagállamai a korábbinál szerényebb kínálattal lesznek jelen a piacon.

A Brentért hordónként 76,23 dollárt kellett adni, a WTI ára hordónként 73,32 dollár volt. Mindkettő több mint egyszázalékos csökkenés eredménye volt. A lemorzsolódás tendenciája csütörtökön is folytatódott.

Az arany két napon át tartó erősödés után megpihent, miután a sárga nemesfémmel kereskedő befektetők próbálják kitalálni, milyen lépések várhatók a Fedtől. A kamatok csökkenése általában pozitívan hat az arany árára, amely  0,5 százalékos erősödés után unciánként 2660 dollár volt. Az arany 2024-ben 27 százalékkal drágult, bár Trump megválasztása véget vetett a vásárlási kedvnek.

Jól ment tavaly az aranynak
Jól ment tavaly az aranynak
Fotó: Depositphotos

 

A földgáz ára a hollandiai energiatőzsdén 45,6 euróig csökkent az új év első napjaiban elért 50 euró/MWh feletti szintről. A kedvező változás mögött a januárban megszokottnál enyhébb időjárás áll, ami csökkenti a fűtési felhasználást. A készletek ugyan csupán a tárolási kapacitás 70 százalékán állnak szemben a 2024 eleji 83 százalékkal szemben, ám az ellátás így is biztonságos.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptoporondon a bitcoin majdnem 2 százalékos esést hozott össze, az Ether viszont megúszta 0,3 százalékos mínusszal. 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26350 26200 26830 -1,31% 26330 26370 2 065 023 970 HUF 2025-05-06 11:08:27
MOL 2998 2992 3020 -0,20% 2998 3000 274 852 274 HUF 2025-05-06 11:07:24
MTELEKOM 1710 1704 1716 +0,35% 1706 1710 173 446 836 HUF 2025-05-06 11:04:31
RICHTER 10910 10860 10980 +0,09% 10900 10910 103 029 450 HUF 2025-05-06 10:57:56
OPUS 552 548 554 +0,73% 550 553 5 835 531 HUF 2025-05-06 11:08:00
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Mi történik a forinttal? Mintha lassabban csúszna!
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 08:46
Nem izmos a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Ellenáll a forint az esőnek: jó ránézni az árfolyamra
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 18:55
Kevéssé változott, kissé erősödött a forint árfolyama hétfő délutánra a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Mol részvényesei nem örülhettek hétfőn
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 17:27
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 860,29 pontos, 0,93 százalékos emelkedéssel, 93 056,72 ponton, új történelmi csúcson zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Valami egészen furcsa történik a forinttal – itt a magyarázat!
Csabai Károly | 2025. május 5. 12:17
A hazai fizetőeszköz a gyenge makrogazdasági adatokkal dacolva immár több mint egy hete erőt mutat. De az irányt kereső pénz- és tőkepiacokon a Budapesti Értéktőzsde is virul. A kitermelésemelés hírére az olajárak zuhannak, és a gáz is kevesebbe kerül. A nemesfémeket viszont Trump a Kínával kapcsolatos újabb durcás bejelentése még tovább drágította. Eközben a kriptoeszközök vegyesen mozognak.
Részvény / Deviza / Áru Nehéz megszokni, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 08:27
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Megbillent a techvilág
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 15:26
Mozognak a papírok. Nem mindegyik jó irányba.
Részvény / Deviza / Áru Megszimatolták a békülést, levegőhöz jutottak a tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 12:40
Emelkedtek az indexek pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Százmilliárdos pénzeső a magyar tőzsdei cégeknél
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 11:42
Idén összesen 713 milliárd forint osztalékot fizetnek ki a legnagyobb magyar tőzsdei cégek a részvényeseknek.
Részvény / Deviza / Áru Lélektani határ felett ragadt a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 08:57
A május sem hozott szerencsét a magyar fizetőeszköznek. 
Részvény / Deviza / Áru Szerda estére elfáradt a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:07
Majdnem 405 forintot is elkértek napközben egy euróért. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG