A pénteki európai és amerikai minipánik után ma reggel Ázsiában is pocsék volt a hangulat, a Hong Kongban forgó kínai részvények estek legjobban, négy százalékkal. Az európai tőzsdéken két százalék körüli mínuszok is voltak nap közben, az amerikai határidős indexek is sokáig esést mutattak. Az USA tőzsdéi azonban egy enyhén mínuszos nyitás után megnyugodtak és pluszba mentek át.
Itthon a BUX index az európai átlaghoz hasonló mértékben, egy százalékkal esett. Az OTP 0,9 százalékkal 7408 forintra, a Mol 1,3 százalékkal 17 055-re, a Richter 0,9 százalékkal 5729-re esett. A Telekom 0,7 százalékkal 447-re süllyedt. A forint nap közben gyengélkedett kicsit, mostanában nem jellemző módon 310,40-ig ment fel az euró ára, estefelé azonban visszatért 309,50-re, ami nem jelent változást a péntek késő esti állapothoz képest.
A pénteki és mai eséseket alapvetően az amerikai kamatemeléstől való félelem váltotta ki, miután a Fed két vezetője is emelésre utaló nyilatkozatokat tett pénteken. Ám a Bloomberg már arról írt, hogy a jegybankoktól való általános félelem lehetett az oka, attól, hogy abbahagyják a gazdaságok élénkítésével való próbálkozást. Elvégre az európai és japán jegybankok is okoztak már csalódást a közelmúltban a piacon.
Ma végül a német DAX index 1,3, a francia párja 1,2, a brit mutató 1,1 százalékkal esett, kevésbé, mint pénteken, de azért jókorát. A dél-európai indexek 1,5-1,9 százalékkal zuhantak ma is. Az USA-ban fél hétkor az S&P 500 index 0,5, a Nasdaq indexe 0,7 százalékos pluszban volt.
A félelem-indexnek is nevezett VIX index (amely az S&P 500 határidős árainak ingadozását mutatja) néhány napja még 12-14 ponton volt, pénteken mintegy 40 százalékkal emelkedett, amit ma újabb 15-20 százalék követett. Megfordult nap közben 20,5 ponton is, majd az amerikai részvények pozitív áralakulása miatt visszaesett 17 pont alá. Utoljára a Brexit-népszavazást követő pár napban volt 20 pont felett az index.
A német E.on energiakonszernből ma vált ki a Uniper névre keresztelt erőműcég (minden tíz E.on-részvény után adtak egy Unipert), ez 15 százalékos, 1,2 eurós zuhanást okozott az E.on árában (6,95 euróra). Az Uniper 10 és 11 euró között ingadozott és 10,36 eurón zárt.
Horvátországban a választások után egyik párt sem tud egyedül kormányt alakítani. Ez a KBC Equitas szerint hátráltathatja az INA-val kapcsolatos megegyezést, így nem túl jó a Mol-nak.
Az olaj ára jelentős, másfél-két százalékos mínuszból jött vissza pluszba a nap folyamán, a nemesfémek estek.