Forrás: 123RF.com |
Erősödést várnak az elemzők Budapesten, ám az igazi izgalmakra egészen délutánig kell várni, piaczárás után közli ugyanis a Moody’s az ítéletét a magyar államadósságról. Legutóbb az S&P minősítette Magyarországot még augusztus végén, akkor pozitív döntés született. Bár a befektetők optimisták, felminősítést egyelőre nem várhatunk a Moody’s részéről. A hitelminősítő legutóbb majdnem egy éve, tavaly november 4-én módosított a besorolásán, akkor emelték vissza Magyarországot a befektetési ajánlású kategóriába, jelenleg a Baa3 besorolás „stabil” kategóriájában vagyunk.
A hitelminősítő tavalyi indoklása szerint ugyanakkor javult az adósságállomány szerkezete, aminek köszönhetően jelentősen csökkent a magyar gazdaság külső sérülékenysége, és csökkenő pályán van az államadósság is. A felminősítés a jövő évi választások előtt meglepetésként érnék az országot, abban azonban reménykedhetünk, hogy stabilról pozitívra javítják majd a besorolást. Akárhogy is döntenek ugyanakkor, a mai napot csak feszült várakozásban tarthatja, érdemi hatása a döntésnek nem lesz a kereskedésre az elemzők szerint.
Jó a hangulat
A nemzetközi hangulat mindenesetre jó, ami átragad a magyar kereskedésre is, bár ez a reggeli órákban még kevésbé volt szemléletes: a BUX gyakorlatilag változatlanul, 39 101,99 ponton indította a pénteki kereskedést. A Concorde Értékpapír elemzője, Móró Tamás a Mol-tól vár emelkedést a mai napon, miután a csütörtöki gyenge napon is erősen teljesített az olajpapír, véleménye szerint ma akár a 3200 forintot is megütheti. Az Equilor Befektetési Zrt. elemzője, Varga Zoltán ezzel szemben a vezető részvények szétválására figyelmeztet, ami miatt visszafogott lehet az aktivitás a BÉT-en. Ő is a Mol-tól vár emelkedést, a Richter és a Magyar Telekom azonban lefelé moccant az utóbbi napokban, ez folytatódhat ma is.
A legfrissebb árfolyamokért kattints ide! >>> |
Ezzel szemben a nyitás utáni órában pont fordítva látszanak alakulni a számok: az OTP és a Mol enyhe 0,2-0,3 százalékos csökkenést mutatott, míg a Richter és a Magyar Telekom összeszedte magát az utóbbi napok lefelé mutató trendje után, és enyhe emelkedést produkáltak.
Örömünnep Európában, kilőtt a Volvo
Nyugat-Európában emelkedéssel indult a kereskedés, a spanyol mutató kivételével minden főbb index enyhe emelkedésben járt a nyitást követő órákban. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 0,3713 százalékos nyereségben nyitott. Izgalmakat itt is tartogathat a nap, ma van a második napja a brüsszeli európai uniós csúcstalálkozónak, az ezzel kapcsolatos cikkeinket itt olvashatod a Privátbankár.hu-n.
Ahogy arról már írtunk, indul a negyedéves jelentési szezon, a mai napot a Daimler és a Volvo AB, valamint a Metro Group indította, a két autógyártó és az áruházlánc még a nyitás előtt tette közzé a legfrissebb számait. A működési nyereségének és rendelésállományának jelentős emelkedéséről beszámoló Volvo árfolyama több mint 6 százalékot ugrott a stockholmi tőzsdén a nyitást követően, míg a vártnál alacsonyabb bevételről számot adó Metro árfolyama több mint fél százalékkal esett Frankfurtban.
Szépet ugrott a Volvo árfolyama. Forrás: stooq.com |
A Daimlernél a működési nyereség jelentősen csökkent a károsanyag-kibocsátási botrányban érintett dízelüzemű járművek javítási költségei miatt, ugyanakkor még így is sikerült meghaladni az elemzői várakozásokat, aminek hatására szolid 1 százalékos pluszban indították a pénteki kereskedést a frankfurti tőzsdén.
Mocorognak a devizák
A pénteki nyitásban a forint is erősödni próbált, egy rövid időre a 307,50-es szint alá is beköszönt, mostanra azonban ismét gyengülésnek indult, és egyre közelebbről simogatja megint a 308-as árfolyamot. Az euró árfolyamát a dollár általános erősödése mozgatta, ezt ugyanis felfelé húzta a Donald Trump amerikai elnök nevével fémjelzett adóreform, miután a washingtoni szenátus szűk többséggel ugyan, de jóváhagyta a 2018-as pénzügyi év költségvetésének tervezetét.
A legfrissebb árfolyamokért kattints ide! >>> |
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, a Brent és a WTI ára a kereslet és kínálat kiegyensúlyozódására utaló jeleknek köszönhetően emelkedik. Délelőtt kilenc órakor az északi-tengeri Brent decemberi szállításra hordónként 57,45 dollárba került, 22 centes, 0,34 százalékos pluszban forgott az Intercontinental Exchange londoni jegyzésében.