Nem véletlenül van ott
De mit keres London utcái alatt ez a töméntelen nemesfém? Nem véletlenül van ott: miután London az arany kereskedelmének egyik központja, sokan tárolják ott aranyukat. A belvárosi terület a Bank of England épületének környéke alatt húzódik a Threadneedle Streeten, ahol az aranyat összesen 8 hatalmas bunkerszerű építményben tárolják. A BBC szerint a világ jegybankjai által tartalékolt arany egyötöde van itt, ezenkívül még 30 bank is itt tárolja készleteit. A helyválasztásnak van még egy oka: híresen biztonságos a hely.
Jegybanki menza az aranybunkerben a 2. világháborúban. Forrás: Bank of England |
Az óriási földalatti termeket a 30-as években építették. Nem sokáig volt azonban nyugalom: a 2. világháború kezdetén az összes aranyat elszállították Kanadába, arra az esetre, ha a németek netán lerohannák Angliát. Egy helységet berendeztek a jegybankosok étkezdéjének, ahol légiriadó esetén sem kellett otthagyni az ebédet. Később, a kiterjedtebb bombázások idején mindegyiket óvóhellyé alakították. 1945 után aztán visszatért az angol jegybanki arany, majd hozta a többi kormány és bank is.
Régi módszer, új elemekkel
A módszer, miszerint földalatti üregekben elásva őrizzük kincseinket, kissé középkorinak tűnik, de az arany olyan dolog, aminek értékét fizikai valója adja, szemben a modern pénzzel vagy értékpapírral, ami sokszor csak elektronikus jel. Persze az aranyra is lehet határidős és opciós termékekkel, vagyis elektronikus jelekkel kereskedni, de azok mögött is minden esetben ott van a fizikai arany, mint fedezet, és azt bizony őrizni kell.
A biztonsághoz persze nem elég néhány vasbeton bunker: a bejutást is szigorúan kell szabályozni. Az ember azt gondolná, hogy ez teljesen elektronikus eszközökkel zajlik, de szakértők szerint ez önmagában könnyen kijátszható lenne, ezért régebbi és modernebb módszereket kombinálnak. A hagyományosabb módszerek között vannak egy méter hosszú kulcsok is (az egy méter mélyen lapuló zárat egész nehéz megpiszkálni), a 21. századot pedig egy mikrofon képviseli, ahová a jogosult jól érthetően bemondja a jelszót, és egy számítógép, amely felismeri az illető hangját is.
Süllyedne az arany
A méretes bunkereknek van egy érdekességük: nem lehet őket dugig tömni arannyal, miután London agyagra épült, és egy bizonyos súly alatt megsüllyednének az építmények. Ezért meg van határozva, melyik teremben meddig lehet feltornyozni az aranyat, míg pl. New Yorkon belül Manhattanben, amely sziklára épült, bármennyit berakhatnak a FED széfjeibe. Persze Londonban most már nem kevés felhőkarcoló is van, de azoknak jóval nagyobb alapzaton oszlik el a súlya, az arany pedig igen sűrű, nehéz fém.
Ennek következtében a Cityben már helyhiány alakult ki, ezért London külső, ipari-kereskedelmi övezeteiben is létrehoztak széfeket egyes bankok, közülük hármat a Heathrow repülőteret körülvevő kereskedelmi-szállítmányozási területen. Ezek pontos helyét titokban tartják, olyannyira, hogy amikor a CNBC egy újságírója meglátogatta a JP Morgan széfjét, elvették a mobiltelefonját és elsötétített ablakú autóval vitték oda.