Ma sincs egyértelmű irány a tőzsdéken, ahogy tegnap sem volt. Az európai részvényindexek többnyire szerény, 1-2 ezrelékes mínuszban, az amerikai határidős mutatók minimális pluszban vannak. Itthon a BUX index is nulla körül billeg. A Richter és az Opus felfelé, az OTP és a Mol lefelé húzza. A forint lassan tovább gyengül, 331,50 körül van az euró.
1. Donald Trump kitölti idejét?
Megvolt az éjszaka a Donald Trump elnök elleni szavazás, megindult az “impeachment-eljárás” a képviselőház döntése nyomán. Ám mivel a szenátusnak is Trump ellen kellene szavaznia az elnök elmozdításához januárban, és ott az ő hívei vannak többségben, az elnök szinte biztosan marad.
Ráadásul, amint sok helyütt megjegyzik, Trump népszerűsége viszonylag magas, három éves csúcs közelében jár. Így nagyon valószínű, hogy az elnök kitölti hivatali idejét – talán újra is választhatják. Mindez nem volt igazán új hír, ennek megfelelően a tőzsdék nemigen reagálnak a szavazásra.
2. Gyengülget a forint
Az euró/forint ma délelőtt 331,50, ami egy forinttal több a tegnap délutáninál. “Folytatódik a forint gyengülése, a 330-as szint felett stabilizálódott az árfolyam. A következő elérhető zóna 332-333-nál található, ezzel visszatesztelésre kerülne az 50 és a 30 napos mozgóátlag, és a korábbi emelkedő trendcsatorna alsó trendvonala is” – írta az Equilor Befektetési technikai elemző hírlevele. Amennyiben nem töri át ezt az árfolyam szignifikánsan, később negatív korrekció indulhat – vagyis erősödhet a devizánk. (Tegnapi cikkünk a forint várható irányáról itt olvasható.)
Euró/forint (Tradingview.com). |
3. Miért szállt el a Tesla?
A Tesla tegnap négy százalékkal ugrott, nap közben 395,22 is volt, ami új történelmi csúcs. A társaság az utóbbi időben okozott néhány pozitív meglepetést, harmadik negyedéves mérlegében nem várt profitot mutatott ki. Valamint új modellt mutatott be. De a szkeptikusok és károgók tábora is széles.
A Marketwatch szerint a Tesla piaci értéke ezzel átlépte a 70 milliárd dollárt, miközben a General Motors 53 milliárd és a Ford Motor csak 38 milliárd dollárt ér. A mostani ralihoz hozzájárulhatott, hogy pozitívra változott a Credit Suisse véleménye, amely eddig szkeptikus volt. A kínai gyártól pedig magasabb nyereséghányadot (marzsot) várnak, mint a többi termeléstől.
4. Ugrik a Micron
Jelentett a Micron nevű chipgyártó az amerikai tőzsdezárás után, a részvény a német Xetra rendszerben négy százalékos pluszban van. “Árbevétel-soron 5,14 milliárd dollárt ért el a vállalat, mely az előző éves számoktól jelentősen elmarad, ugyanakkor ez az egész szektor idei gyengélkedését tükrözi, és az elemzői várakozásokat valamelyest így is sikerült felülmúlni” – írta a KBC Equitas. Sanjay Mehrotra elnök-vezérigazgató viszont optimista volt a jövőt tekintve. “Várakozása szerint a következő negyedév lesz a ciklikus lassulás alja, ezt követően pedig újra növekedésnek indulhat a piac, ahol a Micron is jól pozícionálja magát” – tették hozzá.
5. Egy jegybank kamatot emelt
A Bank of Japan ma hajnalban nem változtatott monetáris politikáján, a kamat maradt mínuszban és az eszközvásárlási program is folytatódik. A Bank of England-tól sem várnak most érdemi változtatást, talán majd januárban. De figyelnek majd a gazdasággal kapcsolatos kommentárjaira. Arról is iránymutatást remélnek, hogy ki lesz Mark Carney elnök utóda, aki január végéig marad a banknál hivatalában.
A svéd Riksbank ma mínusz 0,25 százalékról nulla százalékra emelte az irányadó repokamatot, mivel az infláció közel került két százalékos céljához – jelentették be. A bank azonban továbbra is szerény gazdasági növekedést vár és expanzívnak nevezi saját politikáját honlapján. A Bloomberg értékelése szerint a svéd jegybank lépése jelezheti: a jegybankok végre hajlandóak belátni, hogy a negatív kamatok mennyire kedvezőtlenek tudnak lenni.
A norvég jegybank másfél százalékon hagyta irányadó kamatát, amelyet 2018 szeptembere óta fokozatosan emelt erre a szintre. Azt írják, hogy az infláció közel van a két százalékos célhoz, így kevésbé expanzív monetáris politikát folytatnak, mint korábban. A norvég korona leértékelődése is növeli az inflációt az északi országban, míg a bérnövekedés mérsékelt maradhat.
A norvég korona kissé erősödött ma, a svéd korona nem változott az euróhoz képest.