7p

Három kockázat is aggasztja a tőzsdéket, de ma ismét szép emelkedésben vannak az európai indexek és a BUX is. A forint is erősödik, 377 alá süllyedt az euró ára. Az infláció most ugyan pozitív meglepetést okozott, hosszabb távon az elemzőknek nincsenek illúzióik. Szlovéniába menj adózni, ha kriptodevizáid vannak!

Egy turbulens hét utolsó napján az európai tőzsdék szép pluszban állnak, a német és a francia index 1,4, a brit pedig 1 százalékkal megy feljebb. Az amerikai határidős indexek csak 0,2-0,4 százalékkal javítanak.

Három harc dominálja a tőzsdék hangulatát a külföldi kommentárok szerint: az orosz-ukrán háború, Kína küzdelme a Covid ellen és a Fed inflációellenes fellépése. Tegnap az USA és az EU is fokozta a szankciókat, megfigyelők szerint Észak-Korea szintjére degradálva le Oroszországot.

Itthon a BUX-index a hét eleji nagy esések és a tegnapi emelkedés után ma másfél százalékos pluszban van. Az OTP is ekkorát emelkedik, újra 11 ezer forint felett áll kicsivel. A Mol 1,6, a Richter 1,8, a Telekom csak negyed százalékkal drágul.

Árfolyamok és grafikonok

Nem sokáig tartott a forint gyengülése

Miután tegnap a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem nyúlt a kamatokhoz, a forint átmenetileg gyengült, de este erősödni kezdett, ami ma is tart. Az euró/forint 381-382 magasságából visszatért 377 környékére, nem sokkal 12 után 376,80 volt. A lengyel zloty és a cseh korona eléggé másképp viselkedett, tegnap nem követte a forintot a gyengülésben, de ma sem az erősödésben. (Valójában még kedden indult a forint gyengélkedése, amikor az EU bejelentette, hogy jogállamisági eljárást indítanak Magyarország ellen.)

Enyhe megkönnyebbülést jelent a hazai infláció

A reggel közzétett itthoni inflációs adat 8,5 százalék lett márciusban, ami kissé jobb az elemzők által várt 8,8 százaléknál. Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója szerint alulmúlta a 9,2 százalékos előzetes várakozásukat, nagyobb növekedésre az orosz-ukrán konfliktus elhúzódása és a forint gyengülése miatt számítottak.

"Előrejelzésünk szerint a következő hónapokban tovább emelkedhet az infláció, amelynek tetőzését a háborús bizonytalanság okán lehetetlen megjósolni. Év közepétől fékeződhet némileg az áremelkedés üteme, ám várakozásaink szerint az év végén még így is bőven az MNB 2-4 százalékos célsávja felett ragadhat."

A maginfláció nem sok jót ígér

Bár a márciusi adatok végre pozitív meglepetést okoztak, a részletek még inkább rávilágítanak arra, hogy az alapfolyamatokban egyelőre nincs lassulás – írja az Erste Bank makrogazdasági elemzője, Nagy János.

Az adatok elmaradtak a várakozásoktól, amire utoljára hónapokkal ezelőtt volt példa, ugyanakkor a maginflációs mutató 1,1 százalékkal nőtt februárhoz képest, éves alapon 9,1 százalékkal. Ez az árdinamika tartósságát mutatja. A mutató bő 20 éves csúcsára ugrott márciusban.

 

 

12 százalék felett van a valós infláció?

Az üzemanyagokra, a lakossági energiára vonatkozó hatósági árak fogják vissza a drágulás ütemét Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint. Az élelmiszerekre vonatkozó árplafon csak kismértékben gátolja azt.

Ezek nélkül 12 százalék felett lenne az éves infláció. A magas, 13 százalékos élelmiszer-infláció továbbá azt is sugallja, hogy az árstopos termékeknél fellépő kedvezőtlen hatást más élelmiszerek árának emelésével próbálják ellensúlyozni.

Pikírt levelet kapott a Telekom

A Hold Alapkezelő ismét nyilvános levelet küldött a Magyar Telekom menedzsmentjének, amelyben – a Forbes-al ellentétben – nem kifogásolja annak magas javadalmazását. Azt már inkább, hogy a saját cégük részvényeiből nem tartanak.

"Közzétételeik szerint Önök az elmúlt 5 évben egyetlen darab Magyar Telekom-részvényt sem vásároltak. Jövőbeli jó teljesítményükben nem bíztak, vagy annak az árfolyamban történő tükröződésében?"

