Önmagában sem lenne meglepő, hogy az idei kereskedés mínuszban kezdődik, miután a tavalyi ugyan a hossz 7. éve volt a fejlett piacokon, éven belül azonban már inkább a tetőzés jelei mutatkoztak. Természetes, hogy ilyenkor jó pár szereplő egy kis profit realizálás mellett dönt.
Sanghaj Kompozit |
Idén azonban még két tényező is belépett: az egyik egy kínai makrogazdasági adat, a másik az iráni-szaúdi konfliktus. Kínában a heves mozgás amúgy sem meglepő, miután tavaly egy piaci lufi pukkadt ki, utána pedig az állam próbálta fenntartani a piacot, nem kizárt, hogy az év végi záróárat is fenntartották, és most engedik egy kicsit az eladó nyomást.
Az iráni-szaúdi konfliktus önmagában nem rázná meg a piacokat, hisz nem valószínű, hogy komolyabb válsággá szélesedne, de egyrészt váratlanul éri a sok szünnap után nyitó piacokat, másrészt ha az árak amúgy is lefelé indulnának, akkor egy ilyen hír rátesz egy lapáttal az eladó aktivitásra.
Amerika egyébként már az óév utolsó napján, a rövidített kereskedésben is esett, az S&P 500 ismét a 200 napos mozgóátlag alatt zárt. A mostani állapot szerint mélyen 2000 pont alatt fog nyitni, persze Amerika egy szofisztikált piac, előfordulhat, hogy napközben sokkal magasabban kereskednek vele, hisz ilyenkor csak a határidős indexeket ütik le.
A DAX 3,3 százalék mínuszban van 10 380 ponton, a CAC-40 4522 ponton, 2,5 százalék mínuszban. A BUX kisebbet esik, 1,25 százalékot. A Mol, az OTP és a Richter nagyjából másfél százalékkal esnek, a Telekom nem mozdul. A Synergon tovább fogyatkozik, 7 forint 90 filléren kereskednek vele, ezzel a már az alig értelmezhető, forintban egyszámjegyű tartományba csúszott.
Friss árfolyamok >>> |
Az olaj egy kicsit emelkedett a szaúdi-iráni csörtére, de a hírhez képest viszonylag szerényen: 36-ról 37 dollárra. Nem valószínű, hogy a két ország közül bármelyik is kockáztatná olajkivitelét egy konfliktus miatt, így a piac sem számít arra, hogy csökkenne a kínálat.