Az amerikai igazságügy-minisztérium újra vizsgálja, hogy a bitcoin árának tavalyi sokszoros emelkedése részben manipuláció eredménye volt-e, amelyet a tether nevű, esetleg pont erre a célra létrehozott kriptodevizával valósítottak meg. A gyanú ugyan már többször felmerült korábban, de döntés vagy ítélet nem született. Most azonban, hogy összeomlóban a kriptodevizák árfolyama, megint elővették a kérdést, mivel gyanús, hogy a tavalyi hegymenet óta tartós kereslet nem mutatkozott a piacon, csak rövid felpattanások.
A módszer
Az illetékesek nyilván arra gondoltak, hogy jól bevásároltak az elkövetők, felhúzták az árat nem kis ráfordítással, majd az egész készletüket szép lassan kiszórták, rásózták a gyors árfolyamemelkedés által bevonzott sok új vevőre, szétterítették a készletet, disztribúció zajlott. Közben, hogy maximalizálják a lehetőségeket, létrehoztak új kriptodevizákat is, és a hirtelen támadt mániában azokat is el tudták adni.
Ilyen gyakran előfordult már a legkülönbözőbb befektetési termékek piacán, tiltott árfolyam-manipulációnak minősül, és ezért büntetendő. Bizonyítani azonban hagyományos esetben nehéz, és itt ugyan átlátszóbbnak tűnik a dolog, de felmerül a kérdés, hogy mivel még szabályozatlan termékről volt szó, egyáltalán milyen törvények vonatkoztak rá.
Tether
Nos, a konkrét gyanú az, hogy a Bitfinex tőzsdén a tether nevű kriptodevizával, amely mint kiderült, a Biftinex üzemeltetőihez köthető, felverték a bitcoin árát. A tether lényege, hogy ugyanannyit ér, mint a dollár, csak sokkal könnyebb általa kriptodevizákkal kereskedni, illetve kezdetben az is elhangzott érvként, hogy általa elbújhat a pénz tulajdonosa (ezt ma már nem hangoztatják annyira, mert a kibocsátók ezzel a pénzmosást segítenék elő).
A Bloombergnek néhány kereskedő arról számolt be, hogy szerintük a tavalyi nagy emelkedést úgy fűtötték, hogy minden árfolyam visszaesésénél tetherért kezdtek bitcoint venni, miközben hatalmas vételi ajánlatokat tettek a rendszerbe alacsonyabb árakon, ami valós vevőket vonzott, és beindította az emelkedés következő hullámát, ekkor törölték a megbízásokat. A gyanú úgy merült fel, hogy ilyen időszakokban sok bitcoint vettek tetherért, máskor alig. Hozzá kell tenni, hogy ha nincs eleve kereslet, vagyis nem vonzza eleve az adott eszköz a befektetőket, akkor a terv kivitelezhetetlen, a manipulátort egyszerűen kitömik bitcoinnal.
Csak rásegíthettek
Így ha el is követtek valamit, akkor csak rásegítettek a lufifújásra, és feljebb verték az árat, mint ahová nélkülük emelkedett volna, hogy aztán kiszórhassák magas áron a készletet (ilyesmit még a hazai tőzsdén is láthattunk kisebb, illikvidebb részvényeknél, de roppant nehéz bizonyítani, hogy mikor manipulál valaki, és mikor vesz azért, mert egyszerűen csak emelkedésre számít). Az áremelkedést ilyenkor a csordaszellem hajtja, akár rásegítenek, akár nem. Az egyetlen eltérés itt csak az, hogy korábban nem létező, belső értékkel nem bíró termékről volt szó, és most már elég sokan vélik úgy, hogy a tőzsdetörténelem egyik legnagyobb lufiját fújták fel, ami szépen le is eresztett.
Bitcoin |
Tanulság
Arra, hogy elítéljék a tether kibocsátóját, aki egyben a Bitfinex üzemeltetője, vagy más kereskedőket, a Bloomberg szerint kevés az esély. Ha meg is csinálták, ami a vád, jókor voltak jó helyeken, egy új dolognál, amivel a jogszabályok még nem tudtak mit kezdeni. Ha lesz tanulsága az ügynek, legfeljebb az lehet, hogy új termék felbukkanásakor és gyors elterjedésekor a hatóságoknak gyorsan kell reagálniuk a szabályozással.