Pénteken főleg a vírushelyzet, az Ausztriában bevezetett szigorú korlátozások ijesztették meg a tőzsdéket. De végül Európában pluszban tudtak végezni, amikor kedvező jelzés érkezett az EKB-tól. Mára ezek az aggodalmak háttérbe szorultak, és néhány jó gyorsjelentés, meg egy egyesülési hír is javított a hangulaton.
A Telecom Italia több mint húsz százalékos pluszban van, miután megerősítette, hogy közel 11 milliárd eurós felvásárlási ajánlatot kapott egy KKR nevű amerikai befektetési alaptól. A nyugat-európai részvénypiac emelkedik, a Stoxx 600 index 0,2 százalékos pluszban van. A német index mégis stagnál, az olasz még esik is egy kicsit, a brit és francia mutatók viszont 0,4 és 0,2 százalékos emelkedést értek el.
Az USA-ban csütörtökön szünnap (a Hálaadás napja miatt), pénteken pedig rövidített kereskedés lesz (egyben “Fekete Péntek”). Ma a New Yorki határidős indexek szintén szerény pluszban vannak.
Itthon a BUX index 0,8 százalékkal esik, elsősorban az OTP 1,7 és a Mol 0,5 százalékos esése miatt. A Telekom is fél százalékkal gyengül, a Richter viszont 0,8 százalékos dráguláson van túl.
A forint ma reggel még gyengébb lett, történetében először 370 forint felett járt egy euró árfolyama. Az Investing.com szerint a maximum 370,32, a Saxo ábrája is hasonlót jelez:
Itthon egyébként a cégek optimisták maradtak novemberben, a lakosság viszont nem, így összességében csökkent a GKI konjunktúra-indexe.
Együtt gyengült a régió, a járvány miatt eshetett a forint
Az osztrák tőzsde annak ellenére esett nagyot pénteken, hogy tudni lehetett, jön a bezárás – írja az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárja.
Az ezzel kapcsolatos kilábalási aggodalmaknak köszönhetően szinte egyszerre estek nagyot az európai és az amerikai hozamok, a régiós devizák (forint, zloty, korona), és erősödött nagyot a dollár… Ezúttal a forint, a lengyel zlotyi és a cseh korona is együtt gyengült az euróval szemben. Vagyis a pénteki forintgyengülés mögött az általános kockázatkerülés áll, nem pedig forint-specifikus tényezők.
A brókercég várakozása szerint egyébként a harmadik oltásoknak, a hamarosan megjelenő gyógyszernek és a valamelyest növekvő oltakozási kedvnek köszönhetően “valószínűleg nem kell olyan nagy lezárásokra számítanunk, mint korábban”.
Megszorítások jönnek jövőre?
A választások előtt egyszerre kellene fenntartani a gazdasági növekedést (alacsony kamattal, gyenge forinttal, hitelprogramokkal) és megakadályozni az inflációt (magas kamattal, erős forinttal, a hitelprogramok leállításával) – írja Zsiday Viktor alapkezelő blogján. Szerinte ez az oka az MNB “tétova kamatemelésének”, mivel “két urat nem lehet egyszerre szolgálni”.
Az is egyértelmű, hogy bárki is kerül kormányra 2022-ben, gazdasági megszorítást kell alkalmaznia, és valószínűnek tartom, hogy a választás után már az MNB is rá mer feküdni a kemény inflációellenes irányra. A következő egy-két évet Magyarországon magas kamatok fogják jellemezni, és a forint is erősödni fog, de minimum stabil lesz.
Nem bír a 60 ezerrel a bitcoin
A bitcoin pénteken rövid időre 56 ezer dollár alá is bebukott, majd a hétvégén 57-59 ezer dollár között mozgott, a hatvanezres határt nem tudta újra elérni. Az ether valamivel ellenállóbbnak látszik, csak rövid időre ment 4000 dollár alá. A további “altcoinok”, alternatív kriptodevizák azonban keresettek, vannak, akik egyenesen altcoin-szezonról (bikapiacról) beszélnek.
Fantasztikus terv az igazi Bitcoin City felépítésére
Eközben Salvador ismét hallatott magáról, a kis ország a Conchagua vulkán közelében, annak energiájára alapozva építené fel Bitcoin City városát. Az építkezést a bitcoin árfolyamától függő megtérülésű, de magas (6,5 százalékos) minimumkamatú kötvényekből finanszíroznák, amelyekből egymilliárd dollárért értékesítenének. A befolyó pénz felét bitcoin vásárlására fordítanák, amit legalább öt évig nem adnának el.
A város a vulkanikus energiára alapozva a bitcoin-bányászat központja lehet. Ezen kívül egyfajta adóparadicsom is lenne, ahol csak áruforgalmi adót kell fizetni.
Új csúcson az avalanche, az elrond
Az “altcoin-szezon” jele, hogy hétvégén új és új csúcsokra ért az avalanche (AVAX) kriptodeviza árfolyama, a 146 dollárt is elérte. Egy hét alatt 36 százalékkal nőtt a piaci ára, és átmenetileg a tizedik legnagyobb kapitalizációjú kriptóvá lépett elő, most a 11.
Az emelkedés legutóbbi szakaszát azzal magyarázzák, hogy bevezették a Binance.US kriptotőzsdére is. Múlt héten pedig arról volt szó, hogy a Deloitte számviteli és tanácsadó óriáscéggel is társult egy projekt erejéig. De általában is egy gyors, olcsó, sokoldalú, erőteljesen fejlődő blokkláncként, fontos Ethereum-riválisként írja le a szaksajtó.
Az elrond (EGLD) ma reggel érte el legújabb rekordját 460 dolláron, 18 százalékos napi emelkedéssel. Egy hét alatt 42 százalékkal ment fel. A kriptodeviza a fintech, a defentralizált pénzügy (DeFi) és a dolgok internete (IoT) területekre fókuszál.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.