Reggel általános optimizmust hozott, hogy újabb koronavírus elleni oltóanyagról láttak pozitív hírek napvilágot. A fiatal és az idős korcsoportban is működik, és átlagosan 70 százalékban hatékony az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által közösen fejlesztett koronavírus-vakcina - jelentették be hétfőn. Az eredmény azonban még nem végleges, a végső, harmadik tesztkörnek az első tapasztalatait összegezték benne. Mint jelezték a szer megfelelő adagolása esetén 90 százalékos hatékonyság is elérhető. Így a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcinája után immár a harmadik olyan oltóanyagról közöltek a gyártók kedvező híreket, amelyek a harmadik tesztelési fázisban vannak.
Napközben alul, a zárásra viszont felülteljesítő lett a BUX
A piacok az újabb kedvező hírre reagálva Európa-szerte pluszban nyitottak és az optimizmus az amerikai piacokon is tükröződött. A zárás előtt viszont lejtőre kerültek a főbb európai indexek, és végül kisebb mínuszokkal zárták a napot.
Ehhez képest a magyar tőzsde kedvezően zárt, hiszen a nap végén pluszba fordult az irányadó index, a BUX. A Budapesti Értéktőzsde legfontosabb mutatója 114 ponttal nőtt, és 38319 ponton fejezte be a hétfői napot. A részvénypiac forgalma az átlagosnál erősebb, 12,8 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek a pénteki záráshoz képest. A Mol 13 forinttal, 0,65 százalékkal 2012 forintra erősödött. Az OTP-részvények ára 50 forinttal, 0,42 százalékkal 11 790 forintra csökkent. A Richter-papírok árfolyama 45 forinttal, 0,65 százalékkal 7020 forintra emelkedett. A Magyar Telekom árfolyama 7,5 forinttal, 2,05 százalékkal 373 forintra nőtt.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az Egyesült Államokban az első órák hullámzó kereskedést mutattak, az erős nyitás követően ott is leolvadás következett és a Dow ugyan pluszban maradt, de az S&P 500-as és a Nasdaq indexe is a pénteki záró érték alá csúszott. A hangulat később ismét javult, és a három fontos irányadó index növekedést mutatott. Egyes elemzők szerint óvatosságra adhat okot, hogy a nagy alapkezelők portfóliójában erősen lecsökkent a készpénz állománya. Jelenleg alacsonyabb, mint a februári hurráoptimizmus idején. Ez pedig azzal fenyeget, hogy hiába jönnek újabb jóhírek, az indexek nem tudnak már olyan elsöprő erőt mutatni, mint az emelkedés korábbi szakaszaiban.
Gyengélkedett a forint
Noha az elemzők úgy vélték, hogy a forint kapcsán inkább a nemzetközi hírek dominálhatnak, és a múlt heti Európai Uniós magyar vétó jelentősége csökken, ez nem tükröződött a magyar fizetőeszköz árfolyamán.
Az euró jegyzése a kora reggeli 360,06 forintról 361,18 forintra emelkedett este hat órára. A dollár és a svájci frank jegyzése is feljebb ment, a dolláré 303,23-ról 305,33 forintra, a svájci franké 333,20-ról 334,37 forintra. Az elemzők szerint egyébként a most elért 361,50 körüli szinten technikailag két mozgóátlag, a 50 és a 30 napos húzódik, ami visszatarthatja egy ideig a forintot a további gyengüléstől. Ugyanakkor, ha az euró a dollárral szemben tovább emelkedik, akkor várhatóan a forint is tovább fog gyengülni a közös európai fizetőeszközzel szemben.