Az oltásokkal kapcsolatos optimizmusnak és a várható kormányzati segítségnek tulajdonítják, hogy ma, az év utolsó globális tőzsdenapján is emelkedik az amerikai részvénypiac. (Holnap csak pár tőzsde lesz nyitva.) A vezető indexek 0,3-0,5 százalékos pluszban vannak, inkább a hagyományos, például ipari ágazatok teljesítenek jól. Európában viszont kis esés következett, Frankfurt 0,3, Párizs 0,2, London indexe 0,7 százalékkal süllyedt.
Itthon a BUX index utolsó idei napján szépen felfelé araszolt, 0,9 százalékos pluszban fejezte be a napot. Az OTP és a Telekom 1,2, a Richter 1,0, a Mol 0,1 százalékkal drágult. Tegnapi száguldása után az Opus 3,7 százalékkal esett vissza. A forint kissé tovább gyengült, ma volt 365,28 is az euró, most 364,95.
A britek tovább szigorítanak
A brit alsóház jóváhagyta a Brexit-megállapodást, ami mindenképpen jó hír, de további hasonló jogi feltételeknek kell még teljesülnie az életbe lépéshez. Annak ellenére, hogy Nagy-Britanniában már háromféle oltást is engedélyeztek, Boris Johnson miniszterelnök a koronavírus-korlátozások szigorítását rendelte el a szigetország nagy részében.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A kórházak ugyanis túlterheltek, az új vírus-variáns gyorsabban terjed. Szerinte az ország még nagyon kemény hónapok előtt áll. Nagy-Britanniában több mint 50 ezer új fertőzöttet jelentettek kedden, és több embert ápolnak kórházban koronavírussal, mint eddig bármikor.
Még hónapokig kell szenvednünk
Nem lesz könnyű a koronavírust oltásokkal visszaszorítani a német N-Tv.de tudósítása szerint. A járvány visszaszorulása attól is függ, hogy végül hány ember oltja be magát. A WHO már aggódik a megfelelő hozzáállás hiánya miatt.
Hónapokba telik, mire az oltóanyag kifejtheti teljes hatását – hangzott el egy sajtótájékoztatón, ahol a német egészségügyi miniszter és a Robert Koch Intézet elnöke is részt vett. Az oltások csak akkor befolyásolják a járvány lefolyását Az átlagpolgárokat csak húsvét után oltják be. (Húsvét idén április első napjaiban lesz – a szerk.) Sok minden nem világos, például az, hogy a beoltottak, miközben egészségesek maradnak, a koronavírust tovább tudják-e adni. Azt javasolták az oltottaknak, hogy továbbra is tartsák be a koronavírus-óvintézkedéseket. Mindig legyenek óvatosak, még akkor is, ha védettek.
Ha elmegy, akkor is visszajöhet
Jens Spahn egészségügyi miniszter egyébként január elejére várja a Moderna-oltást Németországba. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 222 koronavírus-vakcinán dolgoznak világszerte.
Elhúzódó válsággal számolt nemrég a Bloomberg is.
“Az oltások nem jelentik azt, hogy vége a Covidnak” – írják. A szakértők történelmi példákat hoznak fel, ahol az oltásokkal is évtizedekbe telt egyes fertőző betegségek teljes vagy majdnem teljes felszámolása. Az át nem oltott területekről jellemzően újra és újra behurcolnak egyes betegségeket oda, ahonnét már teljesen eltűnt.
Kivonul a Goldman Sachs
A Budapesti Értéktőzsde megszüntette a Goldman Sachs International és a brit Interactive Brokers kereskedési jogát, valamint a tőzsdetagságukat is, január 1-i hatállyal. A két brókercég ugyanis levélben kérelmezte ezt.
A tőzsdén jelenleg 25 tagot, brókercéget és bankot tartanak nyilván (az MNB-vel és az említett két céggel együtt). A részvényszekcióban 19, a hitelpapír-szekcióban 14, a származékos határidős kereskedésben 13 szereplő volt eddig.
Csökkenő amerikai olajkészletek
Az EIA jelentése szerint az amerikai olajkészletek 6,065 millió hordóval csökkentek a múlt héten. Az elemzők csak 2,583 millió hordós csökkenést vártak. A olaj egy százalék körüli pluszban járt a hírre, majd visszaesett nullára. Az energiapiaci elemzők óva intenek attól, hogy túl nagy fontosságot tulajdonítsunk ezeknek az adatoknak, mert az év utolsó adatait számviteli és adózási kérdések torzíthatják.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.