Várhatóan szerdán teszi közzé a Richter második negyedéves gyorsjelentését – írja az Equilor hírlevele, amelynek címe „elmarad az uborkaszezon”, mert a héten sok új hír, adat várható. A Richter nettó eredménye 20,8 százalékkal lesz magasabb a tavalyi, rendkívül gyenge második negyedéves profitnál és elérheti a 11,49 milliárd forintot a portfolio.hu elemzői konszenzusa szerint – írja a brókercég.
Keresztbe tett a rubel
Az üzemi eredmény viszont 27,9 százalékkal 10,63 milliárd forintra eshetett. Ennek a jelenségnek az az oka, hogy a rubel leértékelődése rontotta a forintban számolt üzemi profitot, de a társaság pénzügyi eredményének javulása pozitívan befolyásolta a nettó eredményt. Az egyes piacokat tekintve az orosz és ukrán gyógyszertárak nemfizetési hajlandósága nőhetett, a készlettartás a minimumra csökkent.
Oroszországtól és Ukrajnától eltekintve a magyar értékesítések valószínűleg stagnáltak, az egyéb értékesítési célpontok jó eredményt hozhattak, de volumenben nem jelentenek jelentős tételt.
Újabb esés jöhet, ha durvulnak a szankciók
„Mérföldkő-bevételre ebben a negyedévben nem számítunk, a cariprazine-ról szóló pozitív bejelentés csak 2014 végén érkezhet. Ezeket a híreket véleményünk szerint már tartalmazza a részvény árfolyama, ezért további jelentős esésre csak akkor számítunk, ha holnap, azaz kedden szigorú szankciókat vezet be az EU Oroszország ellen; amelyre az orosz fél ellenlépésekkel reagálhat” – teszi hozzá az Equilor.
A Mol pénteken teszi közzé gyorsjelentését. A céggel kapcsolatban azzal számolnak az elemzők, hogy legrosszabb esetben akár el is vesztheti Oroszországban befektetett eszközeit. Ha Oroszország az ellene bejelentett nyugati szankciókra válaszul a külföldi olajcégek ellen fordul, azt a Mol finomítói szegmense is megszenvedné.
Szép dolog a Barátság, de…
A társaság finomítói ugyanis a Barátság kőolajvezetékre vannak optimalizálva. A kieső mennyiséget átmenetileg a finomítói tartalékok fedezhetnék, emellett pedig a csoportnak módjában áll az adriai-tengeren keresztül kőolajat importálni (jó néhány százalékos felárral). A teljes szénhidrogén-termelésen belül hét százalék körüli az orosz kitettség.
A Bloomberg konszenzusa szerint a Mol negyedéves eredménye 15,1 milliárd forintra csökkenhetett a tavaly második negyedéves 24,4 milliárdról. A tisztított EBITDA-t 98,7 milliárd körülire becsülik.
Mit akarnak a horvátok?
Az elmúlt negyedévben több negatív hatású törvény is hatályba lépett Horvátországban: így a bányajáradék emelkedése és a gáz transzferárának csökkenése is rontja az eredményt. „Kulcsfontosságú, hogy mennyivel csökkent a kitermelési volumen: a tavalyi 107 ezerhez képest jóval 95 ezer alatti eredményre kell számítanunk. A negatív képet azonban bármikor megfordíthatja, ha a horvát kormánnyal sikerül egyezségre jutni” – véli az Equilor.
Sűrű a hét lesz a világban, kedden Japánban a munkanélküliségi rátára figyelnek, Amerikában az elmúlt hat év legjobb fogyasztói bizalmi indexét tehetik közzé. Brazília hivatalosan közzéteszi tartozásainak összegét. A hét legfontosabb napja azonban szerda lesz, délelőtt eurózónás bizalmi indexeket, német és spanyol inflációs számokat, valamint svéd és spanyol GDP-t közölnek.
Izguló örmények, görögök, azeriek, izlandiak és szlovákok
A tengerentúlon az ADP júliusi munkaerő-piaci adata, valamint a második negyedéves GDP első olvasata tarthatja lázban a befektetőket. Amerikában a Fed kétnapos ülést követően teszi közzé monetáris döntését. Július közepén a Fed elnöke (Janet Yellen) úgy nyilatkozott, hogy terv szerint 25 milliárd dollárra vágják a QE3 program havi vásárlásainak mértékét. Szintén szerdán jár le a határidő Argentína számára, hogy rendezze adósságait és ezzel elkerüljön egy újabb pereskedéssorozatot, ami államcsődöt jelentene.
A hét további részében is jönnek majd makrogazdasági adatok, például örmények, görögök, azeriek, izlandiak és a szlovákok izgulhatnak a mai napon, ugyanis a Moody's és a Fitch jelenti be a rájuk vonatkozó friss besorolást. Mindeközben pedig a tőzsdei vállalatok gyorsjelentései érkeznek majd folyamatosan.