(Fotó: 123rf.com) |
Az előző napi amerikai rekordok miatt már reggel Ázsiában is jó volt a hangulat a tőzsdéken, aztán ez folytatódott Európában is. Kontinensünk tőzsdéinek pluszai azonban zárásra elolvadtak, aminek fő oka talán Mario Draghi jegybankelnök lehetett. Az EKB és Mario Draghi elnök kitart eddigi kamatpolitikája mellett, makacsul mínuszban hagyja az alapkamatot és a mennyiségi könnyítés politikáját sem akarja feladni.
Sőt, szűkítés helyett még az esetleges kiterjesztést is lehetségesnek nevezték. Annak ellenére, hogy a piacok a program fokozatos kivezetését várják, sőt kérik. Logikus lenne, hogy ez egy eurógyengítési próbálkozás az EKB részéről, hiszen az euró sokat erősödött az utóbbi időben, és ez nem jó az európai, exportorientált gazdaságnak.
Mégis erősödik az euró
Ennek ellenére az euró tovább erősödött, nem is kicsit, az euró/dollár 1,1645-ig is felment, ahol valamikor 2015 elején, két és fél éve járt utoljára. A német DAX index stagnált, a francia 0,3 százalékkal esett, a brit viszont 0,8 százalékkal emelkedett. Ez utóbbi azonban durván gyengülő font mellett következett be, a Brexittel kapcsolatos huzavona rángathatta meg a brit fizetőeszközt.
A nullkamat-politika rossz a bankoknak, ennek ellenére az európai bankok indexe csak 0,4 százalékkal süllyedt. Nem úgy az OTP, amely 3 százalékkal 9330-ra esett, jócskán magával rántva a BUX-ot is, amely egy százalékkal ment lejjebb. A tegnapi kedvező bejelentés ellenére 0,2 százalékkal 6710-re csúszott le a Richter is.
Novemberi szinten a forint
A Mol 0,4 százalékkal 21 695 forintra emelkedett, a Telekom egy forinttal 472-re süllyedt. A „politikus-részvények”, a Konzum, az Opimus és a BIF szerény, 1-4 százalékos emelkedéssel zártak. Lassan morzsolódik le az újonc Waberers árfolyama, most 5050 forinton búcsúzott.
A forint viszont erősebb lett, kilencven fillérrel 305,10-ig esett az euró ára, november eleje óta nem látott szintre. Úgy tűnik, csúnyán elmérgesedett a török-német viszony, az EKB mai szereplésén kívül ez is hozzájárulhatott a török líra süllyedéséhez. Az árfolyam egy százalékkal gyengült az euróval szemben, viszont változatlan volt a dollárhoz képest. Nyilatkozott a japán jegybank is az inflációról, a jen erősödött a dollárral szemben.
A Richter és a rubel
Az amerikai tőzsdeindexeket a nem túl jó gyorsjelentések nyomasztották. A Nasdaq és az S&P 500 0,1 százalékos pluszban, a Dow Jones ipari átlag hasonló mínuszban billegett este hat után.
Az olaj volt fent is, lent is, este fél százaléknál valamivel kisebb mínuszban járt. A WTI 47,10, a Brent 49,60, pedig nap közben az utóbbi átlépte az 50 dollárt is. Az arany és az ezüst, az engedékeny európai kamatpolitika és a gyengülő dollár hatására emelkedtek.
Betehet a gyenge rubel a Richternek a KBC Equitas szerint. „Profitsoron gyenge negyedév jöhet a Richtertől a jövő heti gyorsjelentésnél, mivel a rubel forinttal szembeni rossz teljesítménye a pénzügyi soron nyomot hagyhat. Az árbevétel ugyanakkor erősen alakulhat, és továbbra is úgy véljük, mindent egybevéve a korábbi előrejelzésnél erősebb évet zárhat majd a Richter” – írja a nagy brókercégek egyike.
Potyognak a jelentések
A német SAP szoftvefrcég a vártnál több bevételt, de kevesebb nyereséget ért el, és bejelentett egy részvény-visszavásárlási programot. Az IBM gyorsjelentésének hatására jelentősen zuhant, bár a nap végére magához tért. Ezekről és a Mol vegyipari terjeszkedéséről az Equilor blogja írt. Az Alcoa gyorsjelentéséről pedig az Erste reggeli kommentárja értekezett.