Rekordmértékű tőkét csoportosítottak át befektetők a részvénypiacokról kötvényalapokba, főleg amerikai állampapírokba - jelentette a Bloomberg pénteken az amerikai Citigroup elemzését ismertetve. A február 5-ét megelőző hét napban világszerte 28,3 milliárd dollár (6430 milliárd forint) áramlott ki a részvényalapokból, ebből 24 milliárd dollár az amerikai részvényalapokból – áll a befektetési alapokat elemző, massachusettsi EPFR Global cég adataira támaszkodó jelentésben. Ezzel egyidejűleg 14,8 milliárd dollárt fektettek állampapírokba, ennek csaknem 90 százalékát amerikai kötvényalapokba.
Az elemzés szerint rekordértékű mind a részvényalapokból való tőkekivonás, mind a kötvényalapokba való befektetés volumene. Tavaly augusztus óta először fordult elő, hogy a kötvényalapok népszerűbbek voltak a részvényalapoknál. Az elemzők szerint a vártnál jóval gyengébb decemberi amerikai foglalkoztatottsági adatok és a kínai, az argentin és más feltörekvő piaci megingás hajtotta fel a menedékeszközök iránti keresletet.
A befektetők 6,4 milliárd dollárt (1450 milliárd forint) vontak ki a szóban forgó héten a feltörekvő piaci részvényalapokból, ez három és fél éves rekord - közölte Markus Rosgen hongkongi elemző. Immár 15. hete folytatódott a tőkekivonás a feltörekvő piaci részvényeszközökből.
Bill Gross, a világ legnagyobb kötvényalapját kezelő Pacific Investment Management Co. társalapítója szerint az egyik fő kérdés a piaci kockázatok szempontjából, hogy mekkora lesz a kínai gazdasági növekedés. A Bloomberg által összeállított, 20 feltörekvő ország devizáját mérő index januárban 3,1 százalékot esett. Február első hetében némileg korrigálva, 0,8 százalékot erősödött a mutató.
Az amerikai magánbefektetők egyik szervezete, az AAII legfrissebb heti, szavazásos körkérdése szerint már sokkal többen várnak esést, mint emelkedést az amerikai részvénypiacon. A „bikák” (emelkedést várók) aránya 4,3 százalékponttal 27,9 százalékra csökkent, a „medvéké” 3,6 százalékkal 36,4 százalékra nőtt. Ez sokak szerint jó jel, ugyanis ha sokan várnak esést, az azt jelenti, hogy már eladták részvényeiket, szűnőben a kínálati nyomás, az esés nagyobb eséllyel vált emelkedésbe.
Vakmajom, azaz Faragó Ferenc tőkepiaci blogger és befektetési alapkezelő azt emelte ki az AAII adataiból, hogy az egyik legnagyobb lakosságitőke-beáramlás volt részvényalapokba 2013-ban, ami extrémnek tűnik. Az 1984-es év óta 1996, 1997, 1999, 2000 és 2004 volt ennél jobb ilyen szempontból.
„Így viszont már egyáltalán nem annyira extrém, tekintve azt is, hogy az első beáramló év volt 2007 óta, 2008-2012 közt minden évben nagy kiáramlás volt – ha megindul egy lakossági trend, az évekig elterthat, lásd 90-es évek. Most egyébként öt év emelkedés kellett ahhoz, hogy a lakosság észrevegye az emelkedést, nem semmi reakcióidő...” – írta a blogger az Alapblogon is.