Dominik Schiener 2013-14-ben már megpróbálkozott kriptodeviza kereskedési platformmal, de a vállalkozás nem jött össze, az akkor 17 éves fiú a Bloomberg szerint félmillió eurót bukott (azt sajnos nem tudjuk, honnan volt pénze a vállalkozáshoz). Nem adta fel azonban, hanem beszállt a IOTA nevű kriptodeviza, és a hozzá kapcsolódó technológiai megoldások kifejlesztésébe. Most a IOTA a 11. legnagyobb kriptodeviza.
Volkswagen és Bosch
Úgy tűnik, ebben az esetben egy komoly vállalkozásról van szó, amely alapítványi formában működik, melyet az általa létrehozott technológia felhasználói támogatnak, köztük a Volkswagen. Az alapítványnak 50 dolgozója van Berlinben, köztük 8 matematikus, akik nem euróban kapják a fizetésük, hanem IOTA tokenben. Értelemszerűen addig éri meg nekik itt dolgozni, amíg vonzó az árfolyam.
A Volkswagen és a Bosch nem nyilatkozott arról, hogy pontosan milyen kutatásokat segítenek a cégnél, az viszont sokatmondó, hogy a Volkswagen egyik vezető munkatársa felügyelőbizottsági tag lett az alapítványnál. Az autógyár szóvivője szerint a szakember meg van győződve a technológia jövőjéről és felhasználási lehetőségeiről a közlekedésben. A Bosch kockázati tőke cége ugyancsak támogató, és a Bosch is azt nyilatkozta, hogy komoly fantáziát látnak a technológiában.
A Wikipedia és az Iota honlapja is a Dolgok Internetét (IoT) említi, mint fő csapásirányt a fejlesztésnél. Az önvezető autók például a tervek szerint önállóan megtankolhatnak majd a legközelebbi elektromos töltőállomásnál, és Iota segítségével mindjárt elektronikusan ki is egyenlíthetik a számlát.
Az első próbálkozás
Schiener, az ifjú vállalkozó elmesélte, hogy első próbálkozása, melyet 17 évesen alapított, hogyan fulladt kudarcba. Svájcban kezdte meg a tevékenységet, és állítása szerint akkor még senkit nem érdekeltek komolyabban a kriptodevizák, a legtöbben a kábítószer kereskedelemmel, pénzmosással és hasonló dolgokkal azonosították az iparágat, még bankszámlát sem nyitottak a cégnek (kétségtelen, hogy akkor is, most is voltak és vannak botrányok a kriptodeviza kereskedései platformok körül).
Oroszokkal a fedélzeten
A vállalkozás bukása után jött még csak az érettségi, a fiú visszaköltözött Svájcból a szüleihez Dél-Tirolba, de a kriptodeviza iparág iránti érdeklődése töretlen maradt, ezért döntött úgy, hogy három másik vállalkozó szellemű ifjúval, köztük két orosszal, belevágnak a IOTA megalkotásába 2015-ben. Dél-Tirolt nem tartották alkalmas helyszínnek, így Berlint választottuk tevékenységük központjául. Schiener szerint Berlin sokkal jobb környezet egy ilyen vállalkozáshoz, ráadásul a nagy cégek könnyebben elérhetők ott.