A transzparencia jegyében kérik, hogy tegyék közzé, mennyi Deutsche Telekom (DT)-részvénnyel rendelkeznek, és "hány darab virtuális DT részvénytől függ a javadalmazásuk".

Franciaország elnököt választ

A francia elnöki szék sorsa a második körben, április 24-én dőlhet el, amikor már csak a két legnépszerűbb jelölt között lehet választani – írta az Erste Befektetési Zrt. Öt évvel ezelőtt is kettőjük között dőlt el a választás.

Akkor Macron fölényes győzelmet aratott a második fordulóban, mivel Le Pen nagyon megosztja a választókat. Idén is hasonló forgatókönyv várható.

Ki kell menteni az árupiaci kereskedőket?

Az Energiakereskedők Európai Szövetsége (European Federation of Energy Traders) szerint az iparágnak sürgősségi likviditási támogatásra van szüksége ahhoz, hogy a nagykereskedelmi gáz- és árampiac továbbra is működjön. (A szervezet tagjai a BP, a Shell, a Vitol és a Trafigura árupiaci kereskedők is.) Vagyis a világ legnagyobb árukereskedői felszólították a kormányokat és a központi bankokat, nyújtsanak mentőcsomagot, mivel az ukrajnai válság által kiváltott éles ármozgások feszültséget okoztak a nyersanyagpiacokon – írta a ZeroHedge Pozsár Zoltánnal, a Credit Suisse befektetési stratégájával készült interjújában.

Hollandiai földgázárfolyam. Több, mint négyszeresére ment egy év alatt. Tradingview.com
Hollandiai földgázárfolyam. Több, mint négyszeresére ment egy év alatt. Tradingview.com

Az árukereskedő óriások szerinte a “Margin Call Doom Loop” állapotába kerültek, azaz a kényszerlikvidálások ördögi körébe.

Túl nagyokká váltak ahhoz, hogy csődbe menjenek mondta a szakértő.

(Ebben az ördögi körben az eladási pozícióikat kényszerlikvidálniuk kell a nagy áremelkedés miatt, ami újabb árfelhajtó hatást jelent, ami még több kényszerzárást eredményez. A bányászok egyébként gyakran határidős eladással fedezik jövőbeli kitermelésüket – a szerk.)

Ez a Fed-put vége? Újabb Volmageddon következik?

Az utóbbi években gyakran beszéltek a “Fed-putról”, vagyis arról, hogy ha a részvényárfolyamok nagyon esnek az USA-ban, akkor a központi bank mindig közbelép. Ez olyan, mintha részvény-eladási opciónk lenne az esések elleni védelemként (put opció).

Az S&P 500 index VIX volatilitás-indexének határidős értéke. Tradingview.com
Az S&P 500 index VIX volatilitás-indexének határidős értéke. Tradingview.com

Ennek most szakadt vége az Investing.com rendszeres kommentátora, Jesse Felder szerint, aki úgy véli, hogy a szerdán közzétett Fed-akták erre utalnak. Pontosabban volatilitás-csökkentő programról beszél, amit utoljára egy hosszú, 2018-2019-es szünet után (“Volmageddon”) 2020 márciusában, a Covid-krachban élesztettek újra.

Szerinte eddig a Fed az eszközvásárlási programját használta a tőzsdei volatilitás (árfolyam-ingadozás) csökkentésére, most azonban bejelentették, hogy havi 95 milliárd dollár értékben pénzt vonhatnak ki a piacról. Ez a tőzsdéken komoly következményekkel járhat.

Pofonegyszerű és szuperalacsony kriptóadó Szlovéniában

Két-három nap esés után kissé javult a kriptodeviza-piac hangulata, a bitcoin fél, az ether két és fél százalék körüli pluszban van. Miamiban blokklánc-konferenciát rendeznek, melynek bejárata előtt állították fel az alábbi szobrot.

Bitcoin-bika Ironman-stílusban. Forrás: Twitter, Binance, CZ (Changpeng Zhao).
Bitcoin-bika Ironman-stílusban. Forrás: Twitter, Binance, CZ (Changpeng Zhao).

Szlovéniában pofonegyszerű, bürokráciamentes és alacsony kriptodeviza-adót készülnek bevezetni az eladott vagy vásárlás során elköltött kriptodevizákra. Ennek mértéke mindössze öt százalék lenne, de egy tízezer eurós adómentes összeggel. (Magyarországon is csökkent az adó tavaly 15 százalékra, és talán itt sem túl bonyolult, de egyszerűnek sem mondható – a szerk.).

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG